SON DAKİKA
Hava Durumu

Merkez Bankası bankalar için kararını verdi: Tam 5 milyon TL...

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, bankalara ilişkin yeni bir kararı hayata geçirmeye hazırlanıyor. Merkez Bankası’nın bu kararı 5 milyon TL ve üzeri kredi limitine sahip olan şirketleri ilgilendiriyor. Yeni alınan kararla beraber bu şirketlerin döviz pozisyonuna ilişkin raporlama yapılacak. Karar Nisan ayında hayata geçirilecek. İşte TCMB’nn yeni kararı ve detayları…

Haber Giriş Tarihi: 21.03.2023 15:01
Haber Güncellenme Tarihi: 21.03.2023 15:01
https://gazetebanka.com/
Merkez Bankası bankalar için kararını verdi: Tam 5 milyon TL...

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, hem bankaları hem de şirketleri ilgilendiren bir karara imza attı. TCMB’nin yeni kararıyla beraber, kredi limiti 5 milyon TL ve üzeri olan şirketler döviz pozisyonuna ilişkin raporlamaya tabi tutulacak. Bankalar, bu şirketlerle alakalı döviz raporunu her ay TCMB ile paylaşacak. TCMB’nin yeni kararıyla yapılacak olan raporlamanın Nisan ayının ilk on gününde gerçekleşmesi bekleniyor.

TCMB, yeni aldığı bir kararla bankalara yeni bir sorumluluk yükledi. TCMB’nin Nisan aynın başında uygulamaya koyacağı yeni kararla beraber, bankalar, kredi limiti 5 milyon TL ve üzeri olan şirketlere dair döviz pozisyonu raporlaması yapacak. Bu raporlamanın ilki, Nisan ayının ilk yarısında gerçekleştirilecek.

TOPLANAN VERİLER TCMB SİSTEMİK RİSK VERİ TAKİP SİSTEMİ’NE İŞLENECEK

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın uygulamaya koyacağı yeni kararla beraber, bankalar kredi limiti 5 milyon TL üzerinde olan bankaları raporlayacak. Raporlama, belirlenen bankaların döviz pozisyonu ile ilgili olacak. TCMB, Sistemik Risk Veri Takip Sistemi’ni 2018 yılında alınan bir kararla hayata geçirdi.

Sistemik Risk Veri Takip Sistemi, piyasalardaki döviz pozisyonuna ilişkin veri toplama amacıyla kuruldu. TCMB’nin altığı yeni kararla beraber bu sistemin kapsamı genişletildi ve sisteme 5 milyon TL üzeri kredi hacmine sahip olan şirketler dahil edildi.

KULLANILABİLİR VERİ SİSTEMİNDE GENİŞLEMEYE GİDİLDİ

TCMB’nin 2018 yılından bu yana kullandığı Sistemik Risk Veri Takip Sistemi’nin kapsamında genişlemeye gidildi. Bankaların 5 milyon TL ve üzeri kredi hacmine sahip olan şirketlerin döviz pozisyonuna ilişkin yapacağı raporla beraber bilgiler bu sisteme aktarılacak.

Raporlama, bu şirketler için her ay yapılacak. Bankalar tarafından yapılacak olan raporlamaların Nisan ayının ilk yarısında gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.