SON DAKİKA
Hava Durumu

24 Eylül 2022 Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı evde bakım parası yatan iller listesi sorgulama ekranı: Evde bakım parası başvuru şartları neler?

Haber Giriş Tarihi: 24.09.2022 10:59
Haber Güncellenme Tarihi: 24.09.2022 10:05
https://gazetebanka.com/
24 Eylül 2022 Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı evde bakım parası yatan iller listesi sorgulama ekranı: Evde bakım parası başvuru şartları neler?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından finanse edilen evde bakım parası, hesaplara aktarılmaya devam ediliyor. İhtiyaç sahipleri, şimdiye kadar hangi illerde evde bakım parası ödemelerinin tamamlandığını merak ediyorlar. EVDE BAKIM PARASI BAŞVURU ŞARTLARI NELER? Çeşitli kategoriler altında değerlendirildiklerinde dezavantajlı gruplarda yer alan ülke vatandaşları için birbirinden farklı içeriklerde sosyal yardım modelleri geliştiren kamu kurumlarından olan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, yeni dönemde de ihtiyaç sahipleri tarafından yakından takip edilmeye devam ediliyor. Hem fiziki hem de nakdi yardımları ile farkını ortaya koyan bakanlık, eylül ayına girilmesi ile birlikte sosyal yardım modellerinden birisi olan evde bakım parası ile sorgulanıyor. Bakanlığın ilgili hizmetinden henüz destek almayan ihtiyaç sahipleri, destek modeline başvuru yapabilmek için hangi şartları sağlamaları gerektiklerini merak ediyorlar.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından geliştirilmiş olan düzenli yardım modellerinden olan evde bakım parası, temmuz ayında asgari ücrete yapılan yüzde 30’luk ara zammın ardından 2 bin 706 TL’den 3 bin 340 TL’ye yükseldi. Aylık hane geliri asgari ücretin 3’te 1’inden fazla olmayan ve sağlık raporunda “ağır engelli” ibaresi yer alan ihtiyaç sahiplerinin başvurularına açık olan evde bakım parası, her ayın 15’i ile 30’u arasında hak sahiplerinin hesaplarına aktarılıyor. EVDE BAKIM PARASI HANGİ İLLERDE YATTI 24 EYLÜL 2022?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın düzenli nakdi yardım hizmetlerinden olan evde bakım parası, bu ay da ayın 15’i itibari ile ihtiyaç sahiplerinin hesaplarına aktarılmaya başlandı. Bakanlık tarafından gelen bilgilere göre şimdiye kadar ödemeleri tamamlanmış olan iller şu şekilde sıralandı:
  • Eskişehir, Sakarya, Yalova, Hatay, Karabük, Ankara, Erzincan, Ordu, Batman, Bitlis, Kahramanmaraş, Amasya, Kastamonu, Rize, Burdur, Sinop, Van, İstanbul, Kütahya, Osmaniye, Uşak, Konya, Samsun, Nevşehir, Balıkesir, Karaman, Antalya, Şanlıurfa, Adıyaman, Çanakkale, Çankırı, Antalya, Erzurum, Manisa, Sivas, Edirne, Zonguldak, Muğla, Denizli, Kayseri, Mardin, Kırşehir, Kırklareli, Niğde, Bursa, Bolu, Tokat, Kırıkkale, Malatya, Gaziantep, İzmir, Afyon, Adana, Aksaray, Kocaeli, Diyarbakır, Mersin.
EVDE BAKIM PARASI SORGULAMA EKRANI Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan evde bakım desteği alan ihtiyaç sahipleri, hesaplarını nasıl kontrol edebileceklerini, paraların yatıp yatmadığını nasıl öğrenebileceklerini sorgulamaya devam ederlerken bakanlıktan konuya ilişkin yeni bir açıklama geldi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı eylül ayı evde bakım paralarının yatıp yatmadığını öğrenmek için iki ayrı yolun olduğunu bildirdi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre maaşını Ziraat Katılım Bankası’ndan alan vatandaşların bankaya kayıtlı olan telefonları aracılığı ile BAKIYE yazıp 4747’ye göndermeleri durumunda hesaplarını kontrol edebilecekleri bilgisi kaydedildi. Ayrıca bakanlık evde bakım parası hizmetinden yararlanan tüm vatandaşların e- devlet sistemleri aracılığı ile de hesaplarını kontrol edebileceklerini bildirdi.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Gazetebanka.com'da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.