SON DAKİKA
Hava Durumu

Bankalardan kredi çekmek için büyük fırsat geldi! Konut, taşıt ve ihtiyaç kredisi faiz oranları düştü

Haber Giriş Tarihi: 08.03.2022 11:22
Haber Güncellenme Tarihi: 08.03.2022 11:22
https://gazetebanka.com/
Bankalardan kredi çekmek için büyük fırsat geldi! Konut, taşıt ve ihtiyaç kredisi faiz oranları düştü

Kamu ve özel bankalarda müşterilere sunulan TL mevduat ve kredi faiz oranları düşüşe geçti. Son 1 ayda TL mevduat faizleri yüzde 13-14 seviyesine gerilerken, konut kredisi faiz oranlarında da ciddi düşüşler görüldü. Hayallerindeki eve sahip olmak isteyenler yüzde 17.78 faiz oranıyla konut kredisi çekip yüksek enflasyonun olduğu ortamda kira ödeme derdine son verebilir.

Bankaların TL mevduat hesaplarında uyguladıkları faiz oranlarında düşüş devam ediyor. Kur korumalı TL mevduat ürünün son aylarda müşteriler tarafından daha çok tercih edilmesiyle birlikte faizin üst sınırının politika faizinin 3 puan üstü olarak belirlenmesi bankaların elini güçlendirdi. Bu şekilde uygulama yapan kamu ve özel bankalarda TL mevduat faiz oranları düşüş yaşadı. KKM’de TL’den dönüşte 3 ay vadeli mevduat yüzde 15 faiz oranıyla verilirken TL mevduat hesaplarında 1 ay vadede yüzde 13-14 faiz oranları veriliyor. Konut Kredisi Faiz Oranları Geriledi

Merkez Bankası verilerine göre 25 Şubat haftasında TL bazlı ticari kredilerin faiz oranı bir önceki haftaya göre 7 baz puan azalarak yüzde 20.68’e düştü. Bankaların sunduğu ticari ve bireysel kredilerde uygulanan faiz oranlarında gerileme devam ediyor. Buna göre TL bazlı konut kredi faizleri 9 baz puan azalışla yüzde 17.78 seviyesine kadar geriledi. Hayallerindeki eve sahip olmak isteyenler için düşük faiz ödeyerek konut satın alma fırsatı devam ediyor. Konut kredisi faiz oranlarında kolay ödeme seçenekleri sunan özel ve kamu bankaları büyük ilgi görüyor. Taşıt ve İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları Düştü Acil nakit ihtiyacı olan veya otomobil fiyatları düşerken taşıt kredisi çekip otomobil almak isteyenler için de fırsatlar devam ediyor. TL bazlı taşıt kredisi faiz oranları 80 baz puan azalışla yüzde 25.76’ya kadar geriledi. Özellikle ikinci el otomobil pazarında çok sert bir durgunluk yaşanırken, fiyatlar ciddi oranda aşağılara gelmeye başladı. Bu süreçte ikinci el otolardaki düşüşü fırsata çevirmek isteyen vatandaşlar düşük faizli konut kredisi çekebiliyor. Bankaların müşterilerine sundukları ihtiyaç kredisi faiz oranlarında da 32 baz puan azalışla yüzde 28.92 seviyesi görüldü.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.