SON DAKİKA
Hava Durumu

Araç sahipleri uzun süredir bu haberi bekliyordu: ÖTV indirimi olacak mı? ÖTV indirimi yüzde kaç gerçekleşecek?

Haber Giriş Tarihi: 06.08.2022 04:03
Haber Güncellenme Tarihi: 05.08.2022 20:06
https://gazetebanka.com/
Araç sahipleri uzun süredir bu haberi bekliyordu: ÖTV indirimi olacak mı? ÖTV indirimi yüzde kaç gerçekleşecek?

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Resmi Gazetede; özel tüketim vergisi ve matrahların alt ve üst sınırına yönelik artış yaşanabileceği ya da sıfıra indirilebileceği net olarak belirtilmişti. Bu da yakın zamanda ÖTV indirimi gelebileceği ihtimalini oluşturdu. Henüz yetkili birimler tarafından konu üzerine bir açıklama yapılmadı. ÖTV İNDİRİMİ GERÇEKÇİ DEĞİL! Otomotiv sektörüne yönelik ÖTV indirimi beklentisi sürerken Otomotiv Sanayi Derneği yönetim kurulu başkanı Cengiz Eroldu konuya yönelik açıklamalarda bulundu: “ÖTV indirimini beklemek gerçekçi değil” diyen başkan Eroldu sözlerine şu şekilde devam etti:

“Bana kalırsa talep oldukça yüksek. Böyle bir ortamda ÖTV indirimi beklemek gerçekçi değil. Ancak tüketici talebi düşerse bu yönde bir beklenti oluşabilir” diyerek ekledi:

“Serbest piyasayı göz önünde bulundurarak Türkiye'de pek de öngörülemeyen bir mali politika düzenlemesi bulunuyor: Bu da otomatik sanayisinde problemlere neden oluyor. Serbest piyasa ekonomisi koşullarında uzaklaşmamız gerekiyor” dedi. KISA VADELİ BİR ÇÖZÜM OLUR!

Öte yandan otomotiv üretimi geçen yılın aynı ayına göre %2 oranında artış gösterdi. Otomotiv ihracatı ise %1.2 oranında arttı. Ocak ve Haziran dönemleri içerisinde toplamda geçen yıla göre %9 azalma fark edildi. Türk Otomotiv Sanayisi otomotiv sektörüne yönelik 6 aylık sonuçlarını raporlayarak açıkladı. Bu süreçte ÖTV indirimi olup olmayacağına yönelik tartışmalar sürerken konu üzerine OSD yönetim kurulu başkanı Cengiz Eroldu piyasalardaki gelişmelere dikkat çekti:

“Otomotiv pazarında büyük bir daralma söz konusu. Bu Türkiye'yi de etkiliyor” dedi. “Mevcut şartlarda ÖTV indirimi beklemek gerçekçi değil. Kısa vadeli bir çözüm olur. Bu süreçte iç pazarı büyütmek daha bütüncül bakmak gerekiyor” diyerek ekledi. "HEM ALICI HEM SATICI BEKLENTİ İÇİNDE!" ÖTV düzenlemesi üzerine otomotiv işletmeciliği yapan Göksel Erkuyumcu bu söylentinin piyasaya etkisini şu şekilde gözlemlediğini ifade etti: “Bankalar son dönemde faiz oranlarını gitgide yükseltti. Kredi vermeme problemi sıkıntı oluşturuyor. ÖTV indirimli tartışmasında bu da bir duraklamayı beraberinde getirdi. Hem alıcı hem satıcı büyük bir beklenti içerisine girdi. Piyasalarda durgunluk söz konusu” dedi.

ÖTV indirimi bekleniyor. Fakat daha yeni %1 ile %4 oranında araç zammı yapıldı. ÖTV indirimi yapılsa bile şu anda %4 oranında zam gelmiş durumda. Bu durumda piyasanın normalleşmesi ÖTV indirimi ile mümkün olmayacak. Daha farklı bir normalleşme adımı atılmalıdır” dedi. BANKALAR KREDİ KULLANIMINI KOLAYLAŞTIRMALI! “Araçlardaki yokluk otomobilleri yatırım olarak kullanmaya sevk etti. Oranlar çok fazla yüksek. Bu oranlarla kredi kullanmakta kolay değil. Bankaların kredi kullanımını kolaylaştırması gerekiyor” diyerek ekledi.

“Bu yönüyle bakıldığında belki de şu anda araç almak için en uygun dönemdeyiz” dedi. Ardından “B”ana soracak olursanız ÖTV indirimi beklemiyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.