SON DAKİKA
Hava Durumu

Bakanlık çadır turizmine onayı verdi: Belirli sınırlar çerçevesinde konaklama tesisi olarak kullanılabilecek!

Haber Giriş Tarihi: 24.09.2022 17:06
Haber Güncellenme Tarihi: 24.09.2022 14:59
https://gazetebanka.com/
Bakanlık çadır turizmine onayı verdi: Belirli sınırlar çerçevesinde konaklama tesisi olarak kullanılabilecek!

Kültür ve Turizm Bakanlığı planlı gelişme kapsamında çadır turizminde yeni bir dönemi başlatıyor. Turizmi teşvik kanunu kapsamında belirli bölgelere yönelik lüks çadır kurma izni çıkıyor. Fiziki şartlar, belgelendirme süreci, tesisini yerleşimi gibi tüm detaylar Resmi Gazetede tek tek açıklandı. BAKANLIK ONAYI İSTENECEK! Yapılan bu yeni düzenleme ile beraber açık alanda belirli bölgelere yönelik kurallara uyulduğu takdirde lüks çadır dönemi yasal izin ile başlatılıyor. Açık alanda kullanılan her bir ekipmanın ahşap ya da metal malzemeden oluşmasına dikkat edilecek. Çevre dostu çadır malzemeleri kullanılacak. Doğal ekosisteme uygun olması gerekecek. Tesisin kurulabilmesi için herhangi bir ağaç kesilmesi ya da doğal alanın dokusunun bozulması yasak olacak. Herhangi bir şekilde kurulan lüks çadırın etrafında peyzaj düzenlemesi yapılamayacak. KİRALAMA SÜRESİNE SINIRLAMA GETİRİLDİ! Doğa ile iç içe olmayı sevenlerin turizme katkısı olacağı düşünüldüğü için yeni yönetmelik kapsamında yapılacak lüks çadır alanlarını 20 yılı aşmamak kaydıyla kiralanabilecek. Kiralamalarda ön izin süresi 6 ay olacak. Tüm projeler ve yönetimde, tasarımda uygulanacak planın Bakanlığa sunulması gerekecek. Bakanlık onayı alan kişilerin lüks çadır turizmi kapsamında bir belgeye sahip olmasa da istenecek. GÜVENLİK SERTİFİKASI ALINMASI GEREKECEK!

Yapılacak tesisin içerisinde kullanılacak malzemelerin yenilenebilir enerji kaynaklardan olması gerekiyor. Her türlü temizlik ve atık malzemesinin doğada parçalanabilir olmasına dikkat edilecek. Çadır malzemesinin yangına karşı dayanıklı su geçirmez ve güvenlik önlemi alınmış olduğuna dair her türlü konuda sertifikaya sahip olması gerekecek. Her bir konaklama yeri arasında en az 20 metre mesafe olacak. Tesis alanının herhangi bir çit ya da sınırlayıcı bir nesne ile belirlenmesi gerekecek. YATAK KAPASİTESİNE GÖRE YARDIMCI PERSONEL İSTİHDAMI SAĞLANACAK! Bakanlığında onayından geçerek açılacak konaklama alanları için her bir çadırda ayrı bir konaklama birimi esas alınarak işlem yapılacak. Standart konaklama ünitelerinde iki kişi kalabilecek şekilde tasarım yapılacak. Açılan tesiste müşteri yatak kapasitesi göz önünde bulundurularak en az %50'sine denk gelecek şekilde personel istihdam ettirilecek.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Gazetebanka.com'da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.