SON DAKİKA
Hava Durumu

Küresel bankacılık krizi: Bir sorun, nasıl domino etkisi yarattı ve çözüm ne?

Amerika’da büyük ve sistemli olarak önemli bir bankanın iflas etmesi, nasıl bir bankacılık krizine dönüştü? ABD’de finans kurumları ve düzenleyicileri iflas salgınını önlemek için büyük mücadele veriyor. Peki bir sonraki adım ne? Bankalar tek tek batacak mı yoksa bir kurtuluş var mı? İşte detaylar…

Haber Giriş Tarihi: 21.03.2023 09:26
Haber Güncellenme Tarihi: 21.03.2023 09:26
https://gazetebanka.com/
Küresel bankacılık krizi: Bir sorun, nasıl domino etkisi yarattı ve çözüm ne?

On yıllardır kötü yönetim ve skandallarla aksayan Credit Suisse, sonunda ortaya çıkan küresel bankacılık krizine yenik düştü. İflas eden banka, Pazar günü İsviçreli yetkililer tarafından yönetilen rakip UBS tarafından çarpıcı ve hızlı bir şekilde devralındı ve bu sayede devasa, sallanan bir domino taşını masadan kaldırdı. Saatler sonra, dünyanın dört bir yanından bir grup merkez bankası, hane halklarına ve işletmelere kredi akışını sürdürmek ve dünyanın büyük ekonomilerini desteklemek için küresel finansal sistem aracılığıyla ABD dolarının hareketini artırdı.

Yatırımcıların ve gergin müşterilerin bu hafta yanıtlanmasını istediği soru: Sırada ne var? Diğer bankalar batmak üzere mi yoksa kurtarılacak mı? Düzenleyiciler daha fazla kurtarma planıyla adım atmaya zorlanacak mı?

SİLİKON VADİSİ İLE İLK TAŞ YIKILDI, PİYASALARDA DOMİNO ETKİSİ BAŞLADI!

Amerika Birleşik Devletleri'nde bankacılık krizi, yaklaşık iki hafta önce Silicon Valley Bank ve Signature Bank'ın üç günlük bir süre içinde ani çöküşleriyle başladı. Bu, küresel bankacılık sistemi aracılığıyla şok dalgalarına sebep oldu.

First Republic Bank (FRC), PacWest (PACW) ve Western Alliance (WAL) dahil olmak üzere Silikon Vadisi Bankası’nın benzer profine sahip bölgesel bankalar, geçen hafta uçurumun eşiğine geldi. Endişeli müşteriler, daha küçük bankalardan on milyarlarca dolar nakit çekti ve onları daha iyi sermayeye sahip daha büyük kurumlara yatırdı.

BÖLGESEL BANKALAR YETERLİ NAKDE ULAŞMAK İÇİN ÇABALIYOR!

Bankadan paralarını çeken müşterilere çekimlerini ödemek için, bölgesel bankalar yeterli nakde erişmek için uğraşıyorlar. First Republic, Perşembe günü JPMorgan Chase'ten 70 milyar dolarlık bir kredi ve ABD'li düzenleyiciler tarafından organize edilen 11 bankadan oluşan bir konsorsiyumdan 30 milyar dolarlık bir kredi daha aldı. First Republic'in hisseleri Cuma günü %33 daha değer kaybetmeye devam etti ve aldığı kredilerin yeterli olmadığı ortaya çıktı.

Bankacılık krizinde çözüm, müşterilerin mevduat çekmeyi durdurması olacaktır. Ancak bankacılık sistemi ve düzenleyiciler, bu sistem genelinde gerçekleşmeden önce korkuları yatıştırmak zorunda kalacak. Bu nedenle ABD makamlarına, sigortalı veya sigortasız olup olmamalarına bakılmaksızın tüm müşteri mevduatlarını garanti altına alma çağrıları artıyor. ABD Federal Mevduat Sigortası Kurumu, uygun bankalardaki mevduatları hesap başına 250.000 ABD Dolarına kadar sigortalamaktadır. Avrupa ülkeleri de benzer programlar yürütüyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.