SON DAKİKA
Hava Durumu

MTV Ödeme Kredi Kartı İle Nereden, Nasıl Yapılır?

Haber Giriş Tarihi: 17.06.2019 10:55
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
MTV Ödeme Kredi Kartı İle Nereden, Nasıl Yapılır?

Kredi kartı ile MTV ödeme merkezleri ve talimatları konusu ülkemizde birçok vatandaşın kafasında soru işaretleri oluşturmaktadır. Araç sahiplerinin kullandıkları araçlar ile ilgili her geçen gün çeşitli harcamalar yapılmaktadır. Motorlu Taşıtlar Vergisi bu harcamaların en önemlilerinin başında gelmektedir. Vatandaşlardan yılda 2 kez MTV tahsilât edilmektedir. Özellikle ekonomik açıdan zorlanan araç sahiplerine bankalar kredi kartı ile MTV ödeme konusunda büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Bu kolaylıklardan biri bankaların yapmış oldukları taksitlendirme fırsatıdır. Bu taksitlendirmeleri yapan sözleşmeli bankalar şu şekilde sıralanmaktadır:

 • İşBankası: İş Bankası internet üzerinden, şubelerden ve İşCepüzerinden MTV ödemeleri kabul etmektedir. Bu ödeme işlemlerinin tamamı ücretsizbir şekilde gerçekleşmektedir.
 • Yapıkredi:Yapı Kredi Bankası internet üzerinden MTV borcu ödeme imkânısunmaktadır.
 • GarantiBankası: Garanti Bankası ile taksit imkânı kullanılarak onlineşekilde ödemeler yapılmaktadır.
 • Akbank: MTVborç ödemeleri Akbank Direkt, Axess Mobil ve ATM’lerdengerçekleştirilebilmektedir.
 • Finansbank: Araçsahipleri borçlarını Finansbank internet sitesi üzerinden ödeme imkânınasahiptir.
 • Halkbank:Halkbank da diğer bankalar gibi vatandaşlara online ödeme imkanı sunmaktadır.
 • TEB:CEPTETEB, telefon bankacılığı, şubeler ve ATM’ler üzerinden MTV tahsilâtlarıalınmaktadır.
 • ZiraatBankası: Ziraat bankası telefon bankacılığı, şubeler ve ATM’ler üzerindenödeme kolaylığı sunmaktadır.
 • KuveytTürk: Araç sahipleri Kuveyt Türk Kredi Kartı ile MTV borçlarınıonline olarak ya da şubeden ödeyebilmektedir.

Vatandaşlar vergi borçlarını “www.gib.gov.tr”sitesinden ya da vergi dairesinden yapabilmektedir.  Buna ek olarak mevcut olan “gib” uygulamasıile rahatlıkla ödemelerini gerçekleştirebilmektedirler.

Motorlu Taşıtlar Vergisi 2019

Her yıl ülkemizde birçok alanda uygulanan zamartışları Motorlu Taşıtlar Vergisi’ndeki değişiklikleri de beraberindegetirmektedir. Bu durumdan dolayı araç sahipleri de ekonomik anlamda olumsuzbir şekilde etkilenmektedir. 2019dönemine ait ödenecek MTV zam miktarı devlet tarafından %15.9 olacakşekilde belirtilmektedir. Bu oranın belirlenmesinde araç sahiplerininkullandıkları araçların çeşitlilikleri rol oynamaktadır.

MTV Hesaplama 2019

Motorlu Taşıtlar Vergisi devletin yürürlüğekoyduğu yasalar çerçevesinde araçların çeşitliliklerine göre hesaplanmaktadır.Başka bir ifadeyle 2019 ödenecek MTV tutarı belirleme işlemlerindearacın kullanılma süresi ve silindir hacmi göz önüne alınarak ödeme tutarıortaya çıkarılmaktadır. Ayrıca araç sahiplerine online olarak MTV hesaplamaimkanı verilmektedir.  “ivd.gib.gov.tr”adresine erişim sağlanarak MTV ödeme tutarı kolayca hesaplanabilmektedir.

