SON DAKİKA
Hava Durumu

Asgari ücret çalışanlarını heyecanlandıran iddia: Aralık ayında yüzde 80 zam gelecek!

Haber Giriş Tarihi: 29.09.2022 18:45
Haber Güncellenme Tarihi: 29.09.2022 17:08
https://gazetebanka.com/
Asgari ücret çalışanlarını heyecanlandıran iddia: Aralık ayında yüzde 80 zam gelecek!

2021 yılının sonlarına doğru yükseliş trendine giren dolar kuru, sene sonunda rekor seviyelere ulaştı. Dolar kuru ile birlikte hem diğer döviz kurları hem de altın piyasası rekor seviyeler ile kayda geçti.

Ekonomi piyasalarında ortaya çıkan olumsuz gelişmelerin ardından gündelik hayat ürünlerine ve hizmetlerine yüksek oranlarda zamlar yapıldı. Kısa süre içerisinde fahiş rakamlara ulaşan hizmet kalemleri, vatandaşların bütçelerini sıfırlanma noktasına getirdi.

Ocak ayına girilmesi ile birlikte açıklanan yüzde 50,5’lik tarihi asgari ücret zammı, vatandaşların ilk etapta yüzlerini güldürse de günden güne artan enflasyon zammın kısa süre içerisinde erimesine sebep oldu. Eriyen zam oranının ardından en temel ihtiyaçlarını dahi karşılama noktasında sıkıntıya düşen vatandaşlar, asgari ücrete ikinci bir zam yapılması konusunda seslerini duyurmaya çalıştı.

Hem vatandaşların hem de diğer birimlerin çağrıları üzerine asgari ücrete tarihte ilk kez ara zam yapıldı. Temmuz ayı itibari ile yüzde 30’luk ara zam ile yatırılmaya başlanana asgari ücreti, yüzde 80’nin üzerinde seyreden enflasyona karşı yine yetersiz kaldı.

Asgari ücrete üçüncü bir zammın yapılması konusunun dahi gündeme geldiği şu günlerde yetkililer bundan sonra ki ilk zammın ocak ayında yansıyacağını bildirdi. Giderek artan enflasyon karşısın asgari ücrete yapılacak olan yeni zam merak konusu oldu. Konuya ilişkin yeni bir yazı kaleme alan Dünya Gazetesi yazarı Şeref Oğuz, asgari ücret çalışanlarını heyecanlandıran bir iddia ortaya attı. Oğuz’un ardından Türk- İş’ten de benzer bir açıklama geldi. YÜZDE 80'LİK ASGARİ ÜCRET ZAMMI İDDİASI! Dünya Gazetesi yazarlarından Şeref Oğuz, kaleme almış olduğu yeni yazıda asgari ücrete yapılacak olan yeni zamma ilişkin önemli bir iddia ortaya attı. Şeref Oğuz, yeni yazısında şu ifadeleri kullandı: “Seçim ekonomisinin yürütüldüğü şu süreçte asgari ücrete yüzde 80 ve üzeri oranlarda zam yapılması sürpriz olmaz. Çünkü hükümetin önünde bir sandık duruyor ve ücretlerin toplumda yaşattığı olumsuzluklar ortada. TÜRK-İŞ'TEN YENİ AÇIKLAMA!

Dünya Gazetesi yazarı Şeref Oğuz’un yüzde 80 ve üzeri oranlarda asgari ücret zammı iddiasının ardından Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’ndan da yeni bir açıklama geldi. Türk- İş tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Türk Lirası değer kaybediyor, alım gücü süratle düşüyor. Sabit gelirli vatandaşlar sağlıklı ve yeterli beslenebilmekten dahi yoksunluk duyuyorlar.” Açıklamasının devamında Ankara’da asgari ücret karşılığında çalışan bekar bir vatandaşın geçinebilmesi için şu an ki ücrete ek olarak 3 bin 970 TL’ye daha ihtiyaç duyduğuna dikkat çeken Türk- İş, bu ifadeleri ile asgari ücrete yüksek oranlarda zam yapılması gerektiğini savunmuş oldu. ASGARİ ÜCRET ZAMMI NE ZAMAN AÇIKLANACAK? Ocak ayının başında yüzde 50,5 oranında zamlanan sonrasında ise artan enflasyon karşısında yüzde 30’luk ara zam ile birlikte desteklenerek 5 bin 500 TL’ye yükseltilen asgari ücret, aralık ayında tekrar zamlanacak ve zamlı tutarlar, ocak ayı itibari ile hesaplara yatırılacak.

Aralık ayında toplanacak olan Asgari Ücret Belirleme Komisyonu üyeleri, açıklanan enflasyon oranları kapsamında yeni asgari ücreti hesaplayarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a iletecekleri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da onaylaması durumunda ilgili zam oranı Ocak 2023 asgari ücretine yansıtılacak.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Gazetebanka.com'da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.