SON DAKİKA
Hava Durumu

Nakitsizlik oranları İsveç’te yüzde 91, Hollanda’da yüzde 86, İngiltere’de yüzde 77...

Tüm dünya pandemiyle birlikte dijitalleşmede vites artırdı. Artık işlemlerin çoğu telefon, bilgisayar ve tabletten gerçekleştirilebiliyor. Octet Express Ödeme Kuruluşu A.Ş. Strateji Bölüm Başkanı Ömer Yönder’e göre, bütün işlemleri yüzde 100 dijital olan ve şubeleri olmayan Neobankalar gelişiyor ve Türkiye’de yerini almaya hazırlanıyor.

Haber Giriş Tarihi: 08.04.2021 10:23
Haber Güncellenme Tarihi: 08.04.2021 10:23
https://gazetebanka.com/
Nakitsizlik oranları İsveç’te yüzde 91, Hollanda’da yüzde 86, İngiltere’de yüzde 77...

Nakitsiz ekonomiye geçiş tamamlandığında artık bankaların da tamamen dijital olabileceğini söyleyen Octet Express Ödeme Kuruluşu A.Ş. Strateji Bölüm Başkanı Ömer Yönder, “Günümüzde her bankanın çoğu bankacılık işleminin yapabileceği bir internet şubesi var. Bu internet şubelerine akıllı telefonlardan da 7/24 ulaşılıyor. Geleneksel bankalar, gelişmiş internet şubelerinin olmasına rağmen, sayılarını epey azaltmış olsa da, hala yüksek maliyetli fiziksel şubelerinden vazgeçemiyorlar. Bunun nedeni, ileri yaştaki banka müşterilerinin teknolojiye uzak durmaları ve ticari bankacılık işlemlerinde, bireysel bankacılıktaki kadar henüz dijitalleşememiş olmaları. Son zamanlarda bankalar dijital ticari bankacılık uygulamaları geliştiren ve uygulayan Fintech’leri rakip değil de işbirliği yapılması gereken iş ortakları olarak görmeye başladıklarından, bu engel de aşılacak ve ticari bankacılık ürün yelpazesinde dijitalleşme süreçlerini tamamlayacaklar.” dedi.“Challenger (meydan okuyan) Banking” ve Neobanka’ların finans literatürüne son yıllarda giren bir kavram olduğunu ve bu bankaların bütün işlemlerinin yüzde 100 dijital ve şubeleri olmayan bankalar olduğunun da altını çizen Yönder, “Birçok ülke Türkiye’yi 2000’li yıllarda çok hızlı gelişen online bankacılık ve finansal teknoloji alanında yakaladı. İnovasyonun en çok rekabet ortamında hızlandığını bilen gelişmiş ülkelerde kemikleşmiş finans sistemine de yeni bir soluk getirilebilmesi için bankacılık sisteminde kurallar esnetildi ve bununla birlikte senelerdir yapısını koruyan bankaların iş yapış modellerini sorgulayan “Challenger Bank”lar kurulmaya başlandı. Türkiye’de de dijital bankacılığın önünü açan yeni bir düzenlemenin olması çok önemliydi ve bu konuda geçtiğimiz günlerde sevindirici bir haber geldi. Açıklanan Ekonomik Reform Eylem Planı takvimine göre BDDK’nın 31.12.2021 tarihinde Dijital Bankacılık lisanslamalarına başlaması ve aynı tarihte TCMB’nın dijital paranın ekonomik, teknolojik ve hukuki altyapısının oluşturmasının tamamlanması planlanıyor. Dijital bankacılığın daha da gelişmesi, ancak ekonomilerin nakitten tamamen kurtulmaları ile mümkün olacaktır. McKinsey’in 2020 raporuna göre Çin’de 2010’da %99 olan nakit kullanım oranı 2020’de %41’e, Güney Kore’de %66’dan %34’e, ABD’de %51’den %28’e, İngiltere’de %55’ten %23’e, Hollanda’da %52’den %14’e ve İsveç’te ise %56’dan %9’a kadar düşmüş durumda.  İsveç’te bazı bankaların artık nakit ile işlem yapmadıklarını biliyoruz ve hatta “cashless society” yani tamamen nakitsiz bir toplum olma yolundaki son adımları olarak 2023’te dükkanlarda nakit kullanımı mümkün olmayacak. Nakitsiz ekonomiye geçiş tamamlandığında artık bankalar da tamamen dijital olabilir” şeklinde konuştu. 
