SON DAKİKA
Hava Durumu

Avrupa Parlamentosu Komitesi'nden Bitcoin'e Ret! Kripto Para Birimlerine Yasak Getirecek Kanun Teklifi Görüşüldü!

Haber Giriş Tarihi: 16.03.2022 18:15
Haber Güncellenme Tarihi: 16.03.2022 17:41
https://gazetebanka.com/
Avrupa Parlamentosu Komitesi'nden Bitcoin'e Ret! Kripto Para Birimlerine Yasak Getirecek Kanun Teklifi Görüşüldü!

ABD ve Avrupa’dan Bitcoin ve Ethereum gibi önde gelen kripto paralar başta olmak üzere bazı kripto para birimlerine karşı kısıtlayıcı düzenlemeler ve teklifler çok sık gündeme gelmeye başladı. Son olarak Avrupa Parlamentosu tarafından kripto para birimlerine yasaklama getiren kural teklifini görüştü.

Uzun süredir sert düşüş eğilimi gösteren kripto paralar, ülkeler tarafından alınan yeni düzenleme kararları ile çelişki bir görüntü çizmeye devam ediyor. Avrupa Parlamentosu (AP) komitesi tarafından Bitcoin, Ethereum ve diğer bazı kripto para birimlerine yasak getirmeyi öngören kanun teklifinin görüşülmesi piyasaları da etkiledi. Kripto Paralar Hakkında AP’den Kritik Karar!

Kripto paralar ilişkin ciddi yasaklamaları öngören kanun teklifi, Bürksel’de gerçekleştirilen AP Ekonomik ve Mali İler Komitesi toplantısında görüşüldü. Kripto para birimlerinin kullanımını düzenleyen yasa tasarısının görüşülmesinin ardından kritik bir karara varan AP’den piyasaları sevindirici bir haber geldi.

İlgili yasa tasarısında kripto para birimlerinin çevresel ayak izinin de azaltılmasına yönelik kapsamlı bir düzenleme yer alıyordu. Özellikle son dönemde sert düşüşler yaşayan Bitcoin ve Ethereum gibi lider kripto para birimlerinin yasaklanmasına ilişkin düzenleme hakkında ret kararı çıktı. 32 Hayır Oyu ile Reddedildi! Avrupa Parlamentosu Komitesi tarafından Bitcoin ve Ethereum gibi iş ispatı modelini benimseyen ve enerji tüketimi yüksek olan kripto para birimlerinin yasaklanmasına ilişkin düzenleme teklifi 32 hayır oyu ile reddedildi. 24 evet ve 6 çekimser oy kullanılan görüşme sonrasında piyasalarda da baskı nispeten azaldı. Kripto Paraların Enerji Tüketimi Dikkat Çekiyor! Bitcoin ve Ethereum gibi iş ispatı modeli ile ciddi enerji tüketimi gerçekleştiren kripto paralar, madencilik faaliyetlerinin ülkeler tarafından yasaklanması tehlikesi ile karşı karşıya. İş ispatı modeli yerine hisse ispatı modelinin kullanılarak daha düşük enerji tüketiminin sağlanabileceğini ifade eden uzmanlar, ülkelerden gelen düzenlemelerin önemine de dikkat çekti.

Konuya ilişkin yapılan çalışmalarda küresel elektriğin yüzde 6’sının Bitcoin madenciliği tarafından kullanıldığı ifade ediliyor. Önümüzdeki dönemde de kripto paraların yasaklanmasına ilişkin yeni düzenlemelerin gündeme gelmesi bekleniyor.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.