SON DAKİKA
Hava Durumu

BDDK Duyurusunu Yaptı: Kredi Borcu Olanlara Büyük Kolaylık Sağlanacak, Kredi Notu Yükseltilebilecek!

Haber Giriş Tarihi: 01.07.2022 14:36
Haber Güncellenme Tarihi: 01.07.2022 14:11
https://gazetebanka.com/
BDDK Duyurusunu Yaptı: Kredi Borcu Olanlara Büyük Kolaylık Sağlanacak, Kredi Notu Yükseltilebilecek!

Kredi kartı bulunanlar kredi kullanmak isteyenler için yeni bir sürece giriliyor. BDDK son aldığı kararlar ile banka kredisi limitlerinde değişikliğe gidiyor. İhtiyaç nedeniyle kullanılacak olan krediler için bankalar vatandaşın sicilini ön planda tutuyor. Özellikle kredi notu burada önemli oluyor. Kredi notu düşük olanların notunu yükselterek kredi talebini bankalardan karşılayabilmesi mümkün hale gelecek.

SON DAKİKA EKONOMİ, PARA PİYASALARI, BORSA, KREDİ HABERLERİNDEN HABERDAR OLMAK İÇİN BİZİ GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZDAN SON DAKİKA HABERLERİNİ MOBİL CİHAZINIZLA OKUYABİLİRSİNİZ: TELEGRAM

BDDK Duyurusunu Yaptı: Kredi Borcu Olanlara Büyük Kolaylık Sağlanacak, Kredi Notu Yükseltilebilecek! Banka Kredi Limitleri Değişiyor!
Kredi kullanımında bilinçlendirmeyi arttırabilmek için Kredi Okuryazarlık haftası kapsamında ilk kez 27 Haziran ve 1 Temmuz tarihleri arasında bir proje hayata geçirildi. Bu tarihler arasında bireylerin kredi kullanımı öncesinde ve kredi kullanımı sonrasında bilmesi gerekenler hakkında bir çalışma yapıldı. Özellikle kredi kullanmak isteyenlerin bankalardan talep edecekleri limitler için belirli şartları oluşturması gerekiyor.

BDDK Duyurusunu Yaptı: Kredi Borcu Olanlara Büyük Kolaylık Sağlanacak, Kredi Notu Yükseltilebilecek! Kredi Talebini Hangi Durumlar Etkiliyor?
Kredi kullanacak olanların önündeki 12 aylık süreci hesaplayarak adım atması gerektiği Posta gazetesi yazarı Özlem Çetinkaya tarafından ele alındı. Bu süreçte kredi kartı kullanımında bulunan herkesin belirli bir kredi notu oluşuyor, diyerek de uyarıda bulundu. Kredi alırken bankalar özellikle kredi notuna bakarak karar vermiyor. Kişinin sicili, kredi notu ve düzenli ödeme yapıp yapmaması bu süreçte etkili oluyor.

BDDK Duyurusunu Yaptı: Kredi Borcu Olanlara Büyük Kolaylık Sağlanacak, Kredi Notu Yükseltilebilecek! Ödemelerin Zamanı Önemli!
İhtiyaç kredisi alabilmek için özellikle kişinin kredi notunu yüksek olması gerekiyor. Kredi notu düşük bir kişinin birkaç ay içerisinde bu durumu toparlaması mümkündür. Bunun için ödemelerin zamanında yapılması önemli oluyor. Burada dikkat edilmesi gereken taksitlerin erken ödenmesi değil zamanında yapılan ödemeler kredi notunu yükseltebilmek için yeterli oluyor.

BDDK Duyurusunu Yaptı: Kredi Borcu Olanlara Büyük Kolaylık Sağlanacak, Kredi Notu Yükseltilebilecek! Asgari Ücret Tutarını Aksatanlar Dikkat!
Bankalar özellikle asgari ücret tutarının ödenip ödenmediğine dikkat ediyor. Asgari tutardan en ufak bir rakam dahi eksik olursa kredi notunun düşmesine neden oluyor. Çünkü banka borcu ödenmemiş kabul ediliyor. En doğrusu asgari ücret tutarı dışında dönem borcunu ödemektir. Ancak en azından asgari ücret tutarını ödemek önemli oluyor. Kredili mevduat hesabı kullanıcıları limit aşımı yapmadığı müddetçe kredi notunda da düşme yaşanmıyor.

BDDK Duyurusunu Yaptı: Kredi Borcu Olanlara Büyük Kolaylık Sağlanacak, Kredi Notu Yükseltilebilecek! Her Yeni Kredi Başvurusu Sicili Olumsuz Etkiler mi?
Merak edilen sorulardan birisi farklı bankaların kredilerine başvurulduğunda notun düşer mi sorusudur. Bankalara yapılan başvurular kredi notunu düşürmüyor. Ancak her başvuruda olumsuz dönüş alınmışsa bu değerlendirme noktasında bir kriter oluşturabiliyor. Kredi notu banka uygulamaları üzerinden ya da findeks aracılığı ile öğrenilebiliyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.