SON DAKİKA
Hava Durumu

BDDK açıkladı: Yastık altında artık altın yerine döviz birikiyor! En çok döviz yatırımı yapan iller listesi sizi çok şaşırtacak!

Haber Giriş Tarihi: 06.08.2022 13:12
Haber Güncellenme Tarihi: 06.08.2022 01:25
https://gazetebanka.com/
BDDK açıkladı: Yastık altında artık altın yerine döviz birikiyor! En çok döviz yatırımı yapan iller listesi sizi çok şaşırtacak!

Küresel çaplı ekonomik kriz sürecinde yatırımcılar farklı kaynaklara yönelerek kazancını değerlendiriyor. Bu süreçte yatırımcıların döviz ve altın kuruna yönelik hangi materyale daha çok yöneldiği merak ediliyor. BDDK tarafından yapılan açıklamada en çok döviz kuruna sahip olan bölge netleşti. EN ÇOK DÖVİZ YATIRIMI YAPAN İL BELLİ OLDU! Türkiye'de bölgesel olarak çok döviz yatırımı yapan yer İç Anadolu oldu. Banka hesabında döviz kuru bulunduran en yüksek il ise Yozgat seçildi. BDDK raporlarında Yozgat'ı Aksaray, Nevşehir, Kırşehir ve Gümüşhane takip etti. BDDK YILIN İLK 6 AYINI RAPORLADI! BDDK yılın ilk 6 aylık verisini raporladı. Altın dışında mevduat bankalar tarafından incelendi. Yurt içi ve yurt dışı yerleşkelerin altın dışındaki döviz mevduatı oranı %36 seviyesine ulaştı. Kamu ve devlet bankalarında yurt içi ve yurt dışı altın mevduatı toplam oranı ise %20'ye ulaştı.

Katılım bankalarında TL mevduat hesabı %14,7 mevduat bankalarında ise bu oran %23,7 oldu. YASTIK ALTINDA ALTIN YERİNE DÖVİZ BİRİKİYOR! Banka hesabında en çok döviz bulunduran ilk 3 il sırasıyla; Yozgat Aksaray ve Nevşehir oldu. Konu üzerine geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı tarafından bir açıklama gelmişti. Döviz ile borçlanmanın artık yavaş yavaş azaldığını altın yerine yastık altında dolar biriktirilmeye başlandığını ifade etti. Bankacılık Düzenleme Denetleme Kurulunun ortaya koyduğu verilerde bunu çarpıcı şekilde gözler önüne sermiş oldu. YAZ AYLARINDA DÖVİZE İLGİ YÜZDE 329 ARTTI! Yaz mevsiminde döviz alımını kat be kat arttıran il Aksaray oldu. Yaz mevsimi öncesinde 668.807 TL olan yatırım yaz döneminde 2 milyon 871.585 TL'e ulaştı. Yaz dönemine girildiği anda döviz alımı %329 oranında arttı. Yaz döneminde en çok döviz alan 3 il Aksaray, Kırşehir ve Bingöl oldu. İlk 20 listesinde İstanbul yer almıyor. Büyük şehirler daha çok arka planda kalıyor. Yaz mevsiminde döviz satışı yapan ilk 3 il ise Elazığ, Hakkari ve Batman oldu. ALTIN, DOLAR KARŞISINDA YATIRIM GÜCÜNÜ YİTİRİYOR! Açıklanan verilerde dolar kurundaki artışa rağmen altındaki durumu daha da düşüktü. Yalnızca 3 şehir Haziran ve Eylül (2021) dönemleri için geçtiğimiz yıl artış yaşadı. Bu şehirler arasında Aksaray, Rize ve Trabzon yerini aldı. Dövizde en çok yatırımı yapan il Yozgat iken altında Karabük daha yüksek çıkıyor. Raporda katılım bankaları döviz konusunda mevduat bankalarının önüne geçti. Katılım bankalarında oran %41 oranında artış gösterdi.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.