SON DAKİKA
Hava Durumu

29 Eylül 2022 evde bakım maaşı yatan iller tam liste: Evde bakım maaşları ne zaman hesaba geçer? Evde bakım maaşına kimler başvuru yapabilir?

Haber Giriş Tarihi: 29.09.2022 11:36
Haber Güncellenme Tarihi: 29.09.2022 11:14
https://gazetebanka.com/
29 Eylül 2022 evde bakım maaşı yatan iller tam liste: Evde bakım maaşları ne zaman hesaba geçer? Evde bakım maaşına kimler başvuru yapabilir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın destek modellerinden olan evde bakım parası, arama motorlarında sıklık ile sorgulanmaya devam ediliyor. Vatandaşlar, eylül ayı ödemelerinin hesaplara aktarılıp aktarılmadığını merak ediyorlar. EVDE BAKIM PARASI HANGİ İLLERDE YATTI 29 EYLÜL 2022? 15 Eylül tarihi itibari ile ihtiyaç sahiplerinin hesaplarına 3 bin 340 TL’lik evde bakım maaşını yatırmaya başlayan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, birçok ilde ödeme hizmetlerinin tamamlandığını duyurdu. Bakanlıktan gelen açıklamaya göre şimdiye kadar ödeme hizmetleri tamamlanmış olan iller şu şekilde sıralandı:
  • Eskişehir, Mersin, Kütahya, Denizli, Sakarya, Diyarbakır, İstanbul, Kayseri, Yalova, Kocaeli, Van, Mardin, Hatay, Aksaray, Sinop, Kırşehir, Karabük, Adana, Kırşehir, Burdur, Balıkesir, Erzurum, Kırklareli, Rize, Karaman, Antalya, Niğde, Kastamonu, Çanakkale, Çankırı, Bursa, Amasya, Adıyaman, Şanlıurfa, Bolu, Kahramanmaraş, Ankara, Afyon, Tokat, Bitlis, Erzincan, İzmir, Nevşehir, Manisa, Ordu, Gaziantep, Samsun, Sivas, Batman, Malatya, Konya, Edirne, Muğla, Kırıkkale, Uşak, Zonguldak, Osmaniye
EVDE BAKIM PARASI NERDEN SORGULANIR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından finanse edilen yardım hizmetlerinden birisi olan evde bakım maaşı, eylül ayının 15’i itibari ile hesaplara aktarılmaya başlandı. Engelli ve ihtiyaç sahibi vatandaşları kapsayan söz konusu yardım modeli, arama motorlarında en sık sorgulanan konu başlıklarından birisi oldu.

Temmuz ayının başında asgari ücrete yapılan yüzde 30’luk ara zam ile birlikte 3 bin 340 TL’ye yükselmiş olan evde bakım parası, eylül ayının 15’i itibari ile ihtiyaç sahibi vatandaşların hesaplarına yatırılmaya başlandı. Bakanlık ayın 30’una kadar devam edecek olan destek ödemelerinin, e- devlet sistemi üzerinden kontrol edilebileceğini belirtti. Ayrıca bakanlık ilgili ödemeyi Ziraat Katılım Bankası üzerinden alan vatandaşların, BAKIYE yazıp 4747’ye göndererek de hesaplarını kontrol edebileceklerini bildirdi. EVDE BAKIM PARASI BAŞVURU DETAYLARI Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından finanse edilen evde bakım parası hizmeti, ilgili yardım modelinden destek alan ihtiyaç sahipleri kadar henüz bu hizmetten yararlanmayan ihtiyaç sahipleri tarafından da yakından takip edilmeye devam ediliyor. Evde bakım gören engelli yakınlara sahip olan ihtiyaç sahipleri, ilgili yardımdan nasıl faydalanabileceklerini merak ediyorlar.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı geliştirmiş olduğu evde bakım parası modelinden faydalanmak isteyen ihtiyaç sahiplerinin, öncelikle bir sağlık raporuna sahip olmaları gerektiklerini ve ilgili raporda “ağır engelli” ifadesinin yer alması gerektiğini bildirdi. Sonrasında ise hane halkının toplam gelirinin mevcut asgari ücretin 3’te 1’inden fazla olmaması gerektiğini bildiren bakanlık, bu şartları sağlayan tüm vatandaşların yardım modeline başvuru yapabileceklerini ifade etti.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aralık ayının sonuna kadar 3 bin 340 TL’lik güncel tutarı ile hesaplara aktarılacak olan evde bakım hizmetinden yararlanmak isteyen ihtiyaç sahiplerinin, bakımlarından sorumlu olan kişiler aracılığı ile Sosyal Hizmet Müdürlükleri üzerinden veya e- devlet sisteminden başvuru yapabileceklerini belirtti.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Gazetebanka.com'da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.