SON DAKİKA
Hava Durumu

Kur korumalı vadeli mevduat için yeni karar: O sınır tamamen kaldırıldı!

Kur Korumalı Vadeli Mevduat hesapları için yeni bir düzenleme yapıldı ve faiz üst sınırı kaldırıldı. Yapılan son düzenleme ile beraber, mevduat hesaplarında geçerli olması beklenen faiz oranını, bankanın kendisi belirleyecek. İşte detaylar…

Haber Giriş Tarihi: 31.03.2023 09:39
Haber Güncellenme Tarihi: 31.03.2023 09:39
https://gazetebanka.com/
Kur korumalı vadeli mevduat için yeni karar: O sınır tamamen kaldırıldı!

Geçtiğimiz yıl döviz kurundaki büyük yükselişi durdurmak için uygulamaya sokulan “Kur Korumalı Vadeli Mevduat (KKM)” hesabı, vatandaşlar arasında büyük ilgi gördü. Bu mevduat hesabında, vatandaşlar yatırımlarını TL’de tutarken, hem vadeli hesabı için banka faizi alıyor hem de döviz yükseliş gösterirse birikimi üzerinden döviz farkından yararlanıyor. Kur Korumalı Vadeli Mevduat hesaplarında yatırılan kur farkı, Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesinden veriliyor.

Duyurulduğu andan beri tartışmalara konu olan KKM hesapları ile ilgili yeni bir karar geldi. KKM hesapları için üst faiz sınırı kaldırılmasına karar verildi. Üst faiz sınırı, bankanın kendi politikası ve inisiyatifince belirlenecek.

KUR KORUMALI HESAPLARDA FAİZ ÜST SINIRI TAMAMEN KALKTI

Resmi Gazete’de yayımlanan yeni bir kararla, Kur Korumalı Vadeli Mevduat hesaplarında geçerli olacak faiz üst sınırı tamamen kaldırıldı. KKM hesapları için üst sınır, tamamen bankanın kendi inisiyatifi ve faiz politikaları doğrultusunda belirlenecek.

KKM’de üst faiz oranı, asgariden az olmamak şartı ile bankalar tarafından serbestçe belirlenecek. Kur Korumalı Vadeli hesaplara uygulanacak olan faiz oranı, TCMB’nin belirlediği asgari tutardan az olmamalıdır.

KUR KORUMALI VADELİ MEVDUAT KAÇ AYLIK AÇILIR?

Geçen sene itibariyle uygulamaya giren Kur Korumalı Vadeli Mevduat hesabı 3,6,9 ve 12 ay olarak açılabilir. Belirtilen zamanlar için vadeye koyulan birikime, bu zamana kadar hem devletin belirlediği üst faiz oranı uygulanıyor hem de döviz farkı veriliyordu. Alınan yeni kararla beraber devletin belirlediği üst faiz limiti artık serbest olarak bankalar tarafından belirlenecek. KKM’de döviz kuru her yükseldiğinde ödeme yapılmaz.

Örneğin, birikim hesaba Aralık’ta koyuldu ve Mart’ta çekilmek isteniyor. Bu durumda Mart ayında anlık olarak geçerli olan kur farkı yatırılır. Aralık ve Mart arasındaki dilimde döviz daha yüksek bir profil çizdiyse, bu, KKM hesaplarına yanstılmaz.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.