SON DAKİKA
Hava Durumu

Almanya, Havayollarına Misafir İşçi Alımını Duyurdu: Türkiyeden Personel Başvuruları Alınmaya Başlıyor

Haber Giriş Tarihi: 28.06.2022 14:37
Haber Güncellenme Tarihi: 28.06.2022 14:37
https://gazetebanka.com/
Almanya, Havayollarına Misafir İşçi Alımını Duyurdu: Türkiyeden Personel Başvuruları Alınmaya Başlıyor

Pandemi dönemi Almanya hava yollarını olumsuz olarak etkiledi. Tam donanımlı havaalanları için eksik olan personelin giderilebilmesi misafir işçi ile sağlanacak. Almanya yıllar sonra Türkiye'den de işçi alımı yapacak. Türkiye'den alınacak geçici personel için hazırlıklar başladı. İşçi Alımı Ne Zaman Olacak?
Almanya havaalanında çalıştırılmak üzere alınacak olan geçici işçiler için hazırlıklar tamamlandı. Federal Ulaştırma Bakanı Volker Wissing ve Federal İçişleri Bakanı ile Çalışma Bakanı konuda net bir karara vardı. Sonuç olarak gazetede yayınlanan ilana göre Temmuz ayından itibaren misafir işçi alımı yapılmaya başlanacak. Personel alımı için detaylar netleşmeye başlıyor. İşçilerin Hakları Korunacak!
Almanya Çalışma Bakanı Hubertus Heil konu üzerine net bir açıklamada bulundu. Heil: “Almanya'da oluşan personel açığını geçici işçi ile giderebilmek için federal hükümet Almanya'ya izin vermeye hazırlanıyor” dedi. Süreçte işçi hakkının yenmesi ve sömürülmesini engelleyecek toplu sözleşme ücret tarifesi üzerinden ödeme yapılacağını ekledi. Ayrıca işverenler yurt dışından gelecek olan personellere yönelik konaklama imkanı da sunacak. Sürecin Detayları Netleşti! 2000 Personel için Hazırlanılıyor!
Almanya'da geçici personel alımında görev alacak olan işçilerin çalışma alanı da belli oldu. Personellerin bagajları taşıma ve uçağa yerleştirme gibi görevlerde yer alacağı söyleniyor. Özellikle güvenlik personeli eksikliği nedeniyle pek çok kişi uçuşunu iptal etmek zorunda kalmıştı. Bu konuya yönelik Alman havayolu taşımacılığı şirketler birliği Mayıs sonuna doğru yaşanan personel sorunu ile ilgili bir mektup göndermişti. Bakanlığa gönderilen mektupta Türkiye'den alım yapılması talep edilmişti. “Türkiye'den yaklaşık 2000'e yakın kalifiye personel Almanya'da çalışmaya hazır” yazan mektupta bu isteğe izin verilmesi talep edilmişti.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.