SON DAKİKA
Hava Durumu

Asgari ücret 5000 TL mi oluyor? Önemli detaylar gelmeye başladı!

Haber Giriş Tarihi: 28.06.2022 10:42
Haber Güncellenme Tarihi: 28.06.2022 10:43
https://gazetebanka.com/
Asgari ücret 5000 TL mi oluyor? Önemli detaylar gelmeye başladı!

Temmuz ayında emekli ve memurlar başta olmak üzere asgari ücretli çalışan milyonlarca vatandaşın da beklentisi bir hayli yüksek. Asgari ücrete zam beklentisinin arttığı 2022 yılının ikinci yarısı için iyileştirme sinyalleri gelmeye devam ediyor. Ara zamma ilişkin net bir açıklama olmasa da her kesimden ücretlinin maaş iyileştirmelerinin yapılmasına dair açıklamalar peş peşe geliyor. Tüm kesimler ise TÜİK tarafından 4 Temmuz’da açıklanacak haziran ayı enflasyon rakamlarına odaklanmış durumda.

Asgari Ücret İçin Kritik Tarih Verildi! 5 Bin Lira Olabilir! Asgari Ücrete Ara Zam Var Mı? Asgari Ücret Ne Kadar Olacak? Asgari Ücret Zammı İçin Yeni Tarih Öne Çıktı!
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Temmuz ayında kamu çalışanı ve memurlar için yapılacak zammı değerlendirdi. Enflasyon oranları hangi oranda gerçekleşirse onun üzerinde bir oranlar kamu çalışanlarını koruyacak şekilde ilave zam yapılacağına dikkat çekildi. Öte yandan Türkiye’nin emekçilerinin de endişe etmemeleri gerektiğini söyleyen Bakan Bilgin, asgari ücret ile ilgili görüşmelerin devam ettiğini ifade etti. Önümüzdeki haftalarda asgari ücret ile ilgili bir haber gelebileceği aktarılıyor.

Asgari Ücret İçin Kritik Tarih Verildi! 5 Bin Lira Olabilir! Asgari Ücrete Ara Zam Var Mı? Asgari Ücret Ne Kadar Olacak? 2022 Temmuz Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?
Milyonlarca vatandaşın asgari ücret için ara zam beklentisi devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bakan Bilgin’den bu konuda çalışma yapmasını istemesinin ardından beklentiler de artmıştı. Konuya ilişkin öne çıkan formüller arasında ise özellikle küçük işletmelerin asgari ücret artışından kaynaklanacak yükünün azaltılması üzerinde en çok durulan unsurlar arasında yer alıyor.

Sigorta prim maliyetlerinin devlet tarafından üstlenilmesi ve burada oluşacak 800 liralık farkın da çalışanların maaşlarına yansıtılması öne çıkan formüller arasında yer almaktadır. Buna ek olarak bu oranın yüzde 50’sinin devlet tarafından kalan yarısının ise işveren tarafından karşılanması da bir formül olarak öne çıkıyor. Bu durumda ise fark 400 – 450 lira seviyelerinde olacak. Söz konusu formüllerin gerçekleşmesi halinde asgari ücretin 5.000 TL’ye yükselmesi bekleniyor.

Asgari Ücret İçin Kritik Tarih Verildi! 5 Bin Lira Olabilir! Asgari Ücrete Ara Zam Var Mı? Asgari Ücret Ne Kadar Olacak? Asgari Ücrete Zam Sinyalleri Verilmeye Devam Ediyor!
6 Haziran’da gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sonrasında kritik açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Temmuz ayındaki enflasyon artışlarına dikkat çekerek, ücretlileri biraz daha rahatlatacaklarını söylemişti.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.