SON DAKİKA
Hava Durumu

Asgari ücrete ikinci zam müjdesi! "Gerekli görülürse ikinci bir zam yapılabilir"

Haber Giriş Tarihi: 19.03.2022 09:30
Haber Güncellenme Tarihi: 19.03.2022 09:30
https://gazetebanka.com/
Asgari ücrete ikinci zam müjdesi! "Gerekli görülürse ikinci bir zam yapılabilir"

Yeni yılda açıklanan enflasyon oranı doğrultusunda asgari ücrete yönelik yeni zam uygulandı. Bir önceki yıla göre yüzde 50 oranında uygulanan yeni asgari ücret tutarı 3 aylık süre içerisinde erimeye başladı. Özellikle gıda fiyatlarına yönelik yaşanan büyük artışın ardından 7’den fazla akaryakıt zammı ile piyasalardaki dengeyi altüst etti. TL değerini kaybetmeye başlarken asgari ücrete yönelik ikinci zam haberleri gündeme geldi. Asgari Ücretin Yeniden Gözden Geçirilmesi Gerekiyor!

Gelinen noktada uygulanan zamlar durdurulamıyorsa asgari ücretin artırılması pek çok kesim tarafından mantıklı görülmeye başlandı. Türk siyasetçi ve eski ekonomi bakanı Nihat Zeybekçi bir televizyon programında konu üzerine açıklamada bulundu. Zeybekçi konuşmasında: “Asgari ücretin yeniden gözden geçirilmesinin uygun olacağını” ifade eden şu sözlere yer verdi:

“Asgari ücretin tekrar gözden geçirilmesi gerekiyor. Yılbaşında uygulanan zam oranları oluşan enflasyonun altında kaldı. Aklen ve vicdanen bu durumun düzeltilmesi gerekli” dedi. Maliyette Artışı Oluşuyorsa Gerekli Tedbirler Alınacaktır! Piyasalarda oluşan zammın TL'nin değerini gitgide kaybetmesine neden olduğu şu durumda farklı yöntemler geliştirilmesinin gerekliliğini savunan Ak Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan katıldığı bir televizyon programında sorulan; “Asgari ücrette ikinci bir zam bekleniyor mu?” sorusuna yönelik bir konuşma yaptı.

Özkan konuşmasında; “Geçmişte Cumhurbaşkanlığı tarafından bu konunun dile getirildiğini” ifade ederek şu şekilde devam etti: “Kanunsal olarak mevzuat planlamasında asgari ücret oranı yılda bir kere planlanıyor. Ancak istendiğinde bunu değiştirebilmek mümkün. Gerekli görüldüğünde 1 yıllık süreci beklemeden zam yapılabilir. Eğer maliyetlerde bir artış varsa elbette ki vatandaşın gelirinde de bir artış yaşanarak gerekli tedbirlerin alınması gerekecek” diyerek konuşmasını tamamladı. Emekli ve Memurlara da Zam Yapılmalı! Yapılan tüm bu açıklamalara yönelik olarak asgari ücret tutarında değişiklik olup olmayacağı CHP Milletvekili Engin Altay tarafından da değerlendirildi. Konuşmasında dikkatleri emekli maaşlarına da çekti. “Eğer bir zam yapılacaksa yalnızca asgari ücrette rakamlarına değil emeklilere de yapılmalıdır” derken şu sözlerle devam etti:

“Yalnızca asgari ücret değil emeklilere de yüzde 16’lık kaybı giderecek bir zam yapılmalı. Kamu çalışanlarında da şu anda yüzde 10’luk bir kayıp bulunuyor.” diyerek sözlerini tamamladı.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.