SON DAKİKA
Hava Durumu

Artan elektrik faturası dert olmayacak: Bu işlemi yapanın elektrik faturasını devlet ödüyor!

Haber Giriş Tarihi: 10.05.2022 12:10
Haber Güncellenme Tarihi: 10.05.2022 12:19
https://gazetebanka.com/
Artan elektrik faturası dert olmayacak: Bu işlemi yapanın elektrik faturasını devlet ödüyor!

Elektrik fatura bedeline yansıtılan yüksek zam oranları ay sonunda istenmeyen kabarık faturalarla karşılaşmaya neden oluyor. Bu durum zor durumda bulunan dar gelirli aileleri olumsuz olarak etkiliyor. Yeme, içme, barınma ihtiyacını karşılayan aileler ay sonunda gelen faturaları ödemekte zorluk çekiyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bu konuda bir kampanya başlattı. Elektrik Faturası Desteğinden Kimler Yararlanabilir?


Sosyal devlet anlayışı ile dar gelirli vatandaşların zor süreçlerinde yanında olan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yeni kampanyasını duyurdu. Ayni ve nakdi yardım başvurusu neticesinde vatandaşlara sunulan yardımlar elektrik faturası yardımı ile destekleniyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan duyuruda zor durumda olan dar gelirli ailelere elektrik yardımı yapılacağı duyuruldu. Bu planlamalar yardımların adil bir şekilde dağıtılabilmesi için hane başına kişi sayısı göz önünde bulundurularak gerçekleşiyor. Hanenin içerisindeki kişi sayısı ve aylık tükettiği elektrik bedeli göz önünde bulundurularak tutar hesaba yatırılıyor. Elektrik Faturası Desteği Ne Kadar Oldu?
İhtiyaç sahiplerine yönelik yapılan elektrik yardımı ödemeleri 103 TL'den başlayarak 206 TL'ye kadar ulaşabiliyor. Her yıl güncellenen yardım rakamları ile elektrik faturası yardım sürecinde ödenecek tutarda yenilendi. Yapılacak ödemeler hane başına kişi sayısı ve tüketim bedeline göre değişiyor. 2022 yılı elektrik desteği rakamları şu şekildedir:
  • 1-2 kişilik hane üyeleri (75 kwh) için aylık 103 TL
  • 3 kişilik hane üyeleri (100 kwh) için aylık 137,33 TL
  • 4 kişilik hane üyeleri (125 kwh) için aylık 171,67 TL
  • 5 ve daha fazla hane üyeleri (150 kwh) için aylık 206 TL ödeme yapılıyor.
Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?
Aile Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından organize edilen ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik elektrik desteği yardımı kapsamında 3294 ve 2022 sayılı kanunlar çerçevesinde hak sahibi olan vatandaşlar yararlanıyor. Destek için herhangi bir başvuru yapmak gerekmiyor. Düzenli olarak sosyal yardım programları aracılığı ile destekten yararlanabilecek. Fatura ödemeleri için PTT şubelerine gidilerek elektrik faturası ibraz edilmelidir. Ardından fatura üzerinden yardım tutarı düşülerek kalan miktar ödenebilir.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.