SON DAKİKA
Hava Durumu

Kredi Kartı Son Kullanma Tarihi

Haber Giriş Tarihi: 30.06.2019 11:24
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Kredi Kartı Son Kullanma Tarihi

Kredi kartının son kullanma tarihi, kartın kullanımı sırasında önem taşır. Bilindiği üzere kredi kartı bir banka ürünüdür. Bu ürünlerin üretiminde son kullanım tarihi bulunur. Çünkü kart kullanıldıkça eskimeye başlar. Buna ek olarak, gelişen teknoloji ile birlikte, sistem değişebilir. Kredi kartlarındaki son kullanım tarihinin var olmasının sebebi budur. Kredi kartınızı kullanarak internetten alışveriş yaparken ya da kartınızın kayıp olması, çalınması gibi hallerde sizden kredi kartının son kullanım tarihi talep edilir. Bu sayede gerçekten kartın sizinle olduğu anlaşılmış olur ve güvenlik artar.

Kredi Kartı SonKullanma Tarihi Nerede Yazar?

Kredi kartı son kullanmatarihi yazdığı yer kredi kartı numarasının hemen altıdır. Kart numarasıkabarık şekilde yazılır fakat son kullanma tarihi baskı şeklindedir. Bu nedenleuzun zamandır kullanılan kartlarda son kullanma tarihi yazan yer eskiyebilir,okunmaz  hale gelebilir. Böyle birdurumda bankanız ile iletişime geçerek numaranızı öğrenmeniz akıllıcaolacaktır.

Kredi numarasının altında son kullanma tarihinigöremediyseniz, / işaretli alanı arayın. Bu alan son kullanma tarihinibelirtecektir. Örneğin; 23/23 bir kartın son kullanma tarihi olabilir.

Kredi Kartı SonKullanma Tarihinin Geçmesi Ne Anlama Gelir?

Kredi kartı son kullanma tarihinin geçmesi halinde bankanız ile iletişime geçmeniz gerekir. Kartın son kullanım tarihinin geçmesi ile birlikte kartınız iptal edilmiş olur. Eğer sizin tarihin geçmesinden önce kredi kartını iptal ettirme talebiniz bulunmasa, banka sizden kart için yıllık kullanım bedeli talep edebilir ve adınıza yeni kart çıkarabilir. Bu nedenle, kredi kartınızın süresi dolmada, kartınızı iptal ettirin.

Kredi Kartında YerAlan CVV Kodu Nedir?

Kredi kartı CVV kodu güvenlikönlemi almak adına bankaların müşterilerine sunmuş oldukları hizmetlerden birtanesidir. Bu kod genellikle kredi kartlarının arka yüzünde, beyaz şeridinüzerine basılıdır. Üç haneden oluşmaktadır. Kartın ön yüzünde yer alan kabarıknumaradan farklı olarak, bu kod baskı şeklinde yer alır. CVV kodunun açılımı,İngilizceden gelmektedir. Card Validation Value yani kart onaylama değerianlamında kullanılır. İnternetten alışveriş yaptıysanız mutlaka bu kod sizdenistenmiştir. Bu kod, 1 Ocak 2001 tarihinden bu yana bütün VISA kartlarındakullanılmaya başlanmıştır.

Kredi Kartında YerAlan CVV Kodu Ne İşe Yarar?

Kredi kartı CVV kodu amacımüşterilerin maksimum güvenliğini sağlamaktır. Bu kod sayesinde internet üzerinde yaptığınız alışverişlerde dolandırıcılık faaliyetlerine karşı kendinizi korumuş olursunuz. Bu kod var olduğu için, alışveriş esnasında kartınızın şifre bilgisini paylaşmamış olursunuz. Aslında bu kod 3 haneden oluşmaz. Kredi kartının arka yüzeyindeki imza bandı üzerinde 20 haneli bir sayı bulunur. Bu sayının yalnızca son 3 rakamı sizin CVV kodunuzdur.

Kredi Kartı GüvenlikÖnlemleri Nelerdir?

Kredi kartı güvenlikönlemleri sizin dolandırıcılık faaliyetlerinden kendinizi korumanızısağlar. Kötü niyetli kişiler her geçen gün farklı bir hile ile karşımızaçıkıyor. Bu hilelere kanmamak için kredi kartı güvenlik önlemleri hakkındabilgi sahibi olmak gerekiyor. Bu önlemlerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Kredi kartınızı kullanarak harcama yaptığınızzaman, daha önceden belirlemiş olduğunuz şifreyi kullanın.
 • Kredi kartları için hazırlanan hesap ekstresi veslip gibi kağıtları başka insanlar ile paylaşmayın. Bu belgeleri kimseninerişimi olmayan yerde sakladığınızdan emin olun.
 • Kredi kartınızı güvenli bir yerde saklayın.
 • Kredi kartınızın nerede olduğunu bilmiyorsanız,bankanız ile iletişime geçerek kartınız için kayıp ve çalıntı bildirimi yapın.
 • Kredi kartları kişinin kendi kullanımı içinözeldir. Bu nedenle kartınızı sizden başka birinin kullanması için vermeyin.
 • Kartınızın güvenliğinden şüphe duyuyorsanız,iletişim bilgilerinizi güncelleyin.
 • Kredi kartınızı teslim aldığınız anda, kredikartının arka yüzünde yer alan, beyaz imza bandının üzerine imzanızı atın. Eğerdolandırıcılığa kurban giderseniz, inceleme yapılır ve imzanın sahte olduğu daanlaşılmış olur.
 • Sizden mail yolu ile banka da dahil olmak üzerekart bilgisi istenmez. Bilgiler doğrudan istenmek yerine tuşlanır. Eğer birisisizden direk olarak bilgi isterse, bu dolandırılacağınız anlamına gelir.
Kredi Kartı ŞifresiNasıl Korunur?

