SON DAKİKA
Hava Durumu

Bankaların faiz oranları güncellendi! Mevduat faiz oranları düşüşe geçti! Kredi faizleri azalırken geri ödemede kolaylık dönemi başlıyor!

Haber Giriş Tarihi: 08.03.2022 09:52
Haber Güncellenme Tarihi: 08.03.2022 09:52
https://gazetebanka.com/
Bankaların faiz oranları güncellendi! Mevduat faiz oranları düşüşe geçti! Kredi faizleri azalırken geri ödemede kolaylık dönemi başlıyor!

Acil nakit ihtiyacı olan ailelere yönelik olarak bankaların sunduğu eğitim, sağlık, konut, taşıt kredisi faiz oranları güncellendi. Bu durum Kur Korumalı TL mevduat hesabı sisteminin aktif edilmesi ile daha çok ön plana çıkmaya başladı. Öte yandan bankalar için uygulanan faiz politikasında özellikle TL mevduat hesaplarında yüzde 13 ile 14 arasında bir düşüş gözlendi. TL Mevduat Faizi Ocak Ayından Beri Düşüşte! Şubat ayı içerisinde bankaların uyguladıkları 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranları yüzde 16'ya kadar düşüş gösterdi. Bu durum yatırım hesaplarından elde edebilen kârı azalttı. Mevcutta açıklanan rakamlar sonrasında gözler Merkez Bankası verilerine çevrildi. Ocak ayı verilerine bakıldığında TL mevduat faiz oranı 16,86 seviyelerindeydi. 18 Şubat haftasına gelindiğinde bu oran yüzde 16.03 oldu. Mart ayına yaklaşırken 25 Şubat  verilerinde TL mevduat hesabı faiz oranı yüzde 15.62 seviyesine geriledi. Son 1 Yılın En Yüksek Düşüşü Yaşandı Bankaların 3 ay vadeyi kapsayan TL mevduat hesaplarındaki faiz oranları 1.77 puan düşüşü yaşarken, 6 aylık vadeli mevduat hesapları ise 2.5 puan seviyesinde düşüşleri gördü. Sonuç olarak TL mevduat faiz hesapları içerisinde tutulan yatırımlar son 1 yılda özellikle vadeli TL hesaplarında en yüksek düşüşü yaşadı. Kur Korumalı Mevduat Değer Kazandı

TL mevduat faizlerinde yaşanan bu düşüş için etken neden olarak Kur Korumalı Mevduat hesabına yönelik olan ilgi görülüyor. Geçtiğimiz yıl başlatılan yüzde 25'lik faiz artırımı Kur Korumalı Mevduat hesaplarına yönelik geçişleri sıklaştırdı. Vade süreleri en az 3 ay tutulan hesaplarda daha uzun vadeli mevduat yapabilmek için yenilikler başlatıldı. Kur Korumalı Mevduatta 3 Aylık Vadenin Sonuna Geliniyor Kur Korumalı Mevduat hesabına ilk defa giriş yapan ve sistemde 21 Aralık başlangıcı itibariyle kaydı bulunan kişiler için seçilen 3 aylık vade oranı üzerinden ödenen faiz sonucu Mart ayı sonunda belli olacak. Kurulan sistemde alınacak ilk ödemeler ile edinilecek kâr oranı da daha net bir şekilde gün yüzüne çıkacak. Konut, Taşıt, İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları Geriledi Süreçte Merkez Bankası 25 Şubat haftasında ticari kredi faiz oranlarına yönelik yüzde 20.68 düşüşe geçerek 7 puan baza geriledi. Bu durum konut, taşıt ve ihtiyaç kredileri içinde düşürülerek uygulandı. Artık konut kredisi fırsatından yararlanmak isteyenler için faiz oranları yüzde 17.78 oranda düşürülmüş olarak kullanılabilecek. Bu durum konut kredisi faizlerinde 9 baz puanlık bir gerilemeyi beraberinde getirdi. Taşıt kredisinde faiz indirimi daha çok ön plana çıktı. 80 puan baz değerindeki gerileme yüzde 25.76 değeri ile kredilere yansıdı. İhtiyaç kredisi yüzde 28.92 gerileme ile düşük faiz oranlarıyla alınabilecek. Bu gerileme 32 baz puan değerinde bir azalışla gündeme geldi.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.