SON DAKİKA
Hava Durumu

Alzheimer tedavisinde tarihi gün geldi: Tedavi mümkün olacak! Sonuçlar açıklandı

Haber Giriş Tarihi: 28.09.2022 20:18
Haber Güncellenme Tarihi: 28.09.2022 20:18
https://gazetebanka.com/
Alzheimer tedavisinde tarihi gün geldi: Tedavi mümkün olacak! Sonuçlar açıklandı

İlaç şirketleri Eisai ve Biogen, ilaçlarının hastalığın erken evrelerinde verildiğinde işe yaradığını söylediler. Testle alakalı tüm ayrıntılar henüz yayınlanmadı, ancak beynin gerileme hızını yavaşlatıyor gibi görünüyor. Açıklanan sınırlı veriler bile hastalarda ve yakınlarında heyecan yarattı. Zihinsel çeviklik
İlaç, alzheimer hastalığı olan kişilerin beyinlerinde biriken toksik beta-amiloid protein kümelerini ortadan kaldırmak için tasarlandı. Daha önce yapılan düzinelerce başka ilaç denemesi başarısız olmuştu. Bu da amiloidin gerçekten hastalığa neden olup olmadığı konusunda sorulara yol açtmıştı.

Bu denemede, Alzheimer hastalığının erken evrelerindeki 1.795 gönüllüye iki haftada bir lecanemab enjekte edildi ve düzenli olarak hafıza ve zihinsel çeviklik test edildi.

İlaç şirketleri, 18 aylık deneme boyunca bilişsel düşüşün hızının, kukla veya plasebo tedavisi verilen kişilere kıyasla %27 oranında azaldığını söyledi. Ayrıca beyinde toksik protein seviyelerinin düştüğünü gösterdiler. 'Gerçekten cesaret verici'
Biogen CEO'su Michel Vounatsos şunları söyledi: "Bugünkü duyuru, hastalara ve ailelerine, onaylandığı takdirde lecanemabın Alzheimer hastalığının ilerlemesini potansiyel olarak yavaşlatabileceğini ve biliş ve işlev üzerinde klinik olarak anlamlı bir etki sağlayabileceğini umuyor."

Şirketler şimdi ABD, Avrupa ve Japonya'da verilecek ilaca yönelik düzenleyici onay için başvuruyor. Alzheimer Araştırmaları İngiltere araştırma direktörü Dr Susan Kohlhaas, bunun bir "atılım" ve "demans araştırmaları için tarihi bir an" olduğunu, çünkü "bilişsel gerilemeyi başarılı bir şekilde yavaşlatan bir nesilde" ilk büyük klinik deneme olduğunu söyledi.

University College London'dan Prof John Hardy, sonuçların "gerçekten cesaret verici" olduğunu ve "Alzheimer hastalığında ilk gerçekten olumlu mekanik deneme sonuçlarına benzediğini" söyledi. "Sonuçlar mütevazı ama gerçek görünüyor" dedi. 'Olumlu sonuç'
Aynı şirketler daha önce Aducanumab adı verilen bir alzheimer ilacını duyurmuştu. Ancak ABD'nin piyasaya sürülmesi geniş çapta eleştirildi ve AB, işe yarayıp yaramadığı konusundaki şüpheleri nedeniyle izin vermeyi reddetti.

En son ilaçları için erken veriler daha net görünüyor, ancak tüm ayrıntıların Kasım ayına kadar açıklanması beklenmiyor.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.