MTV Ödeme

Araç sahipleri ödeyecekleri MTV tutarlarınıöğrendikten sonra 2 dönemde ödeme imkânıyla beraber işlemlerinigerçekleştirebilmektedir. Bu ödemeler için şu tarihler belirlenmektedir:

 • Birincidönem: 1-31 Ocak
 • İkincidönem: 1-31 Temmuz

Devlete ait olmayan kurumların,belediyelerin, elçilik ve konsoloslukların kullanmış oldukları araçlar içinMotorlu Taşıtlar Vergisi ödeme şartı aranmamaktadır. Bunun yanı sıra en az %90engelli olan vatandaşlar sahip oldukları araçlarının MTV borcunu ödememektedir.Türkiye ‘de gün geçtikçe MTV tahsilâtişlemi oldukça kolay hale gelmektedir. Araç sahipleri hem bankadan hem deinternet üzerinden nakit ya da kredi kartı seçeneklerinden herhangi birinikullanarak ödemelerini yapabilmektedir.

E- Vergi Sorgulama

İnsan yaşamında zaman kavramı oldukça önemlikonuma sahip olmaktadır. Teknolojik çağın getirdiği avantajlar sayesinde birçokişlem günümüzde elektronik ortamlarda gerçekleştirilebilmektedir. Geçmişyıllardaki vergi dairelerinde uzun bekleyişler artık son bulmaktadır. İnternetüzerinden borç öğrenme imkânı kullanılarak işlemler daha kolay ve hızlıhale gelmektedir. Vatandaşlar e-devlet üzerinden şifre ve T.C. kimliknumaraları ile devlete olan tüm vergi borçlarına erişim sağlayabilmektedir.Özellikle araç kullanımının yaygın olduğu ülkemizde online MTV sorgu işlemibüyük bir kolaylık haline gelmektedir.

İnteraktif Vergi Dairesi

Devlet tarafından tüm vergi işlemleri içinhalka sunulan internet üzerinden kolayerişilebilir vergi dairesi imkânıile vatandaşlar diledikleri herhangi bir zaman diliminde işlemlerinigerçekleştirebilmektedir. Bu sistemin kullanımı için kullanıcı adı ve şifretalep edilmektedir. Ayrıca bu sistem üzerinden vergi tahsilâtları dayapılabilmektedir. Özellikle araç sahibi  kullanıcılar bu sisteme giriş yaptıktan sonra kredi kartı ile MTV ödeme imkânınasahiptir. Bunun yanı sıra e-devlet üzerinden giriş yapabilme alternatifi debulunmaktadır. Sistem üzerinden erişilebilecek bilgilerden bazıları şu şekildesıralanmaktadır:

Araç bilgileri

Ödeme emirleri

E-Haciz bilgileri

Vergi ceza ihbarnameleri

Borç detayı ve ödeme işlemleri

E-Beyanname

Tüketilen kaynakların tasarrufu konusundaoldukça önemli bir yere sahip olan internet üzerinden beyanname sistemiaynı zamanda vergi sektöründe çalışan kişilere de kolaylık sağlamaktadır. Busistemden finans alanında faaliyet gösterenler ve noterlerde, devletdairelerinde çalışan kişiler yararlanmaktadır. Sistemden faydalanabilmek içinöncelikle vergi dairesine gidilmesi gerekmektedir. Daha sonra bilgisayarüzerinden belli programlar aracılığıyla beyanname hazırlanabilmektedir. Buprogramlar şu şekildedir:

 • JRE (Java Runtime Environment) 
 • Beyanname Düzenleme Programı(BDP) 
 • Beyanname Düzenleme Programı Yardım (BDPYardım)
 • Adobe Acrobat Reader

İnternet üzerinden beyanname gönderimlerinbelirli kurallar çerçevesinde yapılması gerekmektedir. Örneğin; saat konusunda24 saatlik süre zarfı kullanılmaktadır. Bununla birlikte beyanname işlemi tektek yapılmamaktadır. Diğer bir deyişle bütün beyannamelerin tek bir dosyaaltında toplanılıp gönderilmesi gerekmektedir. Bu konuda dikkat edilmesigereken bir diğer önemli nokta ise oluşturulan dosyaların en fazla 1 MBolmasıdır.

