SON DAKİKA
Hava Durumu

7 trilyon dolarlık varlık sahibi şirketten kripto para piyasasını şok darbe! Vanguard Bitcoin ve Ethereum ürün desteğini sonlandırdı!

Haber Giriş Tarihi: 19.04.2022 00:08
Haber Güncellenme Tarihi: 19.04.2022 00:08
https://gazetebanka.com/
7 trilyon dolarlık varlık sahibi şirketten kripto para piyasasını şok darbe! Vanguard Bitcoin ve Ethereum ürün desteğini sonlandırdı!

Borsalarda hisse yolu ile kripto varlık riski elde etmeyi uman yatırımcıları üzen haber piyasada şaşkınlık etkisi yarattı! Tam 7 trilyon dolarlık varlığı yöneten ABD’li yatırım danışmanı şirketi Vanguard, müşterilerine Nisan ayından itibaren 0f tezgah üstü (OTC) menkul kıymetlerin çoğunluğunu artık satın alamayacakları ve transfer edemeyeceklerini duyurdu! Grayscale Bitcoin Trust ve Grayscale Ethereum Trust ürünlerini ilgilendiren bu haber, kripto para piyasasının heyecanla beklediği ve gerçekleşmesi ile umutların arttığı bir dönemin sonunu ifade ediyor! GBTC ve ETHE Ticareti Resmen Duruyor! Yönetim altına tam 7 trilyon dolarlık varlık ile ABD’nin önde gelen yatırım danışman şirketleri arasında yer alan Vanguard, kripto para piyasasını üzen haberi bugün paylaşarak piyasada şaşkınlık yarattı. E-posta yolu ile yatırımcılarına gönderdiği listede kısıtlama getirdiği ürünler hakkında bilgi veren dev kuruluş, listede Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) ve Grayscale Ethereum Trust (ETHE) gibi sektörün yakından takip ettiği iki isme de yer verdi.

Uzun vadede dayanıklı bir yatırım stratejisine dönülmesi olarak gösterdiği nedenle 28 farklı ürüne desteğini sonlandıran Vanguard, hedefine tezgah üstü menkul kıymetleri çevreleyen bazı ürün ve hizmetleri aldı. Bu ürün ve hizmetlerin satın alınamayacağı ve transfer edilemeyeceğinin belirtildiği mailde tarih olarak Nisan ayına işaret edildi. Halihazırda GBTC ve ETHE sahibi olan Vanguard’lı yatırımcılar ise ellerinde varlıkları portföylerinde tutmaya devam edebilecekler. Grayscale Onay İçin SEC’e Başvurmuştu! Öte yandan kripto para yatırımcılarının hatırlayacağı bir detay sektörde büyük bir umut olmuştu. GBTC ve ETHE’nin kripto maruziyeti elde etmek için bir araç olarak yaygın bir kullanıma kavuşması amacıyla Grayscale, SEC’e başvuruda bulunmuştu. Grayscale yaptığı başvuruda GBTC’yi spor ETF’ye dönüştürmek için geçtiğimiz ay SEC müacaatı gerçekleştirmiş, CEO Michael Sonnenshein başvurunun onaylanmaması halinde SEC’e dava açacağını belirtmişti. Tezgah Üstü Menkul Kıymet Ne Anlama Geliyor? Vanguard tarafından geliştirilen yeni strateji ile kapsam dışında kalan GBTC ve ETHE’nin tezgah üstü piyasada işlem gördüğünden bahsetmiştik. Tezgah üstü menkul kıymetlere değinmek gerekirse, bu varlıkların borsa dışında işlem gördüğünü belirterek konuyu özetlemek isteriz. Şayet bir menkul kıymet New York Menkul Kıymetler Borsası ya da Nasdaq gibi borsalarda listelenmek için istenen şartları sağlayamıyorsa, borsalar yerine tezgah üstü piyasalarda işlem görmektedir. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorumlar ise genel niteliktedir. Gazete Banka oluşacak kayıplardan sorumlu tutulamaz. Kaynağı ise uzmanların kendi yorumlarıdır. Bu nedenle, yazılar ve makaleler tavsiye niteliği taşımaz.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.