SON DAKİKA
Hava Durumu

ABD'li Şirketler Düşüşleri Fırsat Bildi, Rekor Düzeyde Geri Alım Kaydedildi!

Haber Giriş Tarihi: 16.06.2022 21:27
Haber Güncellenme Tarihi: 16.06.2022 18:30
https://gazetebanka.com/
ABD'li Şirketler Düşüşleri Fırsat Bildi, Rekor Düzeyde Geri Alım Kaydedildi!

Tüm dünyada varlık fiyatlarında çok ciddi oranlarda düşüşler yaşanırken, ABD’nin ve dünyanın en büyük yatırım bankalarından biri olan Goldman Sachs’ın kurumsal müşterileri için alım yapan departmanında en fazla yoğunluk Cuma ve Pazartesi günleri yaşandı. ABD’deki en büyük şirketleri kapsayan endeks olarak bilinen S&P 500’ün %2,9 oranda düşüş yaşadığı günlerde birçok serbest yatırım fonu hisse senetlerinden çıkış gerçekleştirdi ancak Goldman Sachs müşterileri bunu çok ciddi bir geri alım fırsatı olarak değerlendirdi. Hisse Geri Alımlarında Şimdiden Rekor Kırıldı
Dünya genelinde varlık fiyatlarında görülen sert düşüşlerle birlikte birçok serbest yatırım fonu yatırımlarından hızlı şekilde çıkış yapmaya başladı. Ancak ABD’nin birçok büyük ölçekli kurumsal şirketi ise agresif şekilde alımlara başladı. Dev yatırım bankası Goldman Sachs’in kurumsal müşterileri için alım yapan departmanı, sadece Cuma günü, 2021 yılının günlük ortalamasının 2,8 katı ve Pazartesi günü de bu verinin 3 katı fazla hacmine ulaştı. Cuma ve Pazartesi seanslarının, Goldman Sachs için 2022 rekoru olduğu bildirildi. Uzmanlar Bu Alımlar Hakkında Ne Düşünüyor?
EP Wealth Advisors portföy stratejisi yöneticisi Adam Philips, kurumsalların dünya genelinde bu denli fiyat düşüşü yaşanırken beklemek ya da satış yapmak yerine alım yapmayı tercih etmelerinin önemine değindi. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Philips “Son satışları birçok şirketin alım fırsatı olarak görmesi ciddi ölçüde bir güven seviyesi oluşturuyor. Aynı alım yapma eğiliminin, yılın ikinci yarısında da olup olmayacağını merak ediyorum” dedi. Satın Almalar Ne Kadar Daha Devam Eder?
Philips’in merak ettiği konulardan biri olan bu olası alımların devam edeceğini düşünen birçok uzman isim bulunuyor. Oluşan beklentilere göre ABD’nin en büyük şirketleri, hisse geri alımlarına ilerleyen dönemlerde de devam edecek gibi görünüyor. Büyük şirketler Ocak ayından bu yana geçen süreçte 709 milyar dolara varan geri alım hamleleri için açıklama yapıyordu. Goldman Sachs’ın varlık stratejisti David Kostin, bu seviyenin 1 trilyon dolara ulaşarak rekor kıracağını beklediğini dile getirdi.

Gazetebanka yatırım tavsiyesi vermez.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.