Vergi Levhası Oluşturma

Ülkemizde vergi ödemekzorunda olan vatandaşlar iş yerlerinde vergi levhası bulundurmak zorundadır.Vergi levhasında elde edilen gelir ve ödenmesi gereken vergi tutarı hakkındabilgiler yer almaktadır. Vergi çizelgesioluşturma işlemi Maliye Bakanlığı tarafından yapılmaktadır. Vergi levhasınaerişmek için “https://intvrg.gib.gov.tr” sitesine giriş sağlanarak kişisel bilgilerin bulunduğukısımdan ulaşılabilinmektedir.

Vergi Levhası Sorgulama Şifresiz

Vergi ödemesiyle sorumlu olan kişiler, “https://intvrg.gib.gov.tr/bilgilendirme.html” bağlantısı aracılığıyla şifreye ihtiyaç duymadan vergi levhası öğrenme işlemini gerçekleştirebilmektedir. Bu sorgulama ile levhalarda meydana gelebilecek herhangi bir hatayla ilgili kontrollerin yapılması mümkün hale gelmektedir.

İnternetten Trafik Cezası Ödeme

Bazı araç sahiplerinin MTVödemelerinin yanı sıra trafik cezası ödemeleri de bulunmaktadır. Özelliklenüfus artışının olduğu son yıllarda trafik kavramı da büyük ölçüde sorun halinedönüşmektedir. Alkollü araç kullanımı, dikkatsizlik, ehliyetsiz araç kullanmagibi durumlar sonucunda vatandaşlar yüklü miktarda para cezasınaçarptırılmaktadır. Sürücülere para cezasının yanında ceza puanı daverilmektedir. Belli ceza puanlarına ulaşılması durumunda sürücülerden bellibir vakte kadar ehliyetleri alınmaktadır. Bunların aksine hatalı araç kullanımısonucunda trafik cezasına çarptırılan araç sürücülerine ödeme konusunda büyükölçüde kolaylık sağlanmaktadır. Trafik cezası borcu olanlar “www.gib.gov.tr”  adresi üzerinden online olarak trafik cezası borcunu ödeme imkanına sahiptir. Ayrıcaher türlü sorulara yanıt bulmak için Vergi İletişim Merkezi’ne müracaatedilebilmektedir.

Vergi Dairesi İletişim

Her çeşit vergiödemelerinde, beyanname hazırlamalarda, ceza borcu sorgulamaları, vb. gibi  işlemlerde Vergi Dairesi Müşteri Hizmetlerivatandaşların imdadına yetişmektedir. Örneğin; kredi kartı ile MTV ödeme konusunda soru işaretleriyle karşıkarşıya kalan araç sahipleri iletişim merkezlerinden gereken bilgi ve önerileresahip olabilmektedir. Merkezlerin çalışma saatleri hafta sonu hariç 09:00’dabaşlayıp, 19:00 ‘da sona ermektedir. Ayrıca iletişim merkezlerinden telefonlaalınan yardımlardan görüşme ücreti alınmaktadır. Vergi Dairesi İletişimMerkezleri, Türk vatandaşlarına hizmet vermenin yanı sıra diğer ülkelerinvatandaşlarına da İngilizce dilinde bilgilendirmeler yapmaktadır. Bu iletişimmerkezlerinden destek alabilmek için ülke içinde 189’u, ülke dışında ise 90312189numaralarının aranması gerekmektedir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.