SON DAKİKA
Hava Durumu

28 Eylül 2022 evde bakım maaşı ödemesi alan illerin listesi: Evde bakım maaşı hangi illerde yattı? Evde bakım maaşından kimler, nasıl yararlanabilir?

Haber Giriş Tarihi: 28.09.2022 10:47
Haber Güncellenme Tarihi: 28.09.2022 09:56
https://gazetebanka.com/
28 Eylül 2022 evde bakım maaşı ödemesi alan illerin listesi: Evde bakım maaşı hangi illerde yattı? Evde bakım maaşından kimler, nasıl yararlanabilir?

Ülkemizin en önemli kurumlarından birisi olan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, senelerdir olduğu gibi bu dönemde çeşitli kategoriler altında değerlendirildiklerinde dezavantajlı olduklarına kanaat getirilmiş olan vatandaşlar için tüm imkanlarını seferber etmeye devam ediyor. Bu kapsamda ihtiyaç sahipleri, engelli vatandaşlar, öğrenciler ve diğer vatandaşlar için pek çok kategori altında farklı içerikte sosyal yardım modelleri geliştirmiş olan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, eylül ayında da arama motorlarında sıklık ile sorgulanan kamu kurumlarından birisi olmayı başardı.

Hem nakdi hem de fiziki yardımları ile dikkat çeken kamu kurumu Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, geliştirmiş olduğu sosyal yardım modellerinden birisi olan evde bakım parası hizmeti ile eylül ayında en çok sorgulanan kurumlardan birisi oldu. Bakanlığın söz konusu yardım modelinden destek alan vatandaşlar, eylül ayı paralarının yatıp yatmadığını araştırırlarken ilgili modelden henüz destek almayan vatandaşlar da başvuru süreci hakkında bilgi edinmeye çalıştı. EVDE BAKIM PARASI 2022 Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından geliştirilmiş olan sosyal yardım modellerinden birisi olarak hizmete sunulan evde bakım parası, kendi bakımını kendisi üstlenecek maddi ve fiziki yeterliliği bulunmayan ihtiyaç sahiplerini kapsamaktadır. Engel durumuna ve gelir testine bağlı olarak başvurulara açılan bu yardım modeli, hane halkının toplam geliri asgari ücretin 3’te 1’ini aşmayan, ağır engelli ihtiyaç sahiplerine hitap etmektedir.

Ocak ayının başında açıklanan asgari ücret zamları doğrultusunda senede bir kere zamlanan evde bakım parası, bu sene tarihte ilk kez asgari ücrete ara zam yapılmış olmasının ardından yılın ikinci zammını aldı ve 2 bin 706 TL seviyesinden 3 bin 340 TL seviyesine yükseldi. EVDE BAKIM PARASI HANGİ İLLERDE YATTI 28 EYLÜL 2022?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın 3 bin 340 TL tutarlı evde bakım parası hizmeti, ayın 15’i itibari ile ilgili ihtiyaç sahibi vatandaşların hesaplarına yatmaya başladı. 30 Eylül tarihine kadar tamamlanacak olan yatırım işlemleri kapsamında ödemelerin yatırılmış olduğu iller şu şekilde sıralandı:
  • Mersin, Eskişehir, Diyarbakır, Sakarya, Kocaeli, Yalova, Aksaray, Hatay, Adana, Karabük, Erzurum, Balıkesir, Antalya, Karaman, Çankırı, Çanakkale, Şanlıurfa, Adıyaman, Afyon, Ankara, İzmir, Erzincan, Gaziantep, Ordu, Malatya, Batman, Kırıkkale, Muğla, Osmaniye, Zonguldak, Uşak, Edirne, Konya, Sivas, Samsun, Manisa, Nevşehir, Bitlis, Tokat, Kahramanmaraş, Bolu, Amasya, Bursa, Kastamonu, Niğde, Rize, Kırklareli, Burdur, Kırşehir, Sinop, Mardin, Van, Kayseri, İstanbul, Denizli, Kütahya.
EVDE BAKIM PARASI NEREDEN SORGULANIR? Eylül ayı evde bakım paralarının yatıp yatmadığını öğrenmek isteyen ihtiyaç sahipleri, e- devlet sistemi üzerinden online sorgulama yapabilmektelerdir. Ayrıca destek paralarını Ziraat Katılım Bankası üzerinden alan vatandaşlar da cep telefonlarından BAKIYE yazıp 4747’ye kısa mesaj göndererek de hesaplarını kontrol edebilmektelerdir.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Gazetebanka.com'da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.