SON DAKİKA
Hava Durumu

12 Eylül 2022 evde bakım maaşı yatan iller: Evde bakım maaşı sorgulama ekranı! Evde bakım maaşı ne zaman yatacak? Evde bakım maaşı 2022 ne kadar?

Haber Giriş Tarihi: 12.09.2022 12:16
Haber Güncellenme Tarihi: 12.09.2022 11:36
https://gazetebanka.com/
12 Eylül 2022 evde bakım maaşı yatan iller: Evde bakım maaşı sorgulama ekranı! Evde bakım maaşı ne zaman yatacak? Evde bakım maaşı 2022 ne kadar?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından geliştirilmiş olan evde bakım parası, eylül ayına girilmesi ile birlikte arama motorlarında en çok sorgulanan bakanlık hizmetlerinden birisi oldu. İhtiyaç sahipleri, ilgili ödemelerin hesaplara aktarılıp aktarılmadığını araştırmaya devam ediyorlar. EVDE BAKIM MAAŞLARI NE ZAMAN YATACAK 12 EYLÜL? Ülkemizin en önemli kurumlarından birisi olan ve özellikle ihtiyaç sahibi vatandaşlar için 20’yi aşkın sosyal yardım modeli geliştiren Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, yeni dönemde de hizmet kapsamını genişletmeye ve yeni hizmetler geliştirmeye devam ediyor. Bu kapsamda ihtiyaç sahipleri tarafından yakından takip edilen bakanlık, eylül ayına girilmesi ile birlikte evde bakım maaşı hizmeti sayesinde en çok sorgulanan kurumlardan birisi oldu. Bakanlıktan evde bakım parası hizmeti alan ve bu ay söz konusu hizmetten ilk kez yararlanacak olan vatandaşlar, paraların yatıp yatmadığını merak ediyorlar.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından geliştirilmiş olan sosyal yardım modellerinden birisi olarak hizmete sunulan evde bakım parası, her ayın 15’i ile 30’u arasında ihtiyaç sahiplerinin hesaplarına aktarılmaktadır. T.C. kimlik numarasına veya isim sırasına göre değil de illere göre hesaplara aktarılan evde bakım paraları, 15 Eylül tarihi itibari ile güncel yatış listesi ile birlikte kamuoyu ile paylaşılacaktır. EVDE BAKIM PARASI SORGULAMA EKRANI

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından geliştirilmiş olan sosyal yardım modellerinden birisi olan evde bakım parası, haziran ayının sonunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulmuş olan yüzde 30’luk asgari ücret zammından sonra güncellenerek 2 bin 706 TL’ye yükseltildi. Yükselen evde bakım parası hizmetinden yararlanan ve bu ay ilk kez söz konusu hizmetten ödeme alacak olan vatandaşlar, yatış işlemlerini nereden sorgulayabileceklerini araştırmaya başladılar.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan resmi açıklamaya göre evde bakım paralarının yatıp yatmadığı hem online olarak hem de SMS kanalı aracılığı ile sorgulanabilmektedir. Online sorgulama için e- devlet sistemine ilgili bilgiler ile giriş yapılması gerektiğini ifade eden bakanlık, SMS sorgulamasının ise maaşını Ziraat Katılım Bankası’ndan alan vatandaşlar tarafından yapılabileceğini belirtti. SMS sorgulaması yapmak isteyen ihtiyaç sahiplerinin ise BAKIYE yazara 4747’ye göndermeleri gerektiği bilgisi kaydedildi. EVDE BAKIM MAAŞI BAŞVURU ŞARTLARI Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı pek çok sosyal yardım modelinde olduğu gibi evde bakım parası hizmeti için de ihtiyaç sahipliği şartını öne sürdü. Hane halkının aylık toplam geliri asgari ücretin 3’te 1’inden yüksek olmayan vatandaşların evde bakım parasına başvuru yapabileceklerini belirten bakanlık, başvuru sahibinin sağlık raporunda “ağır engelli” ibaresinin yer alması gerektiğini ifade etti.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın evde bakım parası hizmeti için belirlemiş olduğu başvuru şartlarını sağlayan ihtiyaç sahipleri, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının yanı sıra Sosyal Hizmet Müdürlüklerinden de yardım başvurusu yapabilmektelerdir.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.