SON DAKİKA
Hava Durumu

Aile Destek Programı ödemeleri zamlandı! Zamlı fatura desteği ne kadar oldu? Ödeme hesaba ne zaman yatacak?

Haber Giriş Tarihi: 29.09.2022 15:58
Haber Güncellenme Tarihi: 29.09.2022 14:29
https://gazetebanka.com/
Aile Destek Programı ödemeleri zamlandı! Zamlı fatura desteği ne kadar oldu? Ödeme hesaba ne zaman yatacak?

26 Eylül tarihinde gerçekleşen Kabine Toplantısı sonrasında Aile Destek Programı ödemelerinde artış yaşandı. Özellikle artan fatura giderlerine destek olabilmek için elektrik ve doğalgaz faturası başta olmak üzere çok çocuklu ailelerine öğrenci destek yardımı, dul ve yetimlere yönelik düzenlenen yardım tutarlarında da bir iyileştirme yapıldı. FATURA DESTEĞİ ARTIRILDI! Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Aile Destek Programı kapsamında yapılan yardımın 12 ay boyunca devam edeceğini açıkladı. 450 TL ve 600 TL arasında olan destek tutarı %66 oranında yapılan zamla beraber yeni haline kavuştu. Yapılan Kabine Toplantısının ardından Aile Destek Programı kapsamına giren yardım kolları ve zamlı tutarları hakkında net bilgi verildi. AİLE DESTEK PROGRAMI BÜTÇESİNE EK 25 MİLYAR TL İLAVE EDİLDİ! Çocuklu aileler için ilave destek, elektrik ve doğalgaz tüketimine yönelik tutarın artırılması, hanede yaşayan kişi sayısına bağlı olarak mevcut bütçeye yapılan ilavelerle beraber yükseltildi. Gelinen son noktada program için ödenen mevcut 15 milyar TL'lik bütçeye ilaveten ek olarak 25 milyar TL daha sunuldu ve kapsam daha da genişletildi. AİLE DESTEK PROGRAMI ÖDEMELERİ NE KADAR OLDU?

Her hane için aylık olarak ödenen 450 TL ile 600 TL arasında değişen ödeme tutarı yıllık 5.400 ile 7.200 TL arasında denk geliyor. Yapılan son artışla beraber bu ödeme tutarı 850 TL ile 1.250 TL arasında denk gelmeye başladı. “Çocuk Destek Bileşeni” kapsamında evde yaşayan çocuk sayısına yönelik 350 TL ile 650 TL arasında değişen aylık destek ödemesi yapılacak. Kabine Toplantısı sonrasında doğalgaz desteği kapsamında kiracılara da müjde verildi. Hane başı ödenen tutar zamlanarak 900 TL ile 2.500 TL arasında değişim yaşadı. Aylık olarak ödenecek bu tutar bulunulan ile göre değişebiliyor. AİLE DESTEK PROGRAMI ÖDEMELERİ NE ZAMAN BAŞLIYOR? Bakan Derya Yanık’ın doğalgaz desteği kadar elektrik desteği de gündemindeydi. “Elektrik Tüketim Desteği kapsamında ev içerisinde yaşayan kişi sayısı ve tüketimi yapılan kilovat üzerinden ödeme yapılacaktır” dedi. İhtiyaç sahiplerine yönelik ödenen Aile Destek Programı ödemelerinin ilki 29 Temmuz Cuma günü yapılmıştır. Yeni ödemeler için henüz herhangi bir açıklama yapılmadı. AİLE DESTEK PROGRAMI BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR? Aile Destek Programına başvuran kişilerde aranan şartlar şunlardır:
  • TC vatandaşı olması
  • 18 yaşını doldurmuş olması
  • Yurt içinde yaşıyor olması ve mavi kart sahibi olmaması
  • Hane içerisinde memur, noter, muhtar ya da kamu işçisi olarak çalışan bulunuyorsa bu kişilerin başvuruları değerlendirmeye alınmayacaktır.
  • Başvuru e-devlet platformu üzerinden yapılabilecektir.
AİLE DESTEK PROGRAMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? Aile Destek Programına başvuruda bulunmak isteyenler e-devlet üzerinden başvurusunu iletebiliyor. TC kimlik numarası ve kişiye özel bir şifre ile sisteme giriş yapıldıktan sonra “Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı” sayfası içerisinde yer alan “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına” giriş yapmak yeterli oluyor.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Gazetebanka.com'da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.