SON DAKİKA
Hava Durumu

AÇIKLANDI: Araç Muayenelerinde 9 Gün Önceden E-Devlet’ten Randevu Alınabilecek! Kredi Kartı ile Muayene Ücreti Ödenebiliyor!

Haber Giriş Tarihi: 29.06.2022 17:41
Haber Güncellenme Tarihi: 29.06.2022 14:47
https://gazetebanka.com/
AÇIKLANDI: Araç Muayenelerinde 9 Gün Önceden E-Devlet’ten Randevu Alınabilecek! Kredi Kartı ile Muayene Ücreti Ödenebiliyor!

Türkiye’deki 25,5 milyon araç sahibini yakından ilgilendiren araç muayenesi işlemlerinde detaylar araştırılıyor. Araç muayene istasyonlarında yapılan araç muayeneleri, motorlu taşıtların trafikte güvenli şekilde seyretmesi için zorunlu tutuluyor. Söz konusu araç muayene işlemlerini araç sahiplerinin mecburi olarak yaptırması gerekiyor. Vatandaşlar araç muayene randevularını en geç 9 gün kala E-Devlet üzerinden alabiliyor. Araç muayene işlemi ücretleri kredi kartıyla da ödenebiliyor. Araç sahipleri, araç muayenelerini zamanında yaptırmazsa geçen her ay için araç sahiplerinden ücret tahsis ediliyor. İşte araç muayenesine ilişkin merak edilen detaylar…

AÇIKLANDI: Araç Muayenelerinde 9 Gün Önceden E-Devlet’ten Randevu Alınabilecek! Kredi Kartı ile Muayene Ücreti Ödenebiliyor! Araç Muayenesi Ne Zaman Yaptırılır?
Araç muayeneleri, trafikteki araçların teknik yeterliliklere ve şartlara uyup uymadığının tespit edilmesi için belli zaman aralıklarında yapılan işlemlere “araç muayenesi” deniyor ve periyodik araç muayenelerinde Türkiye’de tek yetkili kuruluş olarak TÜVTÜRK bulunuyor. Şayet söz konusu araç hususi ve sıfır ise 3 yıl sonra, daha eski ise 2 yılda bir muayeneye alınıyor. Ancak ticari araçların her yıl muayene edilmesi gerekiyor. Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınır?
Araçların muayene tarihleri daha önce muayeneye gidilen tarihe göre hesaplanıyor ve bu bilgiler araç ruhsatına işliyor. Otomobilin ruhsatında yer alan “Tescil Tarihi” bölümünde araçların muayenesinin geçerlilik süreleri de görünebiliyor. Muayene tarihi gelmeden 1 ay önce, TÜVTÜRK’ün resmi internet sitesi olan tuvturk.com adresinden, en az 9 gün öncesinde de 0850 222 8888 numaralı çağrı merkezinden veya E-Devlet üzerinden ücretsiz randevu alınabiliyor.

AÇIKLANDI: Araç Muayenelerinde 9 Gün Önceden E-Devlet’ten Randevu Alınabilecek! Kredi Kartı ile Muayene Ücreti Ödenebiliyor! Araç Muayene Ücretleri ve Ödemeler
Araç muayenelerinde ücretler, her yıl yeniden değerlemeler ile hesaplanıyor ve bu oranda artırılıyor. 2022 yılında araç muayene ücretlerinde %36,20 oranda artış yapıldı. 1 Ocak 2022 itibariyle geçerli hale gelen tarifede en düşük araç muayene ücreti KDV dahil 258 TL oldu ve en yüksek muayene ücreti de 685 TL’ye çıktı. Tüm araç muayene istasyonlarında nakit ödemelerin yanı sıra kredi kartıyla ödeme de yapılabiliyor. Ancak ödemelerde taksit seçeneği bulunmuyor. Bunun yanında ücretin yarısı kredi kartıyla, yarısı nakit şeklinde de ödenebiliyor.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.