SON DAKİKA
Hava Durumu

Araç sahipleri trafiğe çıkarken dikkat edin! Cihaz otomatik olarak algılıyor cezası 2 bin 815 TL!

Haber Giriş Tarihi: 27.09.2022 23:44
Haber Güncellenme Tarihi: 27.09.2022 14:45
https://gazetebanka.com/
Araç sahipleri trafiğe çıkarken dikkat edin! Cihaz otomatik olarak algılıyor cezası 2 bin 815 TL!

Onlarca araç sahibini ilgilendiren yeni uygulama 81 ilde başlatıldı. Egzoz Elektronik Denetleme sistemi sayesinde egzoz ölçümü yaptırmamış olan araçlar tespit edilecek. Tespit süreci otomatik olarak gerçekleşecek. Kurala uymayanlar ise 2 bin 815 TL para cezasına çarptırılacak. EGZOS EMİSYON ÖLÇÜMÜ 81 İLDE BAŞLATILDI! Eski usulde trafikte yapılan denetlemelerle tespiti gerçekleştirilen egzoz ölçümü artık uzaktan denetleme sistemi ile daha pratik ve trafik oluşumuna engel olacak şekilde gerçekleştirilecek. Bu durum her ilde aynı anda araçların egzoz ölçümü yaptırıp yaptırmadığını tespit edebilmekte kullanılıyor. Plaka okuma sistemi sayesinde uzaktan otomatik olarak okunan plakalar sistemde inceleniyor. Kurala uymayan araçlara ise 2 bin 815 TL para cezası yazılıyor. SİSTEM OTOMATİK HALE GETİRİLDİ! Çevre, Şehircilik İklim Değişikliği Bakanı tarafından hava kirliliğine yönelik Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi otomatik olarak denetimlerine Düzce'de başlanıldı. 1 Eylül tarihi itibariyle başlatılan uygulama 81 ilde geçerliliğini koruyacak. Konu üzerine Düzce Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürü Nurhan Kartal şu açıklamada bulundu:

“2020 yılından beri ölçümler yapılıyor. ASELSAN ve Bakanlığımız arasındaki sözleşme gereğince plaka okuma sistemine yönelik otomatik bir sistem devreye alındı. Artık envanter üzerinden tarama yapılabiliyor. Aracın Egzoz Emisyon Ölçümünün yapılıp yapılmadığı otomatik olarak tespit edilebiliyor. En büyük avantaj ise seri şekilde denetim yapılabiliyor, trafik oluşmuyor.” dedi. UYGULAMANIN ÖNEMİ NEYDİ?

Denetimlerde farklı yöntemlere başvurulması ve projenin başlatılmasındaki ana nokta ise hava kalitesini üst düzeye çıkarabilmek oldu. Konu üzerine Müdür Kartal: “Amacımız ASELSAN ile yürütülen ortak proje ile çevrede daha çok aracın tespit edilerek hava kirliliğini engelleyebilmekti. Çevreyi ve doğayı koruyabilmek adına araç sahiplerinin egzoz emisyonunu zamanında yaptırılması gerekiyor”dedi. KURALA UYMAYANA İDARİ PARA CEZASI Egzoz emisyon ölçüm denetimine yönelik etkinliklerini artırılmasındaki en önemli neden araç sayısını daha denetimli olarak ülke çapında arttırabilmek. Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmadan trafiğe çıkan araçlar ise Çevre Kanunu çerçevesinde 2 bin 815 TL idari ceza uygulanacaktır, denildi.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Gazetebanka.com'da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.