SON DAKİKA
Hava Durumu

2023- 2025 Yatırım Programı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzası ile yayınlandı: Kamu kurumlarının harcamalarına, kısıtlama getirildi!

Haber Giriş Tarihi: 15.09.2022 15:56
Haber Güncellenme Tarihi: 15.09.2022 14:01
https://gazetebanka.com/
2023- 2025 Yatırım Programı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzası ile yayınlandı: Kamu kurumlarının harcamalarına, kısıtlama getirildi!

Son dönemlerde hem ülkemizde hem de diğer dünya ülkelerinde gözlenen yüksek enflasyon ve diğer ekonomik problemler, ülke yönetimlerinin kendi içlerinde yeni tedbirler almalarına ve mevcut stratejilerini değiştirmelerine sebep oldu. Bu kapsamda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile yayınlanmış olan 2023- 2025 Yatırım Programı’nda da birtakım düzenlemelerin yapıldığı ve yatırım odaklarının değiştiği gözlerden kaçmadı.

Cumhurbaşkanlığı 2023- 2025 Dönemi Yatırım Programı Hazırlıklarıyla İlgili genelge, dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile yayınlandı. Yayınlanan genelgede fiyat enflasyonunun düşürülmesi ile fiyat istikrarının sağlanmasına öncelik verildiği görüldü. Ek olarak kamu harcamalarında düşüşe gidilmesi, yurt içi tasarruflarının arttırılması, cari işlem açığının azaltılması ve tüm bunlar çerçevesinde de finansal istikranın korunması genelgede dikkat çeken konu başlıkları arasında yer aldı. YENİ YATIRIM PROGRAMI YAYINLADI! 2023- 2025 dönemini kapsayan Yatırım Programı Hazırlıklarıyla İlgili Cumhurbaşkanlığı Genelgesi, yayınladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile yayınlanmış olan genelgede vatandaşların refah ve mutluklarını bir üst seviyeye taşımak amacı ile makroekonomik istikrarın korunması ve üretimin arttırılması için 2019- 2023 dönemin arasında On Birinci Kalkınma Planı’nın devre olduğuna işaret edildi.

Yayınlanan 2023- 2025 dönemi genelgesinde sürdürülebilir büyümenin gerçekleştirilmesi amacı ile kamu harcamalarında tasarruf yapmak, diğer yurtiçi tasarruflarını arttırmak, enflasyonu düşürmek ve fiyat istikrarını korumak, cari işlem açığını azaltmak, finansla istikrarı korumak, kamunun mali disiplinini ve mali dengelerini daha da güçlendirmek gibi temel önceliklerin belirlendiği bildirildi. KAMU YATIRIMLARINA KISITLAMA!

2023- 2025 Yatırım Programı kapsamında yayınlanmış olan genelgede belirtilen öncelikler ve hedefler dahilinde, kamu hizmetlerinin kalitelerinde ve hızlarında artışa geçilmesi amacı ile kamu yatırımlarına ayrılmış olan kaynakların önümüzdeki döneme dair koyulan hedeflere azami oranda katkı sağlayacak şekilde tahsis edilmelerine dikkat çekildi. Genelgede konuya ilişkin şu ifadeler kullanıldı: “Kamuya ilişkin yatırım harcamalarından azami seviyede tasarruf edilirken kalkınma potansiyeline destek veren nitelikte olan iktisadi ve sosyal altyapı yatırımlarına öncelik verilecektir. Kamu yatırımlarının öncelikleri özel sektörün üretken ve yenilikçi yatırımlarını ve yapılan ticareti destekleyecek önemde belirlenecektir. Bu kapsamda da üretim, iş, yatırım ve yaşam ortamını iyileştirici nitelikte olan altyapı yatırımlarına öncelik verilecektir.” PROJE ÖNCELİĞİ DEĞİŞTİ! Yayınlanan yeni dönemde Yatırım Programı genelgesinde devam eden projelere de değinildi. Proje bazında ayrılan ödenek teklif ve tahsislerde devam eden projelerden en kısa süre içerisinde tamamlanabilecek durumda olan projelere öncelik verileceği ve zorunlu haller dışında 2023 yılına ilişkin hazırlanmış olan yeni programa, yeni bir projenin daha dahil edilmeyeceği bilgisi kaydedildi.

Söz konusu yeni genelgede kamuda bulunan sabit sermaye stokundan en üst düzeyde yararlanılabilmesi için gerekli onarım ve bakımlara öncelik verileceği, vatandaşların acil

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Gazetebanka.com'da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.