Kredi kartı şifresi güvenlik önlemi açısından korunmalıdır. Şifre mutlaka kartın tek sahibi tarafından bilinmelidir. Banka çalışanları dahil olmak üzere, başka kişiler ile kart bilgisi paylaşılmamalıdır. Kart için şifre belirlediğiniz zaman, doğum tarihi, 123456 gibi bulunması kolay şifreleri tercih etmeyin. Kartınız için belirlediğiniz şifrenin içinde hem harf, hem rakam hem de işaret bulunmasına özen gösterin. Belirli aralıklarda kartınızın şifresini değiştirmek de iyi bir güvenlik önlemidir.

İnternet AlışverişiYaparken Kart Bilgilerinin Korunması Nasıl Olur?

İnternet alışverişindekart güvenliği önemlidir. Alışveriş yaparken kullandığınız platformungüvenilir olduğundan emin olun. Şüpheli, bilinmeyen, güvenliğinden eminolmadığınız yerlerden alışveriş yapmayın. Aşağıda yer alan önlemler de sizinalışveriş yaparken dolandırıcılığa kurban gitmemenizi sağlayacaktır:

 • Alışveriş yapılan site https bağlantılıolmalıdır.
 • Sitenin ssl güvenlik sertifikası bulunmalıdır.
 • Yalnızca bilgi amaçlı istenilen kişisel bilgilerkimse ile paylaşılmamalıdır.
 • Kredi kartınız ile alışverişe başlamadan önce,sanal kart oluşturmalısınız. Sanal kart oluşturmak için bankaya ekstra paraödemenizde gerek yok.
 • Alışverişinizde size 3D Secure avantajını sunansiteleri tercih etmelisiniz.
 • Eğer alışveriş işlemini tamamladıysanız vesitenin güvenliği konusunda şüpheye düştüyseniz, bankanız ile derhal iletişimegeçiniz. Hesap hareketlerinizi inceleyerek şüpheli bir durum olup olmadığınıkontrol edin.
Kredi Kartı HesapNumarası Kartın Üzerinde Yazar mı?

Kredi kartı hesap numarası kredi kartlarının üzerinde yer almıyor. Kredi kartının önünde yalnızca 16 haneden oluşan hesap numarası yer alıyor. Çok nadir görülmekle birlikte, bazı bankalar bu numaranın altında müşteri no bilgisi ekliyorlar. Kredi kullanmak için illa o bankada hesabınızın bulunması gerekmiyor. Kredi kartlarını kullanırken, başka bir bankada yer alan hesap üzerinden EFT ile de işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Hesap Numarası Nedir?

Hesap numarası müşterilerinbankacılık bilgilerine ulaşmaları için kendilerine özel olan numaraya verilenimdir. Hesap numarasını kullanarak para transferi yapabilirsiniz. Eğer hesapnumaranız kartınızın üzerinde yer almıyorsa, bankanızı arayarak bu bilgiye ulaşabilirsiniz.Banka kartının hem ön hem de arka yüzeyinde hesap numarası bulunur. Bu numara 4parçaya bölünmüştür. Bu 16 hanenin ilk parçası, şube kodu bilgisidir. Hesapnumarası geri kalan 12 hanedir.

IBAN Nedir?

IBAN açılımıInternational Bank Account Number yani uluslar arası banka hesap numarasıanlamına gelen numaradır. Bu gün 33 tane Avrupa ülkesinde IBANkullanılmaktadır. Banka kartının arka yüzeyinde ise IBAN bilgisi bulunur. IBANnumarası EFT yolu ile para transferi yapmak isteyen kişilerin bilmesi gerekenbir bilgidir. Numara sayesinde yanlış hesaplara para aktarımının önüne geçmişolursunuz.  Bu numara 26 haneden oluşuyorolup kredi kartlarındaki son kullanımtarihi ile karıştırılmamalıdır. Kodun ilk iki hanesi ülkeyi belirtmektedir.İlk iki numaradan sonraki 5 hane, bankanın kodunu belirtir. Her bankanın kodufarklıdır; İş Bankası farklı bir kod, Denizbank farklı kod kullanır. 2009yılından beri Türkiye’de IBAN numarasının kullanılması zorunlu kılınmıştır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.