SON DAKİKA
Hava Durumu

27 Nisan 2022 Çarşamba Brent petrol fiyatı ne kadar?

Haber Giriş Tarihi: 27.04.2022 11:41
Haber Güncellenme Tarihi: 27.04.2022 11:41
https://gazetebanka.com/
27 Nisan 2022 Çarşamba Brent petrol fiyatı ne kadar?

Uluslararası para piyasalarında brent petrolün varil fiyatı dün 3.2 yükseliş ile günü kapatmıştı. Bugün sabah saatleri itibariyle gün başlangıcında Brent petrolün varil fiyatı artışını devam ettirerek 102 dolara kadar ulaştı. 27 Nisan Çarşamba Brent Petrol Varil Fiyatı Ne Kadar Oldu?


Dün Brent petrolün varil fiyatı 100 dolar altına gerilemişti. 27 Nisan Çarşamba sabahı itibariyle bu 105 dolar seviyelerine kadar çıktı. Rus enerji şirketi Gazprom Polonya ve Bulgaristan arasındaki doğal gaz akışını bir süreliğine durduracağını açıkladı. Bu durum petrol fiyatlarında ani yükselişi beraberinde getirdi. 1 Varil Ham Petrolden Ne Elde Edilir?


Genel verilere bakıldığında SPK resmi internet sitesi üzerinde Brent petrolün varil fiyatı 42 ham petrol değerine eşittir. Bu 159 litreye denk geliyor. Bir varil ham petrol içerisinden jet yakıtı 1,7 kolon LPG, 10 kolon dizel yakıtı ve ısıtıcı yakıt, 1,7 ağır akaryakıt ve 7,6 kalan diğer madde türlerinden üretim yapılabiliyor. Batı Teksas Tipi Ham Petrolün Fiyatı Ne Kadar Oldu?


Dünya geneline yön veren petrol Brent petroldür. İşlenmesi daha kolaydır. İşlendikten - sonra benzin ve dizel yakıt olarak kullanılabilir. Petrolün çıkarıldığı yer fiyatını değişmesine etki ediyor. Özellikle üretim aşamasında daha hızlı ve ucuz olan petrol daha çok talep görüyor.

Batı Teksas tipi ham petrolün varil fiyatı dün 3.2 oranında yükseliş yaşadı. Bugünkü yükselişini sürdürürken 102 dolara kadar ulaştı. Rusya'nın almış olduğu karar ile birlikte Moskova ile Avrupa arasındaki enerji alanı özellikle Ukrayna'daki savaş sürecindeki anlaşmazlıklar ile doruk noktasına ulaştı. Almanya'nın Ruslara Olan Petrol Bağımlılığı Gitgide Azalıyor


Ülkelerin Ruslara karşı petrolde uyguladıkları karşı çıkan politika Almanya ekonomi bakanı tarafından dün yapılan açıklama ile net bir şekilde son durumu gözler önüne serdi. Ekonomi bakanı Robert Habeck dün yaptığı açıklamada; ülkenin Rusya'ya olan enerji bağımlılığında yüzde 35 seviyelerinden yüzde 12 seviyesine kadar azalma yaşandığını ifade etti.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.