SON DAKİKA
Hava Durumu

ABD'den yeni hamle geldi! Petrol fiyatlarını düşürecek hamlenin dünya piyasasına etkisi ne olacak?

Haber Giriş Tarihi: 02.04.2022 17:06
Haber Güncellenme Tarihi: 02.04.2022 16:49
https://gazetebanka.com/
ABD'den yeni hamle geldi! Petrol fiyatlarını düşürecek hamlenin dünya piyasasına etkisi ne olacak?

Uluslararası piyasalara yön veren brent petrolünün varil fiyatı her geçen gün değişiklik göstermektedir. Piyasaların hareketli oluşu brent petrol varil fiyatını da etkilemektedir. Dün 112,94 dolara kadar yükselen Brent petrol varil fiyatı, günü 104,71 dolar seviyelerinde tamamladı. Bugün 09.22 itibarıyla kapanış yapan piyasaya göre yüzde 0,84 azalış ile 103,83 dolar oldu. 99,23 dolardan alıcı bulan Batı Teksas türü ham petrolün varil fiyatı ile günlük kapanışını yaptı. Dün 112,94 dolarak kadar yükselen brent petrolünün varil fiyatı günü 103.83 dolar ile işlem görmektedir. Petrol Fiyatını Etkileyen ABD Hamlesi

ABD’nin stratejik petrol rezervlerinden satış yapma kararı petrol fiyatlarında düşüşün olmasında etkili oldu. ABD’nin bu hamlesi petrol fiyatların da değişikliklerin olmasına neden olmuştur. Gelecek 6 ay içerisinde ülkenin stratejik petrol rezervlerinden 1 milyon varil ile başlanarak 180 milyon varili aşkın petrol satışı yapılacağını açıklayan ABD başkanı Mayısta başlayacak petrol satışının bugüne kadar piyasaya sunulan en büyük satış olduğuna dikkat çekti. Stratejik Petrol Rezervlerinin Satılmasının Asıl Amacı Ne? Daha öncede yapılan stratejik petrol rezervi satışlarının piyasaya ulaşması zaman aldığı için fiyatlara olan etkisi de daha düşük seviyelerde olmuştur. ABD‘nin bu hamlesinin asıl amacı yapılan yerli üretimin artışının üçüncü çeyreğe kadar ABD arzını sağlamak için kolaylaştırıcı bir etki sağlanmasını istemesi şeklinde anlaşılmaktadır. Diğer petrol üreticilerine göre ise bu hamle beklentiyi karşılamak yerine üreticilerin petrol üretimi konusunda ki isteklerini azaltabilir, bu da piyasalardaki dalgalanmaların artmasına sebep olacaktır. Diğer Petrol Üretici Ülkelerin Tepkisi Ne Oldu? Avustralya ve Yeni Zelanda Bankacılık Grubu (ANZ) Kıdemli Emtia Strateji Uzmanı Hynes, ABD’nin stratejik petrol rezervlerinden satış kararının küresel petrol fiyatlarında düşüşe neden olduğunu ancak bu düşüsün ABD’nin planladığı kadar yüksek olmadığını dile getirdi.

Uluslararası Enerji Ajansının çağrısı ile toplanan üye ülkeler yapılan görüşmeler sonucunda rezervden satış kararı çıkabilmesi halinde piyasalarda fiyatların aşağı yönlü hareketi beklenmektedir. ABD’nin bu hamlesine karşılık Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üreticiler yaptıkları toplantılar sonucunda, mevcut kademeli üretim politikalarına devam edeceklerini bildirdiler.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.