SON DAKİKA
Hava Durumu

Artık hesabı kontrol etme vakti geldi: 27 ilde ödemeler tamam! 15 Mart 2022 evde bakım maaşı yatan iller tam ve son listesi

Haber Giriş Tarihi: 15.03.2022 03:00
Haber Güncellenme Tarihi: 15.03.2022 00:40
https://gazetebanka.com/
Artık hesabı kontrol etme vakti geldi: 27 ilde ödemeler tamam! 15 Mart 2022 evde bakım maaşı yatan iller tam ve son listesi

Evde bakım maaşı 15 Mart 2022 ödemeleri tamamlandı! Evde bakım parası hak sahipleri, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca 27 ilde aylıkları ile buluştu. Her ayın ikinci haftası başlayan ve il il hesaplara aktarılan bakıma muhtaç aylığı ödemelerinde İstanbul, Ankara, Mersin, Kocaeli, Manise ve Antalya gibi büyükşehirler tamamlandı. Listeye Gaziantep, Çorum ve Samsun gibi iller de katıldı. Hak sahipleri, e-Devlet ve SMS ile evde bakım parası sorgulama işlemlerini takip ederek aylık ödendi bilgisine ulaşabilirler. Peki, 15 Mart 2022 bugün engelli bakım paraları hangi illerde yattı? 15 MART 2022 EVDE BAKIM MAAŞI YATAN İLLER HANGİLERİ? Evde bakım aylıkları 14 Mart Pazartesi günü toplam 22 ilde hesaplara aktarılmıştı. Bugün Bakanlık tarafından 5 ilde daha hak sahipleri maaşları ile buluştu ve toplam aylık ödenen il sayısı 27’ye yükseldi. Son ödemelerle birlikte bugün evde bakım parası yatan iller listesi şu şekilde yenilendi:

* Tokat

* Kırşehir

* Bolu

* Osmaniye

* Ordu

* Afyonkarahisar

* Hatay

* Çanakkale

* Aksaray

* İzmir

* Antalya

* Diyarbakır

* Ankara

* Kırıkkale

* Balıkesir

* İstanbul

* Konya

* Kocaeli

* Şanlıurfa

* Niğde

* Bilecik

* Uşak

* Gaziantep

* Manisa

* Mersin

* Çorum

* Samsun ENGELLİ BAKIM AYLIĞI 27 İLDE KAÇ PARA ÖDENDİ? Bugün 27 ilde tamamlanan engelli bakım aylıkları, 2022 yılı zamlı tutardan ödendi. Engelli bakım maaşı Ocak 2022 döneminde gelen zamla birlikte 2.354 TL’ye yükseldi. Hak sahipleri bugün hesaplarından 2.354 tutarındaki bakıma muhtaç aylıklarını çekebilecekler. Bu yıl gelir şartında yer alan ve asgari ücretin üçte ikisine karşılık gelen kişi başına düşen gelir tutarı da 2.835,60 TL’ye yükseldi. Başvurularda hane içinde kişi başına düşen gelir teyit edilirken, zamlı asgari ücrete göre hesaplama yapılacak. ENGELLİ BAKIM MAAŞI BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR? Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca verilen engelli bakım paralarında üç kriter aranmaktadır. Engellilik, bakıma muhtaçlık ve gelir şartları olarak bilinen üç engelli bakım aylığı başvuru şartlar şunlardır:

* Tam teşekküllü devlet hastanelerinden alınan sağlık raporunda “Ağır Engelli” ibaresi işaretli olmalıdır.

* Yakını tarafından bakımı üstlenilen engelli bireyin yeme ve içme gibi hayati gereksinimlerini tek başına karşılayamıyor olması gereklidir.

* Hane içinde kişi başına düşen gelirin, asgari ücretin 2/3’ünden (2.835,60 TL) az olması gereklidir.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.