SON DAKİKA
Hava Durumu

Kredi Kartı Nakit Avans Hesaplama 2019

Haber Giriş Tarihi: 28.06.2019 11:00
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Kredi Kartı Nakit Avans Hesaplama 2019

Kredi kartı nakit avans seçeneğiyle, kredi kartı kredisi olarak da adlandırılabilecek bir meblağı çekmek ve aylık kredi kartı taksitlerinin içerisine dahil ederek ödemek mümkündür. Kredi kartı sahiplerinin acil nakit ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla, bankalar tarafından sunulmakta olan nakit avans seçeneği sayesinde gerekli nakdin çekilmesine olanak sağlanmaktadır. Kişilerin talep ettiği tutar ve vade oranına göre hesaplanmakta olan nakit avans, ödeme koşulları ve faiz oranı sonucu taksitlendirilmekte olup kredi kartının taksitlerine dahil edilmektedir.

Nakit Avans Ne İşe Yarar?

Kredi kartı nakit avans; kredi kartı üzerinden kullanılma imkanı bulunan bir kredi türüdür. Kredi kartının limitine göre alınabilecek miktarın ayarlanmakta olduğu nakit avans, vade süresi ve çekilen kredinin miktarına göre faizlendirilmektedir. Her kredi kartının sahip olduğu limit farklı olduğundan, çekilebilecek nakit avans miktarları da farklı olmaktadır. Ayrıca bankaların sunmakta olduğu kampanyalar da çekilecek nakit avans miktarını değiştirmektedir. Kişilerin herhangi bir başvuru yapmasına ya da bir başvuru sürecine gerek duymaksızın istedikleri anlarda kullanabilecekleri nakit avanslar, kredi kartının geçerli olduğu tüm bankamatiklerden çekilebilmektedir.

Taksitli Nakit Avans Vadesinin Hesaplanması Nasıl Yapılır?

Taksitli nakit avans vade süresi banka kartları ve kredi kartları için belirtilmiş olan yönetmelik çerçevesinde belirlenmektedir. Kredi kartları üzerinden çekilmiş olan nakit avansların geri ödemeleri için belirlenmiş olan vade sınırı 12 ayı aşamamaktadır. Bankaların sahip oldu kampanyalar ya da kartın özelliklerine göre farklılık gösteren kredi kartı nakit avans vadeleri, en az 3 ay olmak kaydıyla, 12 aya kadar çıkabilmektedir. Her bankanın sunmuş oluğu vade sınırı, kendi politikaları çerçevesinde, 3-12 ay arasında değişiklik göstermektedir.

Taksitli Nakit Avans Faiz Hesaplaması Nasıl Yapılmaktadır?

Kredi kartı nakit avans faizinin belirlenmesi için çekilen nakit avansın vade süresi dikkate alınmaktadır. 3 ay ile 12 ay arasında vade uygulama seçeneği sunulan nakit avanslar için belirlenen azami faiz oranı aylık %2,15’dir. Kredi nakit avansları için belirlenen faiz oranları, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) açıklamış olduğu alışveriş veya akdi faiz oranı olarak nitelendirilen, faiz oranına öre belirlenmektedir. %2,15 olarak belirlenmiş olan akdi faiz oranı, 2019 yılının üçüncü çeyreğinden itibaren geçerli olmaktadır.

Taksitli Nakit Avansın Ödemesi Nasıl Belirlenir?

Taksitli nakit avans ödemesi, kredinin çekilmesinin ardından, kredi kartı taksitlerine yansıtılmaktadır. Kredi kartının ödeme planına göre taksitlendirilmekte olan nakit avans ödemeleri, bir nevi kredi kartıyla alışveriş yapılmasının ardından, alınan ürünün ödemesinin gerçekleştirilmesi gibi olmaktadır. Yapılan alışverişlerin ödemesinden herhangi bir farkı bulunmayan nakit avanslar, kişiler gereksinim duydukları her an kullanabilecekleri, hızlı kredi türleridir.

Bankaların Vermekte Olduğu Nakit Avans Miktarları

Bankaya göre nakit avans limitleri değişiklik göstermektedir. Kredi kartının sahip olduğu bankaya ve kredi kartının limitine göre tutarı belirlenmekte olan nakit avansın, bankalara göre dağılımı şu şekilde belirtilmektedir:

 • ZiraatBankası: 2-12 ay vade / 100 TL – 10.000 TL
 • Halkbank:3-12 ay vade / 200 TL – 15.000 TL
 • Vakıfbank:4-12 ay vade / 250 TL – 10.000 TL
 • GarantiBankası: 5-12 ay vade / 500 TL – 20.000 TL
 • YapıKredi: 5-12 ay vade / 300TL –10.000 TL
 • DenizBank:4-12 ay vade / 100 TL – 10.000 TL
 • QNBFinansbank: 26-12 ay vade / 300 TL – 4.000 TL
 • Akbank:2-12 ay vade / 200 TL – 15.000 TL
 • İNG Bank:2-12 ay vade – 50 TL – 7.000 TL
 • İşBankası: 5-12 ay vade / 300 TL – 15.000 TL
 • Odeabank:2-12 ay vade / 100 TL – 10.000 TL
 • TEB:3-12 ay vade / 250 TL – 10.000 TL
Kredi Kartı Limitini Nakit Avans İçin Arttırmak Mümkün Müdür?

