SON DAKİKA
Hava Durumu

15 yıl aradan sonra yeniden! Finlandiya nükleer santral projesini hayata geçirdi! Proje test aşamasında!

Haber Giriş Tarihi: 19.03.2022 18:05
Haber Güncellenme Tarihi: 19.03.2022 12:57
https://gazetebanka.com/
15 yıl aradan sonra yeniden! Finlandiya nükleer santral projesini hayata geçirdi! Proje test aşamasında!

Finlandiya 15 yıl aradan sonra nükleer santral projesini başlattığını duyurdu. Rusya ve Ukrayna arasındaki sonrasında uygulanan yaptırımların etkisi büyük oldu. Gelinen noktada Finlandiya tesis üretimine başlayarak Avrupa'da açılımı yapılacak ilk yeni nükleer santral olma yolunda ilerliyor.

Olkiluoto, Finlandiya'nın Batı kesiminde Eurajoki şehrinde yer alan Bothnia körfezi'nin kıyı kesiminde Olkiluoto Adası içerisinde inşası yapılmış bir nükleer santrali konumundadır. Burası ileride Finlandiyanın ihtiyacı olacak elektrik ihtiyacını fazlasıyla karşılayacak. 15 Yıl Aranın Ardından Avrupa'daki İlk Nükleer Tesis Kuruluyor! Finlandiya uzun bir süredir Olkiluoto adı verilen nükleer santral tesisini yapma planındaydı. Test aşamasında üretime başlandığını duyurdu. 15 yıl aranın ardından Avrupa'da ilk defa açılacak nükleer tesis olma yolunda ilerliyor. Finlandiya'nın projesinin en önemli nedeni Rusya'ya olan bağımlılığı azaltabilmek. Şu an için test aşamasında 1.6 gigawat'lık enerji sunabilen tesis istenen seviyede olmasa bile enerji yönü ile oluşan Rusya yönelik bağlılığı azaltabilecek. Burada amaç hem bağımlılığı azaltabilmek hem de enerjinin düşük fiyatlarla satın alınabilmesini sağlamak. Olkiluoto 3, Test Aşamasında!

Yeni kurulan ve test aşamasında olan Nükleer santral Finlandiya'da 40 yıl sonra açılan nükleer santral ünvanına da aldı. Aslında bu santral yapım aşamasındaydı ve 2009 yılında açılması planlanıyordu. Yaşanan teknolojik sorunlar, altyapı yetersizliği duraksamaya neden olmuş ve santral davalık olmuştu. Konu üzerine santralin işletmeciliğini yapan şirket tarafından bir açıklama geldi.

Şirket yetkilileri Olkiluoto’nun başlangıç aşamasında 0.1 gw ile üretime başladıklarını asıl olarak tam üretim aşamasına Temmuz ayı sonunda geçiş yapacaklarını planladıklarını ifade etti. Gelinen noktada üretimi yapılan tesis Finlandiya'da elektrik ihtiyacını önemli ölçüde karşılayacak. Karbon nötrleme hedefini gerçekleştirebilmeyi de destekleyecek. Elektriğe Olan Talebin Yüzde 14'ü Karşılanacak! Finlandiya'da kurulumu tamamlanan Nükleer Santral faaliyetleri, istendiği seviyede başlayabildiğinde Finlandiya'daki elektrikte oluşan talebin yaklaşık yüzde 14'ünü karşılaması bekleniyor. Bu durum Rusya, İsveç ve Norveç ülkelerinde oluşan ithalat talebini daha da azaltacak.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.