SON DAKİKA
Hava Durumu

Amerikan şirketinden şaşırtan Türkiye tahmini! GSYH büyüme hızı gittikçe düşürüldü!

Haber Giriş Tarihi: 29.03.2022 12:40
Haber Güncellenme Tarihi: 29.03.2022 12:40
https://gazetebanka.com/
Amerikan şirketinden şaşırtan Türkiye tahmini! GSYH büyüme hızı gittikçe düşürüldü!

Merkezi Manhattan'da bulunan New York'ta halka açık hizmet veren Amerikan şirketi S&P Global Türkiye'nin de arasında bulunduğu farklı ülkelere yönelik büyüme tahminlerini açıkladı. Türkiye'ye yönelik 2022 yılı için tahmini ise oldukça şaşırtıcıydı. Şirketin tahminine göre 2022 yılı Gayri Safi Yurtiçi Hasıla büyüme tahmini oldukça düşük oranlarla gösterilirken 2023 yılı içinde olumsuz bir tablo oluşturuldu. S&P Global, Gelişmekte Olan Ülkeler için GSYH Tahminin Açıkladı S&P Global şirketi uluslararası anlamda aktif hizmet sunan bir kuruluştur. Ukrayna ve Rusya'daki savaş süreci özellikle gelişmekte olan ülkeleri olumsuz yönde etkiledi. İçlerinde Türkiye'nin de yer aldığı bir rapor yayınlandı. S&P Global şirketi 2022 yılı içerisinde gelişmekte olan ülkeler için Gayri Safi Yurtiçi Hasıla büyüme tahmini yüzde 4.8 iken yüzde 4.0’a kadar düşürdü. 2023 yılı için beklenen yüzde 4.4 oranı yeniden revize edilerek yüzde 4.3’e çekildi. 2022-2023 Türkiye için Gerilemenin Yaşanacağı Dönem

Tahminlerde şaşırtıcı olan ise Türkiye için 2020 yılı büyüme oranı yüzde 3.7 iken yüzde 2.4'e kadar geriye çekildi. 2023 yılı için bu rakam yine gerilerde kaldı. Tahmin yüzde 3.1 iken yüzde 2.9’a kadar geriledi. 2024 yılı için tahmin daha farklıydı. S&P Global şirketine göre Gayri Safi Yurtiçi Hasıla geliri 2024 yılına gelindiğinde yüzde 3.0’dan yüzde 3.3’e kadar yükselecek.

Şirketin tahminleri 2 yıllık süreç için Türkiye'nin büyüme politikasında geri planda olabileceği düşüncesinde. 2024 yılı için bu durum daha farklı. Savaş Süreci Lojistik ve Emtia Fiyatlarını Olumsuz Etkiliyor! Ülkeler arası savaş durumunun enflasyon baskılarıyla ekonomik piyasalarda sıkışıklığa neden olduğu bu süreçte emtia fiyatları gittikçe yükseliyor. Lojistik maliyetleri de artıyor. S&P Global şirketine göre gelişmekte olan piyasalara bakıldığında 2022 yılının sonuna gelindiğinde Kasım ayı civarı 1.2 puan değerinde yukarı yönlü bir artış gerçekleşeceğini de öngörüyor. S&P Global Raporlarını Yayınladı! S&P Global şirketi “Ekonomik görünüm gelişmekte olan Piyasalar 2022 çeyrek raporu”nu bugünü yayınladı. Rapor içerisinde Rusya ve Ukrayna arasındaki çatışma sürecinin tedarik zincirine ve emtia piyasalarına yansıyışını gözler önüne serdi. İleri derecede etkileri birinci ve ikinci çeyrekte daha çok görülebilecek. Yılın geri kalan döneminde ise etkiler biraz daha azalacak.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.