SON DAKİKA
Hava Durumu

Akaryakıt fiyatlarında iyileştirme süreci başlıyor! Akaryakıt fiyatları indirime mi giriyor? Yeni tarifenin detayları konuşulacak...

Haber Giriş Tarihi: 15.03.2022 10:29
Haber Güncellenme Tarihi: 15.03.2022 10:29
https://gazetebanka.com/
Akaryakıt fiyatlarında iyileştirme süreci başlıyor! Akaryakıt fiyatları indirime mi giriyor? Yeni tarifenin detayları konuşulacak...

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş sürecinde petrol fiyatları gittikçe artıyor. Bu durum Türkiye başta olmak üzere pek çok ülkede akaryakıt fiyatlarının zamlanmasını tetikliyor. Mart ayı içerisinde 7 farklı zamanda uygulanan akaryakıt zammı araç sahiplerini maddi olarak olumsuz etkilemeye başladı. EPDK konu üzerine Çarşamba günü düzenlenecek toplantıda daha ucuz bir tarife uygulanmasının yollarını gündeme taşıyacak.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Mustafa Yılmaz'ın başkanlığını yapacağı toplantıda farklı bölgelere ait temsilcilikler fikirlerini ifade edecek. Toplantıda Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası (TABGİS) başta olmak üzere Akaryakıt Ana Dağıtım Şirket Derneği (ADER), Petrol Sanayi Derneği (PETDER), Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) temsilcileri bir araya gelerek görüşlerini ifade edecek. Ucuz Akaryakıt için EPDK Temsilcilikleri Toplanıyor!

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından 16 Mart Çarşamba günü yapılacak toplantıda konuyla ilgili farklı statüye sahip temsilci üyeleri bir araya gelecek. Yükselen fiyatlara karşı alınması gereken önlemlere yönelik değerlendirme süreci uygulanacak. Süreçte nakit ile yapılan akaryakıt satışında daha uygun fiyatlı bir uygulama yapılabilmesini mümkün olup olmayacağı, akaryakıta ulaşmada kullanılan nakliye ücretlerinde bir düzenleme yapılıp yapılmayacağı tartışılacak. Akaryakıtta Komisyon Tarifeleri Güncellenecek! Yapılacak toplantı ile akaryakıt fiyatlarında oluşan maliyet ve fiyatların baskılayıcı politikası önlenmeye çalışılacak. Düşünülen konular arasında kredi kartı ile yapılan akaryakıt alışverişlerine yönelik daha farklı bir fiyat belirlemesi gündemde yer alıyor. BDDK akaryakıt talebi üzerine bankalar aracılığı ile satışı yapılan akaryakıta yönelik farklı bir komisyon tarifesi belirleyebilecek. Akaryakıtın nakit para ile alınması daha ucuz hale getirilmeye çalışılacak. Kredi kartı komisyonlarının da bayi temsilciliklerini eşit oranlarla paylaştırılması gündeme getirilecek. Nakliyede Yapılacak Düzenleme ile Kâr Edilecek! Akaryakıtta fiyat iyileştirmesi kapsamında düşünülen bir diğer madde ise nakliye ücretlerinden kâr elde edebilmek. Bu anlamda hesaplama yapılırken dağıtımı yapılan il ve ilçe göz önünde bulundurulacak dağıtım şirketlerine yönelik bir indirim yapılırsa bu durum doğrudan akaryakıt bayilerine de yansıyacak. Sonuçta tüketici konumundaki araç sahipleri daha ucuza yakıt satın alabilecek. Bu durum bayiliklerinde yükünü hafifletecek.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.