SON DAKİKA
Hava Durumu

Bakanlık müjdeyi verdi! Destek ödemesi 6 ay öne çekildi ve destek tutarı yükseltildi: Çiftçi destek ödemesi hesaba ne zaman yatacak?

Haber Giriş Tarihi: 29.09.2022 15:29
Haber Güncellenme Tarihi: 29.09.2022 14:29
https://gazetebanka.com/
Bakanlık müjdeyi verdi! Destek ödemesi 6 ay öne çekildi ve destek tutarı yükseltildi: Çiftçi destek ödemesi hesaba ne zaman yatacak?

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi 2022 yılın mazot ve gübre desteği ödemeleri için net tarihi paylaştı. Yeni yıl ödemelerinin 6 ay daha erkenden yapılacağını müjdeledi. Zamlı mazot ve gübre desteği fiyatı ve ödeme tarihlerine yönelik net karar araştırılmaya başlandı.

Tarım ve Orman Bakanı yeni yılın Mart ayında ödenmesi planlanan mazot ve gübre desteği için ödeme süresini öne çekildiğini duyurdu. Mazot ve gübre desteği ile ilgili yapılacak ödemelerin ise henüz net tarihi belli olmadı. Ekim ayı ile beraber hesaplara tutarın yatması bekleniyor. Resmi bir açıklama henüz Bakanlık tarafından yapılmadı. ÇİFTÇİ GÜBRE VE MAZOT DESTEK ÖDEMESİ HESABA NE ZAMAN YATACAK? Katıldığı bir toplantıda konu ile ilgili açıklamada bulunan Tarım Bakanı Vahit Kirişçi şu yorumda bulundu: “2023'te ödenecek olan mazot ve gübre desteği 6 ay öne çekildi ve 2022 yılında ödenecektir. Eylül ayı sonu ve Ekim ayı başlangıcı ile beraber Ziraat Bankası hesabına tutar aktarılacaktır. En geç ay başında ödemeleri çiftçiler hesabında bulunabilir. Yalnız mazot ve gübre alabilmek için kullanılabilecek. Sektör dışında farklı bir amaçla kullanılmasına rıza göstermeyeceğiz” diyerek ekledi. ÇİFTÇİ GÜBRE VE MAZOT DESTEK ÖDEMESİ NASIL YAPILACAK? Tarım Bakanı sözlerinin devamında yatırılacak paranın yine tarım sektöründe kullanılmasını istendiğini hedefini bu yönde istihdamın artırılması olduğunu, belirtti. “6 ay öncesinde verilecek olan tutar banka kartına ayni olarak ödenecektir. Tarlaya giderken hesaplara yatırılmış olan para kullanılarak mazot ve gübre alınabilecek. Ziraat Bankası aracılığı ile verilmiş ek krediden de yararlanılabilecek” dedi. ÇİFTÇİ FAİZSİZ KREDİ LİMİTİ YÜKSELTİLDİ!

Tarım işçilerine yönelik Ziraat Bankası devlet anlaşması ile sübvansiyonlu kredi kullanım fırsatı sunuyor. Pek çok kredi ise %0 faizle çiftçi tarafından talep edilebiliyor. Kredilerin limiti 100.000 TL'yi buluyordu fakat 200 bin TL'ye çıkartıldı. %50'si mazot ve gübre alımında kullanılması fırsata sunuldu. Yapılan bu yenilikte kısa sürede hayata geçirilecektir” denildi. ÇİFTÇİ GÜBRE VE MAZOT ZAMLI DESTEK TUTARI NE KADAR OLDU? Bakan Kirişçi mazot ve gübre desteğine değindikten sonra fiyatlara da net olarak açıklık getirdi. “Hububat ürünlerinde dekar başına 22 TL mazot ve 20 TL'lik gübre desteği var. Şu an için bu rakam mazotta 75 TL gübrede ise 46 TL'ye yükseltildi. Dekar başına olan desteğimiz 121 TL'ye çıkarılmış oldu” diyerek müjdeyi de verdi.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Gazetebanka.com'da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.