Octet Express Ödeme Kuruluşu A.Ş. Strateji Bölüm Başkanı Ömer Yönder, Neobankalar’ın sunduğu bazı önemli avantajları ve dünyada en çok tanınan bazı Neobankalar’ı sıraladı:-    Geleneksel bankalara göre daha kolay ve süratli hesap açma,-    Uluslararası tahsilat ve ödemelerde maliyet tasarrufu, -    Kolay hesap yönetimi, rapor alma, mutabakat işlemleri, varlık ve yatırım yönetiminde akıllı sistemlerin yapacağı zamanında ve yerinde uyarılar,-    Geleneksel bankalara göre daha düşük faizli krediler -    Bankaların fon fazlası olan ekonomik birimlerden, fon talebi olan ekonomik birimlere daha az maliyetle fon aktarımını yapabiliyor olması,-    Ticari, özellikle KOBİ bankacılığında akıllı sistemler sayesinde halihazırda dezavantajlı durumda olan KOBİ’lerin talep ettiği fonlara daha süratli ve ucuz ulaşabilmeleri,-    Yatırım aracı seçiminde, yatırım kararlarının alınması ve yönetiminde sürat, etkinlik ve bilgiye anında erişim Dünyada en çok tanınan bazı Neobankalar: Chime (ABD), Nubank (Brezilya), SoFi (ABD), Monzo (İngiltere), Revolut (İngiltere), N26 (Almanya), SoFi (ABD), Klarna (İsveç), Dave (ABD) ve  Tinkoff (Rusya).Yönder ayrıca, “Araştırmalara göre İngiltere’de bireylerin %34’ü sadece bir banka, %35’i iki banka ve %18’i ise üç banka kullanıyor. Birden fazla banka kullanan bireylerin kullandıkları bankaların arasına Neobankalar’ı eklemeleri çok olası. Buna göre Neobankalar zaman içinde bireyler arasında güvenin ve bilinirliliğin yaygınlaşmasıyla, geleneksel bankaları müşterilerini kendilerine çekebilecekler. Neobankalar’la ilgili yasalar, düzenlemeler, nakitsiz ekonomi altyapıları ve belki de en önemlisi, bankacılık kültürleri ülkeden ülkeye farklılıklar göstermekte. Burada dikkat çekici bir konu, gelişmekte olan ülkelerin bazılarında görülen teknolojik uygulamaların dijital finansal gelecek için ne kadar umut verici olduğudur. Hindistan’daki dijital kimlik belirleyici Aadhar ve Kenya’daki dijital nakit m-pesa uygulamaları bu uygulamalara örnektir. Hızlı yasal düzenlenmeler sayesinde oyuna erken başlama şansı bulan Neobanka’ların ilerlemeleri göz önünde bulundurulduğunda Türkiye’de de yasal düzenlemenin hızla tamamlanması sonucu tecrübemiz ve yaratıcılığımız ile finansal teknolojiler konusunda tekrar sektörün önde gelen ülkelerinden biri olacağımıza inancım tam. Neobankalar’ın Türkiye’de de açılmaları ile eski günlerdeki ivmeyi umarım sadece bireysel bankacılıkta değil, ticari bankacılık alanında da yakalarız. Octet ülkemizde, ticari bankacılık alanındaki uygulamaları ile Neobankalar’a örnek oluşturacak ürün ve hizmetler sunmaktadır.” şeklinde de görüşlerini dile getirdi. 
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.