SON DAKİKA
Hava Durumu

10 ay boyunca 4.100 TL ödeme: İşten çıkarılanlar İŞKUR’a başvuru yaparlarsa 10 ay boyunca işsizlik maaşı alacaklar!

Haber Giriş Tarihi: 07.05.2022 10:18
Haber Güncellenme Tarihi: 07.05.2022 10:18
https://gazetebanka.com/
10 ay boyunca 4.100 TL ödeme: İşten çıkarılanlar İŞKUR’a başvuru yaparlarsa 10 ay boyunca işsizlik maaşı alacaklar!

Özellikle pandemi sürecinden dolayı kapanmaların yaşandığı dönemde ekonomik çıkmaza giren firmalara iş yerlerinde küçülmeye gitmek zorunda kaldılar. Bu noktada çalışanın bir kusuru olmadan işten çıkarılmalar yaşanmakta. Herhangi bir kusuru olmadan ve kendi isteği dışında işten çıkarılanlara devlet sahip çıkmaktadır. Bu kapsamda haksız yere işten çıkarılan ve son 600 gün boyunca sigortalı çalışanlar İŞKUR’a başvurmaları halinde çalıştıkları sigortalı ve işsizlik sigortası ödediği süreye göre işsizlik maaşı almaya hak kazanılmaktadır. İşsizlik Maaşı Nedir?


Sigortalı olarak çalışanların kendi istekleri dışında işten çıkarılmaları durumunda kanunlar tarafından çalışanların haklarını korumak amacı ve işten çıkarıldıklarında belli bir süre yeni bir iş bulana kadar geçinmelerini sağlayacak maddi destek sağlanmasıdır. Devlet çalışılan dönem boyunca çalışanların hakları koruduğu gibi haksız yere işten çıkarılan çalışanların hakkını da aynı oranda korunmaktadır. Koruma altına alınan hak doğrultusunda kendi kusuru olmadan işten çıkarılanlara işsizlik maaşı sağlamaktadır. İşten çıkarıldıktan sonra gerekli şartlara uygun olanlar 30 gün içerisinde İŞKUR’a başvuru yapmaları halinde işsizlik maaşı almaya hak kazanacaklardır. İşsizlik Maaşı Koşulları?


İşsizlik maaşından yararlanmak için bazı koşullar bulunmaktadır. Bu koşulların uygun olmadığı kişiler işsizlik maaşı alamazlar geçerli olan şartlar ise;
  • Kişi kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmış olmalıdır.
  • İşsiz kalınmadan önceki son 120 gün boyunca hizmet akdinin olması gerekmektedir.
  • İşsiz kalmadan önce son 600 gün süre işsizlik primi ödenmiş olması gerekmektedir.
  • İşten çıkarıldıktan sonra 30 gün içerisinde İŞKUR müdürlüklerine şahsen başvuru yapılması gerekmektedir.
Ne Kadar Zaman İşsizlik Maaşı Alınır?
İşsizlik maaşının ne kadar alınacağı çalışan kişinin ne kadar süre sigortalı olarak çalıştığına göre değişiklik göstermektedir. İşsizlik maaşı alabilmek için en son çalışılan yerde en az 600 gün çalışılması gerekmektedir
  • 600 gün sigortalı olarak çalışan ve sigorta primi ödeyenler 180 gün
  • 900 gün sigortalı çalışanlar 240 gün
  • 1080 gün sigortalı çalışanlar ise 300 gün işsizlik maaşı alabilirler
İşsizlik Maaşı Ne Kadar?
Her sene miktarda değişiklik yaşanmaktadır. Bu yıl asgari ücret zammından sonra işsizlik maaşına da zam yapılmıştır. Yeni yapılan zam doğrultusunda en düşük işsizlik maaşı 2.137 TL olmuştur. Orta kademe işsizlik maaşı 2.541 TL olurken en yüksek işsizlik maaşı ise 4.272 TL olarak hesaplanmaktadır.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.