SON DAKİKA
Hava Durumu

Kredi Notu Düşüklere Fırsat! Bloke Teminatlı Kredi Kartı Veren Bankalar

Haber Giriş Tarihi: 14.07.2019 05:40
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Kredi Notu Düşüklere Fırsat! Bloke Teminatlı Kredi Kartı Veren Bankalar

Kredi kartı başvurusunda nakit teminatına göre kredi kartıveren bankalar; kredi notu düşük, yasal takibe düşmüş ya da icradan henüz çıkankişilere yönelik ihtiyaç kredisi seçenekleri sunmaktadır. Bankalara yapılanbaşvurularda yetkililer tarafından kredi veya kredi kartı gibi hizmetlersunulmasının yanında risk analizi de yapılmaktadır. Bu kapsamda yapılan riskanalizine göre başvuruda bulunan kişinin not durumu çok riskli çıkması halindekredi kartı başvurusu reddedilmektedir.

Nakit teminatlı kredikartı bankaya yatırılmış mevduatın bloke edilmesi halinde verilen kredikartına bloke teminatlı kredi kartı denmektedir. Nitekim kredi kartını almadanönce bloke teminatlı kredi kartı olmak isteyen her müşterinin bankaya mevduatgüvencesi vermesi gerekmektedir. Kişiye özel mevduat hesabı açıldıktan sonrayatırılan para akabinde kredi kartı verilen teminata göre çıkarılmaktadır.

Kredi Notu DüşükKişiler Kullanabilir!

Bloke teminatlı kredi kartı, bankaların kredi notu düşükolan kişilere yönelik uygulamaya koyduğu bir sistemdir. Zira kredi veya kredikartı ödemelerini yerine getiremeyen bu nedenle yasal takibe giren kişiler,nakit blokeli kredi kartı kullanarak ihtiyaçlarını kolaylıkla giderebilirler.

Bloke Teminatlı KrediKartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bankaların kredi notu düşük olan müşterilerine sunduğu bloketeminatlı kredi kartından yararlanabilmek için banka şubesine doğrudan müracaatedilmesi gerekmektedir. Bunun ardından banka da mevduat hesabı açılmalıdır. Bloke teminatlı kredi kartıbaşvuruları, diğer başvuruların aksine yalnızca banka şubesine müracaatedilerek gerçekleştirilmektedir. Dolayısıyla internet veya telefon bankacılığıgibi hizmetlerde bu kredi kartına yapılan başvurular değerlendirilmektedir.

Yapılan başvurunun ardından banka başvuruda bulunan kişinin yasaltakip veya icra durumunun olup olmadığını incelemektedir. İncelemenin ardındanherhangi bir olumsuz duruma rastlanmaması halinde kredi kartı başvurusununonaylanma ihtimali %80 oranında görülmektedir.

Bloke Teminatlı KrediKartı Ayrıntıları

Nakit blokeli kredi kartı alma hususunda en önemli nokta başvurankişinin kredi notunun yüksek olmasıdır. Buna göre; kredi kartı alınabilir,düzenli olarak da kredi notu yükseltilebilir. Birikim yapılabilir, ihtiyaçlarıtaksitli alabilmek için kredi kartı kullanılabilmektedir.

Fakat bloke teminatlıkredi kartında kart limitinin, mevduat hesabına yatırılan paraya görebelirlendiği unutulmamalıdır. Bu kapsamda bankanın kart aidatı veya ücretkonusunda belirlemiş olduğu kriterlere de uyulması gerekmektedir. Öte yandanbloke teminatlı kredi kartında asgari ödeme imkanı bulunmamaktadır.

Bloke Teminatlı KrediKartı İle Kredi Notu Yükseltme

Bu işlem özellikle kredi notu kötü olan kişilerin, mevcutdurumdaki notlarını daha iyi bir seviyeye çıkarmaları için sıklıkla tercihettiği bir yöntemdir. Zira bloketeminatlı kredi kartı kullanımında harcamaya konu olan ödemeler zamanındave eksiksiz bir biçimde yapıldığı takdirde kişinin kredi notuyükselebilmektedir. Teminat gösterdikten sonra elde edilen kredi kartı ekstreödemelerinin zamanında yapılması kredi notunu yükseltme hususunda en önemlipaya sahip faktörlerden biridir. Düzenli olarak kredi kartı kullanan bankamüşterileri, bankanın diğer finansal işlemlerinden de yararlanma fırsatına sahipolarak kredi notunu zaman içinde yükseltebilmektedir.

Kredi Notu NasılYükseltilir?

Kredi notunu yükseltme yöntemlerinden önce kredi notunuetkileyen faktörleri ve bu faktörlerin kredinotu üzerinde hangi oranda etkiye sahip olduklarını iyi kavramakgerekmektedir. Bu bağlamda kredi notu;

  • Kredili ürün ödeme alışkanlıklarının %35'i
  • Mevcut hesap ve borç durumunun %35'i
  • Yeni kredili ürün kullanımlarının %11'i
  • Kredi kullanma yoğunluğunun %10'u
  • Diğer faktörler %9'u olmak üzere çeşitliunsurlardan etkilenmektedir.

Bloke teminatlı kredi kartının limiti, bankaya verilenteminat tutarından düşük olmaktadır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.