SON DAKİKA
Hava Durumu

Bakan Bilgin’den son dakika EYT açıklaması! Düzenlemeler kimleri kapsayacak?

Haber Giriş Tarihi: 13.09.2022 23:34
Haber Güncellenme Tarihi: 13.09.2022 16:20
https://gazetebanka.com/
Bakan Bilgin’den son dakika EYT açıklaması! Düzenlemeler kimleri kapsayacak?

Türkiye’de milyonlarca vatandaşın gündeminde uzun bir süredir 3600 ek gösterge ve EYT düzenlemeleri bulunuyordu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, geçtiğimiz aylarda bu konulara ilişkin açıklamalarda bulunmuştu ve 3600 ek göstergeye ilişkin düzenleme çalışmaları tamamlanmıştı. Bu aşamadan sonra gözler EYT çalışmalarına çevrildi ve hükümetin bu konuda oluşturduğu bakanlık çalışma grubunun düzenleme çalışmalarını 2022 yılsonuna kadar tamamlaması bekleniyor.

Türkiye’de bilindiği üzere emeklilik hakkının alınabilmesi için vatandaşların 3 temel şartı karşılaması gerekiyor. Bu noktada çalışma yılı (sigortalılık süresi), prim günü sayısı ve yaş şartını karşılayanlar emekli olabiliyor. Ancak 8 Eylül 1999 tarihinde yasada yapılan değişiklik nedeniyle, prim günü ve sigortalılık süresi şartlarını karşılıyor olmasına rağmen yaştan dolayı emekli olamayan vatandaşlar bulunuyor. Bu vatandaşların oluşturduğu “emeklilikte yaşa takılanlar” (EYT) ile ilgili düzenleme çalışmaları devam ediyor. İşte detaylar… EYT DÜZENLEMELERİ KİMLERİ KAPSAYACAK? EYT düzenleme çalışmalarına ilişkin geçtiğimiz haftalarda gündeme birçok formül gelmişti. Ancak Bakan Vedat Bilgin, gündeme gelen formül iddialarının doğru olmadığını, Almanya ya da Finlandiya formüllerinin masada olmadığını ve masada tek formül olduğunu belirtmişti. Uzmanlar konuyu değerlendirirken, bu noktada eldeki formülün büyük ihtimalle erkeklerde 9000 gün ve kadınlarda 7200 gün prim şartına odaklandığını ifade etmişti. Yaklaşık 1 milyon vatandaşın bulunduğu EYT grubuna ilişkin düzenleme çalışmalarında hangi aşamaya gelindi, düzenlemeler kimleri kapsayacak? ÇALIŞMA HAYATINDAKİ SORUNLARA ÇÖZÜMLER YOLDA

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, yapmış olduğu açıklamalarda emeklilerden taşeron işçilere, sendikalaşmadan toplu sözleşmeye kadar birçok kronik meseleden çözüm getireceklerini dile getirdi. Antalya’da ziyaret ettiği Ak Parti İl Başkanlığı’nda kameralar karşısında açıklamalarda bulunan Bakan Bilgin, söz konusu açıklamasında “Türkiye’nin her sosyal meselesi bizim çözmemiz gereken bir mesele ve önümüzde görev olarak duruyor ve bu sorumluluğumuzu yerine getiriyoruz” dedi.

Emekliler ile ilgili kapsayıcı düzenleme çalışması yapıldığını ifade eden Bakan Vedat Bilgin, öte yandan çalışma hayatında ortaya çıkan sorunlarla ilgili olarak da kritik açıklamalarda bulundu. Bu noktadaki sorunların çözümüne ilişkin olarak da konuşan Bilgin, “Emeklilere ilgili kapsayıcı düzenlemeler yapıyoruz. Sözleşmeli personel kamuda çok sayıda sözleşmeli statüsü var. Onları değiştiriyoruz. Onlara bir güvence verecek bir düzenleme yapıyoruz” sözlerini dile getirdi. EYT DÜZENLEMELERİNDE TEK FORMÜL Bilindiği üzere EYT konusu uzun bir süredir vatandaşların gündeminde ve yaklaşık bir milyon vatandaş, EYT düzenlemelerinin meclise sunulmasını bekliyor. Bakan Vedat Bilgin, daha önce yapmış olduğu bir açıklamasında vatandaşların her türlü sorununun masalarında çözüm bekleyen bir dosya olarak durduğunu belirtmiş ve 2022 yılsonuna kadar bu dosyaların her birine çözüm getirileceğini söylemişti. Bakan Bilgin’in bu açıklamalarından sonra EYT düzenlemelerine ilişkin formül açıklamaları ve yorumları gündeme gelmeye başlamıştı.

Gündeme gelen formül yorumlarında, bakanlığın gündeminde 5 farklı formül çalışması olduğu söylentileri yer almaya başlamıştı ancak Bakan Bilgin, ellerinde tek bir formül olduğunu açıklamıştı. EYT düzenlemelerinin Ekim ayında meclise sunulması bekleniyor.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.