SON DAKİKA
Hava Durumu

Yeni Kimlikler Kredi Kartı Yerine Ödemelerde Kullanılabilecek

Haber Giriş Tarihi: 01.07.2019 15:30
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Yeni Kimlikler Kredi Kartı Yerine Ödemelerde Kullanılabilecek

Yeni kimlik sistemine geçiş yapan Türkiye’de söz konusu kimlik duyurusunun yapılmasının ardından milyonlarca kişi başvurularını tamamladı. İçinde bulunduğumuz 2019 yılının Temmuz ayına kadar yaklaşık 40 milyon vatandaş başvurularının sonucunda çipli kimlik kartlarının sahibi oldu. Bunun ardından pek çok kurum da elektronik kimlik doğrulama sistemine geçmeye başladı. Bu doğrultuda bankaların uzaktan kimlik doğrulama yapabildiği tüm noktalarda, söz konusu çipli kimliklerin para transferinde veya kredi işlemleri gibi uygulamalarda kullanılabileceği açıklandı.

Mobil kart erişim cihazı biOnay’ın Kurucu Ortağı Ümit Yaşar Usta, bankaların uzaktan kimlik yapmalarıyla yeni çipli kimlik kartlarının kredi kartları yerine ödemelerde kullanılabileceğini aktardı. Bu uygulamayla birlikte orta vadede Türkiye’deki her vatandaşın cüzdanında bulunna kimlik kartlarının diğer tüm kartların yerini alacağını ifade eden, Ümit Yaşar Usta, bankaların müşterileri olmayan vatandaşlar dahi uzaktan kimlik doğrulanabilen her noktada para transferi veya kredi kullanımı gibi uygulamalar sunabileceğine dikkat çekti.

Bankalar Yeni Müşteri Kazanabilir

Kimlik kartları üzerinden para transferi ve kredi kullanımı gibi hizmetlerin yaygınlaşmasıyla birlikte bankaların yeni müşteriler kazanabileceğini ifade eden biOnay’ın Kurucu Ortağı Ümit Yaşar Usta, e-Kimlik ve e-İmza kullanımı ile birlikte yasal süreçlerle uyumlu olarak bankaların uzaktan müşteri edinebileceğini vurguladı. “Müşteriler, alışveriş esnasında herhangi bir bankanın sunduğu avantajlı ödeme koşulları içeren bir kredi teklifi varsa kimlik doğrulama ve anlık e-İmza kullanımı sayesinde kredi çekebilecek.” diyen Usta kimlikle ödeme sisteminin bankaların önünü açan güvenli ve bir o kadar kanunlara uygun bir sistem olduğunu belirtti. Anında kredi başvurusu gibi çözümler için bankaların üye iş yerlerinde bir görevli bulundurduğunu da hatırlatan Usta, yeni teknolojik sistemle birlikte bu tür faaliyetlere gerek kalmayacağını aktardı.

Kimlikle ödeme sistemisayesinde kart komisyonları, kart dağıtım ve operasyon masrafları ile yurtdışına ödenen paraların tarihe karışacağını aktaran Usta, bununla birlikteilerleyen süreçte kimlik doğrulama alanında ülkemizde pek çok şirketinfaaliyete geçmesinin akabinde, bu gelişmeler sayesinde ülke ekonomisinicanlandırmaya katkı sunabilecek yeni bir sektör oluşacağına da dikkat çekti.

Parmak İzi Sayesinde Güvenli Ödemeler

Türkiye’de yaşayan ve Türk vatandaşı olan 80 milyon kişinin de kimlik kartı olacağı için söz konusu kimlikle ödeme sisteminin vatandaşların finansal özgürlüğüne de katkı sağlayacağını ifade eden biOnay Kurucu Ortağı Ümit Yaşar Usta, parmak izi sayesinde ödemelerin daha güvenli hale geçeceğini aktardı. “Kimlik kartının yetkili kurum tarafından verilip verilmediğini, kişiye ait olup olmadığını tespit eden cihazların yeni çipli kartlarda yer alan parmak izi, dijital fotoğraf, PIN ve dijital sertifika unsurlarını kullanarak 3-faktör kimlik doğrulama gerçekleştirebiliyor.” ifadelerini kullanan Usta, bu tip bir güvenlik önleminin herhangi bir POS cihazında PIN şifresi girerek yapılan kredi kartı işleminden çok daha güvenli bir ödeme işlemi olduğunu sözlerine ekledi.

Nitekim size ait kredikartının şifresini bilen ve kartınızı eline geçiren kişilerin, sizin adınızaçok kolay bir şekilde işlem yapabileceğini ifade eden Ümit Yaşar Usta, e-Kimlikkartı ile yapılan ödemelerde parmak izi doğrulama işlemi olacağı için kartsahibinin mutlaka ödeme noktasın olması gerektiğine dikkat çekti.

Yeni Kimlik Kartlarıyla Milli Ödeme Sistemi Oluşturulabilir

Bununla birlikte Türkiye’de günümüzde kredi veya banka kartı olmak üzere aktif olarak kullanımda bulunan 210 milyon adet kart olduğunu kaydeden Usta, e-Kimlik kartları ile milli ödeme sistemi oluşturulabileceğini de ifade etti. Bu sayede yabancı ödeme altyapıları nedeniyle yurt dışına giden harcamaların azalacağı hem de her banka kredi kartı dağıtmak zorunda kalmayacağını vurguladı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.