SON DAKİKA
Hava Durumu

Avrupa'da yüksek enflasyon rekor rakamlara ulaştı! Enflasyon rakamları enerji, gıda, alkol ve tütün ürünlerini nasıl etkiledi?

Haber Giriş Tarihi: 18.03.2022 09:43
Haber Güncellenme Tarihi: 18.03.2022 09:18
https://gazetebanka.com/
Avrupa'da yüksek enflasyon rekor rakamlara ulaştı! Enflasyon rakamları enerji, gıda, alkol ve tütün ürünlerini nasıl etkiledi?

Avrupa'da yıllık enflasyon farkının yıkıcı etkileri enerji fiyatları başta olmak üzere; gıda, alkol ve tütün ürünlerinde kendisini hissettirdi. Gelinen noktada yalnızca yaşanan bu durum fiyatlara yansımadı. Rakamsal olarak da yıllık enflasyon farkının etkileri paylaşıldı. En yüksek yüzde Avrupa istatistiklerinde Litvanya ülkesine aitti. Yıllık enflasyon oranını yüzde 14'e kadar ulaştı. Avrupa İstatistik Ofisi Enflasyon Verilerini Paylaştı! Avrupa İstatistik Ofisi raporlarını yayınladı. Avrupa Birliği ve Avro Bölgesi'nde yer alan ülkeleri kapsayan Şubat ayına yönelik yıllık enflasyon verileri üzerine net rakamlar oluştu. Enflasyondaki artış kendisini enerji fiyatları ile gösterdi. Yüzde 5.9 oranında seviye ile en yüksek sektör olarak enerji alanında enflasyon yükselişi dikkatleri çekti. Avrupa ve Avro Bölgesinde Enflasyon Verileri Karşılaştırıldı! Avrupa ülkelerinde Ocak ayı ve Şubat ayı yıllık enflasyon verileri karşılaştırıldığında yüzde 6.2 oranında bir fark ortaya çıktı. Ocak ayındaki rakam yüzde 5.6 iken Şubat ayında bu 6.2’ye kadar ulaştı.

Avro bölgesinde durum farklı değildi. Şubat ayı rakamları Ocak ayından daha üst bir seviyede ilerledi. Ocak ayı yüzdesi 5.1 iken Şubat ayı yüzdesi 5.9’a kadar ulaştı. Son 25 Yılın En Yüksek Enflasyon Rakamları Görüldü!

Avrupa İstatistik Ofisi tarafından (Eurostat) elde edilen verilerin karşılaştırılması sonucunda ortaya çıkan rakamın özellikle Avro bölgesinde son 25 yılın en yüksek rakamlarını ortaya koydu. Gelinen seviyede fark edildiki geçtiğimiz yıl Ağustos ayından bugüne gelinceye kadar enflasyon her ay yükseliş gösterdi. Enflasyon Hangi Kategorileri Etkiledi? Avro bölgesinde görülen yıllık enflasyondaki yükseklik farkı en çok enerji kategorisinde fark edildi. Oluşan fark yıllık enflasyon artışında yüzde 3.12 olarak ortaya çıktı. Yükseliş yaşayan diğer alanlar ise şunlardır:
 • Hizmet kategorisinde yüzde 1.04
 • Gıda kategorisinde yüzde 0.90
 • Alkol ve tütün ürünleri kategorisinde yüzde 0.90
 • Enerji dışı sanayi ürünlerinde 0.81 oranında yükseliş gözlemlendi.
Ülke Ülke Yıllık Enflasyon Farkı Enflasyonun ülkelere yönelik yansıması hayli ilgi çekiciydi. Avrupalılar bu durumdan huzursuzluk yaşarken enerji fiyatlarındaki yükseliş gündelik hayatı da olumsuz etkiledi. Yıllık olarak benimsenmiş enflasyon hedefinin çok üzerinde bir rakam ortaya çıktı. Litvanya en yüksek enflasyon oranı ile dikkatleri çekti. Yıllık enflasyon rakamlarının ülkelere yansıması şu şekilde oldu:
 • Estonya yüzde 11.06
 • Çekya yüzde 10
 • Belçika yüzde 9.5
 • Hollanda yüzde 7.3
 • İtalya yüzde 6.2
 • İspanya yüzde 7.6
 • Fransa yüzde 4.2
 • Almanya yüzde 5.5
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.