SON DAKİKA
Hava Durumu

Banka analistlerinden şaşırtan petrol tahmini! Ünlü bankanın senaryosu gerçek mi olacak? Yıl sonunda petrol 120 doları bulabilir!

Haber Giriş Tarihi: 17.03.2022 12:24
Haber Güncellenme Tarihi: 17.03.2022 11:07
https://gazetebanka.com/
Banka analistlerinden şaşırtan petrol tahmini! Ünlü bankanın senaryosu gerçek mi olacak? Yıl sonunda petrol 120 doları bulabilir!

Amerika'nın New York şehrinde bulunan ünlü yatırım bankası Morgan Stanley önümüzdeki yıla yönelik petrol tahminlerini güncelledi. Yıl sonunda ve gelecek yıl da petrol fiyatları 120 doların üzerine çıkabilir. Morgan Stanley analistlerine göre her ne kadar yatay pozisyonda bir fiyat gözlemlenmesi yapılsa da savaş sonrasındaki arz endişesi artışı engelleyemeyecek. 3. Çeyrek için Petrol Tahmini 120 Dolara Yükseldi! Amerikalı ünlü yatırım bankası daha önceden petrol fiyatlarına yönelik tahminini açıklamıştı. Önümüzdeki süreçte 100 doları bulabileceğini söyleyen banka fiyatlarında güncelleme yaptı. Özellikle küresel çaplı arz-talep dengesindeki sıkıntılar Brent petrol fiyatının yükselmesine etki edebilecek. Gelinen noktada 3.çeyrek için petrol tahmini 100 dolar seviyesinden 120 dolara kadar çıkarıldı. 4.çeyrek için ise tahmin 100 dolardan 110 dolara kadar çıkarıldı. Ünlü banka analistleri 2023 yılı içinde bir tahminde bulundu. Yılın başında 95 dolar olarak açıkladıkları tahmini 100 dolara kadar yükseltti. Petrole Yönelik Talep Gittikçe Düşüyor!

Morgan Stanley yatırım bankasından çarpıcı bir açıklama geldi. Amerika ve Avrupa Birliği ülkelerine yönelik Rus Petrol ambargosunun, Rusya'daki günlük 1 milyonluk varil düşüşe kadar gidilebileceğine yönelik bir tespitte bulunuldu.

Öte yandan bu konuyla ilgili petrol fiyatlarındaki düşüş üzerine Uluslararası Enerji Ajansı da fikrini sunmuştu. Ajansa göre Şubat ayı içerisinde yayınlanmış petrol piyasası raporunda küresel anlamdaki petrole yönelik olan talebin düşeceğini söyleyerek 99 milyon 700 bin varil olarak güncelledi. Geçtiğimiz yıl ise bu talep miktarı 97 milyon 520 bindi. Raporlar Nisan Ayını İşaret Ediyor! Rusya'ya karşı olan taraflar yaptırımın arttırılmasını tetikliyor. Tüm bu süreç petrol üretimindeki kesintinin daha da artmasını tetikleyecek. Uluslararası Enerji Ajansı tarafından açıklanan petrol piyasası raporuna göre büyük çaplı petrol şirketleri ve nakliye firmaları Rusya ile anlaşma yapmaya çekimser yaklaşıyor. Gelinen son durumda Rusya'daki petrol üretiminin Nisan ayına varıldığında günlük olarak 3 milyon varil kesintiye uğraması öngörülüyor.

Gazetebanka.com yatırım tavsiyesi vermez. Haberin kaynağı kurum ve uzman kişilerin açıklamalarıdır.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.