Kredi kartı limitini arttırmak için bankalar tarafından belirlenmiş bazı sınırlar bulunmaktadır. Kredi kartının alındığı ilk yıl için belirlenebilen en son limit, kişinin gelirinin 2 katına kadar çıkabilmektedir. Kredi kartının ikinci yılında ise bu limiti, kişinin gelirinin 4 katına kadar çıkarmak mümkündür. Eğer kişinin mevcut kredi kartı limiti belirtilen oranların altındaysa ve kişinin kredi notu yeterliyse, nakit avans öncesinde kredi kartı limitini arttırmak mümkündür. Bu işlem için müşteri hizmetlerini aramak ya da ATM’lerden gerekli işlemleri yapmak yeterli olmaktadır. Ancak kişinin kredi kartı limiti belirtilen oranlardaysa, herhangi bir limit yükseltme durumu söz konusu olmamaktadır.

Kredi Notunun Nakit Avans Çekimine Etkisi Var Mıdır?

Nakit avans kullanımına kredi notunun etkisi bulunmaktadır ve kişinin kredi notu düşükse yani kredi kartı taksitlerinin ödenmesi konusunda istikrar sahibi değilse, banka tarafından nakit avans kullanımına müsaade edilmeyebilir. Nakit avans da bir kredi türü olduğundan, çekmek isteyen kişilerin kredi notu değerlendirilmeye alınacaktır. Fakat kişinin yıllık taksit ödemeleri bir yıl içerisinde en fazla 3 defa gecikmiş olursa, kredi notunun düşük olması değerlendirilmeye alınmaz ve kişinin nakit avans kullanmasına müsaade edilebilir.

Kredi Kartı Nakit Avans Taksitleri İçin Belirlenmiş Asgari Tutar Var Mıdır?

Kredi kartı nakit avans taksitleri, kredi kartı üzerinden alınmış bir kredi türü olduğu için asgari ödemeye tabidir. Yani kişilerin ödemesi gereken asgari bir miktar bulunmaktadır ve belirlenen bu miktarın altında taksitlendirilme yapılması mümkün değildir. Her nakit avansın miktarı farklı olduğundan, ödenecek asgari tutarlarda da değişiklik gözlemlenecektir. Kişilerin tercih ettikleri taksitlendirme süresi ve kredi miktarına göre, bankalar tarafından asgari taksit tutarı belirtilmektedir. Ancak bilinmelidir ki, asgari taksit ödemeleri gerçekleştiğinde, kalan borcun ödenmesi için artan ayların her biri için faiz uygulaması yapılmaktadır. Yani ödenecek brüt miktarda artış görülecektir.

Taksitli Nakit avans Borçları Ne zaman İcra Takibine Girer?

Nakit avans borcunun takibe düşmesi için belirlenmiş olan azami süreler bulunmaktadır. Eğer kredi kartı nakit avans almış bir kişi, bir yıl içerisinde 3 defa asgari ödeme yapmamışsa, kişinin kredi kartı nakit kullanımına kapatılmaktadır. Ayrıca yıl içerisinde arka arkaya iki defa asgari taksit ödemesi yapılmamışsa, 30 günlük süreç içerisinde borç icra takibine düşmektedir. İcra takibi için yapılmakta olan tüm masraflar da borçla birlikte borçlu kişiden tahsis edilmektedir. Bu sebeple kredi kartı nakit avans borcunun icraya düşmemesi konusunda dikkatli olunması gerekmektedir.

Kredi Kartı Nakit Avanstan Hangi Vergiler Alınmaktadır?


Kredi kartı nakit avanstan alınan vergilerin miktarı, kredi kartının limitine ve çekilen kredi kartının miktarına göre artış ya da azalış gösterse de alınmakta olan vergi türleri sabit kalmakta olup, şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Kredi kartından çekilmekte olan nakit avanslariçin uygulanan vergilerden ilki; %5 oranında Banka ve Sigorta MuameleleriVergisi (BSMV) olarak tahsis edilmektedir.
 • Çekilmekte olan nakit tutarlar için alınmaktaolan vergi türlerinden ikicisi ise; %15 oranındaki Kaynak Kullanımı DesteklemeFonu (KKDF) kapsamında uygulanmaktadır.

Yasa gereği devlet adına tahsis edilmekte olan bu ikiverginin ödemeleri, ilgili banka tarafından kredi kartı nakit avanstaksitlerine yansıtılmakta olup, çekilen tutar için belirlenen faiz oranıylabirlikte hesaplanmaktadır ve kart sahibinden talep edilmektedir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.