SON DAKİKA
Hava Durumu

5G teknolojisinin gecikmesi 120 milyar TL kayba yol açabilir: 5G teknolojisi ülkeye ne kazandıracak?

Haber Giriş Tarihi: 26.09.2022 20:39
Haber Güncellenme Tarihi: 26.09.2022 17:52
https://gazetebanka.com/
5G teknolojisinin gecikmesi 120 milyar TL kayba yol açabilir: 5G teknolojisi ülkeye ne kazandıracak?

Vodafone Türkiye'de 5G teknolojisi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Süel konu üzerine 5G teknolojisinin gecikmesinin ülkeyi maddi zarara uğratacağına yönelik bir rapor sundu.

Dünya geneline hakim olan ve yaklaşık 83 ülkede kapsamlı bir şekilde faaliyetlerini sürdüren 5G teknolojisini 210 farklı operatör tarafından kullanılıyor. Türkiye'de de bu süreç beklentide. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu 5G teknolojisi ile ilgili ihalenin 2023 yılında gerçekleşeceğini duyurdu. Fakat Turkcell temsilcisine göre bu oldukça geç bir süreçti. “NET TAKVİMİ BEKLİYORUZ!” 5G teknolojisine geçen ülkeler arasında henüz Türkiye yer almıyor. Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı yardımcısı Hasan Süel konu üzerine: “Bakanımız 5G'nin ihalesinin 2023 tarihinde gerçekleşeceğini paylaştı. Bu haberden dolayı mutluyuz. Hazırlıklarımızı başlattık. Yakın zamanda gerekli çalışmaları tamamlanacak ve net olarak takvim detayları ile paylaşılacak. Bu şekilde düşünüyoruz ve net tarihi için heyecanlıyız” dedi. “1 YILLIK 5G GECİKMESİ 120 MİLYAR TL KAYBA YOL AÇAR!”

Vodafone 5G teknolojisine yönelik hazırlık süreçlerini İtalya'nın Milano kentinde Vodafone İtalya Deneyim Merkezi Binasında basın toplantısı ile beraber paylaştı. Türkiye'de 5G teknolojisini göremediklerini neden göremediklerini soran Hasan Süel: “Şu anda genel süreçlerin 5G sürecini etkileyip etkilemeyeceği konusuna yönelik dünya genelinde büyük bir yarış var. Bu yarışta Türkiye'de yer almalı. Öncü ülkeler arasına girmelidir. Yakın zamanda takvim açıklanacak. Teknolojiyi geciktirmemek gerekiyor. Ekonomik göstergeler düzelecek diye 5G geciktirmek bu süreçte anlamlı değil. 5G'nin 1 yıllık gecikmesi 120 milyar TL'lik bir ekonomikten mahrum kalmak anlamına geliyor” dedi. 5G TEKNOLOJİSİ ÜLKEYE NE KAZANDIRACAK? 5G teknolojisi hayata neler katacak? dendiğinde cevabı cezbediyor. Daha hızlı ve kaliteli bir altyapıya kavuşulacak. Akıllı yatırım yapılmış olunacak. Daha düşük maliyetle daha yüksek etki alınabilecek. Yeni nesil teknolojiye geçiş yapılabilecek. Bu da daha üst seviyede bir kalite anlamına gelecek. Sanayide verimlilik sağlanabilecek. Hizmette bir yenilik ortaya çıkacak. Farklı iş modellerinin oluşmasına katkı sağlanacak. Hem sağlık hem eğitim hem de ülkenin farklı kurumlarında dijital dönüşüm anlamında yeni bir ivme kazandıracak. Ekonomik olarak büyüme ve ülkenin rekabet gücünün artması konusunda da önemli etkileri olacak.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Gazetebanka.com'da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.