SON DAKİKA
Hava Durumu

Bakanlık, kuraklık sebebi ile arazilerinde verim kaybı yaşayan çiftçilere nakit desteğinin sağlanacağını açıkladı!

Haber Giriş Tarihi: 15.03.2022 17:04
Haber Güncellenme Tarihi: 15.03.2022 15:26
https://gazetebanka.com/
Bakanlık, kuraklık sebebi ile arazilerinde verim kaybı yaşayan çiftçilere nakit desteğinin sağlanacağını açıkladı!

Son zamanlarda bilinçsiz üretim ve tüketimden kaynaklı olarak iklim krizi giderek hızlanmaya başladı. Krizin etkilerinden biri de kuraklık oldu. Kuraklığın yaşanması, ülke içerisinde ki tarım üretimlerinin sekteye uğramasına sebep oldu. Bu noktada kuraklık sebebi ile arazi verimleri düşen çiftçilere, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan müjdeli haber geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çiftçilere destek müjdesinden sonra harekete geçen Tarım ve Orman Bakanlığı, kuraklık sebebi ile verim kaybı yaşayan tarım arazilerine, yaşanan verim kaybı oranına göre geri ödemesiz hibe desteğinde bulunacağını açıkladı. Tarım ve Orman Bakanlığı Kuraklık Hibesi Desteği 2022

Ülke içerisinde üretimin artması ve bunun sonucunda da dışa bağımlılığın azalması için sürekli olarak devlet tarafından desteklenen çiftçilere, yeni bir müjdeli haber daha geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile harekete geçen Tarım ve Orman Bakanlığı, yeni dönemde kuraklık sebebi ile yüzde 30’un üzerinde verim kaybı yaşayan araziler için çiftçilere dekar başı hibe desteğinin verileceğini açıkladı. Tarım ve Orman Bakanlığı Kuraklık Hibesi Tutarları 2022 Tarım ve Orman Bakanlığı, yeni dönemde yüzde 30’un üzerinde verim kaybı yaşayan araziler için tespit edilen verim kaybı oranına göre değişiklik gösteren tutarlarda hibe desteği sağlayacağını açıkladı. Bakanlığın açıklamasına göre dekar başına 30 TL’den başlayan ve her yüzde 10’luk verim kaybı verisinde 10 TL artan desteğin verileceği bilgisi kaydedildi. Bu veriler ışığında çiftçilere dekar başına yapılacak olan üst ödeme, 100 TL olarak hesaplandı. Kuraklık Hibesi Başvuru Detayları Tarım ve Orman Bakanlığının yeni dönem kuraklık hibesinden yararlanmak isteyen çiftçilerin, Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı olmaları gerekmektedir. Arazilerinde verim kaybı olduğunu düşünen çiftçilerin, bakanlığın il ya da ilçe müdürlüklerine başvuru yapmaları ve ilgili komisyon tarafından verim kaybı oranlarının tespit edilmesini talep etmeleri gerekmektedir.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.