SON DAKİKA
Hava Durumu

Apple ve Amazon şirketlerinin yılın ilk çeyrek verileri açıklandı: Apple karını katladı! Amazon son 7 yılın en düşük rakamlarını gördü

Haber Giriş Tarihi: 29.04.2022 14:15
Haber Güncellenme Tarihi: 29.04.2022 14:15
https://gazetebanka.com/
Apple ve Amazon şirketlerinin yılın ilk çeyrek verileri açıklandı: Apple karını katladı! Amazon son 7 yılın en düşük rakamlarını gördü

Apple'ın 2022 yılı Ocak ve Mart ayı dönemlerini kapsayan bilanço değeri açıklandı. Amerikalı teknoloji şirketi ilk çeyrekte elde ettiği veriler ile yüzde 9 oranında bir artış yaşadı. Geçen yılın aynı dönemindeki veriler kıyaslanarak elde edilen rakamlar ile birlikte ulaşılan kazancın 97,3 milyar dolara eriştiği de eklendi.

Amazon firması ise e-ticaret sektöründeki aktifliği ile bilinmesine rağmen 2015 yılından beri görülmeyen düşüşü ilk defa 2022 Ocak ve Mart ayı dönemlerinde yaşadığını açıkladı. Ocak ve Mart Ayı Verileri Geçen Yıla Göre Arttı


Apple şirketi tarafından yapılan açıklamada net gelirin 97,3 milyar dolara kadar ulaştığı bildirildi. Geçtiğimiz yılın Ocak ve Mart ayı dönemlerinde elde edilen net gelir ise 89,6 milyar dolardı.

Apple firmasının geçtiğimiz yıl 3 aylık dönemde elde ettiği net kâr 23,6 milyar dolardı. Bugünün rakamlarına bakıldığında dönem içerisinde elde edilen net kâr oranı yüzde 6 oranında artış göstererek 25 milyar dolara ulaştı. Şirketinin hisse başına kâr oranı 1,40 dolardan 1,52 dolara kadar yükseldiği fark edildi. Apple Kârını Hangi Ürünlerden Ne Kadar Sağladı?


Elde edilen kâr oranı Apple'ın satışta bulunduğu telefon, bilgisayar üzerineydi. iPhone ve Mac satışlarında büyük bir artış söz konusu iken iPad satışlarındaki azalma dikkatleri çekti.

iPhone satışından elde edilen gelir geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 6 oranında artış göstererek 50,6 milyar dolara kadar yükseldi.

iPad satışlarında ise yüz 3 oranında bir azalma ile bu durum 7,6 milyar dolarlık gerilemeyi beraberinde getirdi.

Mac satışlarındaki tutar yüzde 14 oranında artışla karşılandı ve bu durum 10,4 milyar dolarlık bir kazancı getirdi. Amazon 7 Yılın Ardından İlk Defa Yılın İlk Çeyreğinde Düştü


Apple'ın parlak geleceği Amazon için söylenemedi. İlk çeyrekte 3,8 milyar dolarlık zarara uğradı. Ticarette dev bir satış hacmine sahip olan Amazon ilk defa 3 aylık dönemde zarara uğradığını açıkladı. Şirket tarafından yapılan açıklamada; Amazonun geçen yılın ilk çeyrek rakamları Amazon tarafından açıklandığında 8,1 milyar dolarlık bir kâr olduğunu fark edilmişti. Bu yıl ise bu rakam 3,8 milyara geriledi.

Yaşanan bu gerilimin nedeni olarak Amazon CEO'su Andy Jassy: “Ukrayna ve Rusya arasındaki savaş süreci ile Covid-19 salgını beraberinde zorlukları getirdi” açıklamasında bulundu.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.