SON DAKİKA
Hava Durumu

Aşı Kartı Nasıl Alınır? En Kolay HES, E-Devlet ve E-Nabız Covid Aşı Kartı Oluşturma Yöntemleri

Haber Giriş Tarihi: 08.03.2022 00:56
Haber Güncellenme Tarihi: 08.03.2022 00:56
https://gazetebanka.com/
Aşı Kartı Nasıl Alınır? En Kolay HES, E-Devlet ve E-Nabız Covid Aşı Kartı Oluşturma Yöntemleri

Aşı kartları ya da diğer adı ile aşı kimlikleri, özellikle yurtdışı seyahatlerde pasaporttan hemen sonra istenen en önemli belge olarak öne çıkıyor. Online işlem kanalları üzerinden kolayca oluşturulan aşı kartları ise çıktı alınarak ibrazı gereken yerlerde gösterilmek üzere edinilebiliyor. Vatandaşlarımızın son dakika aşı kartı oluşturma hakkında süren araştırmaları dikkate alarak Gazete Banka farkı ile e-Nabız ve e-Devlet aşı kartı alma detaylarını adım adım sizlerle paylaştık. COVİD-19 AŞI KARTI NEDİR? Aşı kartı, T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen ve bireyin iki doz Covid-19 aşısı olduğunu gösterir belgedir. T.C. Aşı Kimliği olarak da bilinen aşı kartları, yurtdışı seyahatlerde kullanılabilmektedir. “Güvenli Turizm” logosu ile çıkartılan aşı kartları üzerinde oluşturulan karekod, okutulduğunda doğrudan e-Nabız uygulamasına yönlendirme yapmaktadır. AŞI KARTINDA NE YAZAR? Aşı kartı yukarıda belirttiğimiz gibi “Güvenli Turizm” logolu olarak çıkartılmaktadır. Üzreinde bulunan karekod kullanılarak yapılan sorgulamada, “Aşı kimliği 11002233445 T.C. kimlik numaralı ve Z11002233 pasaport numaralı Gazete Banka kişisine aittir. Bu kimlik 08.03.2022 tarihinde T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulmuştur” ibareleri İngilizce ve Türkçe dillerinde sorgulama ekranında görüntülenmektedir. HES UYGULAMASINDAN AŞI KARTI NASIL ALINIR? Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması aracılığı ile aşı kartınıza ulaşabilir ve bilgisayarınıza indirdiğiniz aşı kartının çıktısını alabilirsiniz. HES uygulamasından Covid-19 aşı kartına ulaşmak için pasaportunuzun tanımlanmış olması gereklidir. Tüm işlemlerin ne şekilde yapıldığına ilişkin merak ettiğiniz işlem sıralaması şu şekildedir:

* HES uygulamasına giriş yapın.

* “Hesabım” bölümüne giriş yaparak, “Pasaportlarım” menüsü altından “Ekle” diyerek pasaport numaranızı ilgili alana girin.

* Ana ekrana dönün ve “Covid-19 Aşı Bilgilerim” kutucuğuna tıklayın.

* Açılan ekranda “Aşı Kartlarımı” seçimini yapın ve “Aşı Kartı Oluştur” seçeneğini tıklayın.

* Aşı kartınızda pasaport numaranızın bulunması isteğinizi belirterek kartınızı oluşturun. E-NABIZ AŞI KARTI NASIL ALINIR? e-Nabız uygulamasından aşı kartı almak için işlemlerinizi “Aşı Takvimi” ya da “Covid-19 Aşı Kartı” sekmeleri altından yapabilirsiniz. İşlemlerin nasıl yapılacağına ilişkin detaylar ise sırası ile aşağıda paylaşılmıştır:

* https://enabiz.gov.tr/ web adresine ya da e-Nabız uygulamasına erişim sağlayın.

* T.C. kimlik numaranız ve e-Nabız şifrenizle birlikte e-Nabız giriş işlemini gerçekleştirin.

* “Covid-19 Aşısı” sekmesine tıklayın.

* Erişim sağladığınız ekranda görüntülenen aşı kartını indirmek için “Elektronik Aşı Kartını PDF Olarak İndir” butonuna tıklayın.

* Dilerseniz indirdiğiniz aşı kimliğinin çıktısını alabilirsiniz.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.