SON DAKİKA
Hava Durumu

Kredi Kartı Aidatı Yasal mı?

Haber Giriş Tarihi: 23.06.2019 19:30
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Kredi Kartı Aidatı Yasal mı?

Kredi kartı için ödenen aidatların legalliği ve yasal bir dayanağı olup olmadığı konusu tartışmalıdır. Kredi kartı aidat yasallığı Tüketici hakları kapsamında değerlendirilmektedir. Bazı müşteriler kartlarından belli bir bedelin kesintiye uğradığını gördükleri zaman, bankalarını arayarak bildiride bulunurlar. Bu bankalar müşterilerini kayıp etmemek adına, kesilmiş tutarı karta geri iade yapabilir. Bu konu hakkında yasal karar merci 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanundur. Bu kanun ile beraber, banka kartları için müşterilerden alınabilecek yasal aidat miktarı belirlenmiştir.

Bankalar Kredi Kartıiçin Aidat Talebinde Bulunabilir mi?

Kredi kartı içinaidat talep edilmesi mümkündür. Kredi kartlarına başvuru yapmadan önce,bankanın internet sitesinden ya da müşteri temsilciniz ile iletişime geçerekkartların aidat bilgilerine erişebilirisiniz. Her kredi kartından aidat talep edilmez.Genellikle öğrenciler için hazırlanan kartların yıllık aidat bedeli yoktur yada oldukça düşüktür. Eğer kredi kartı aidatı ödemek istemiyorsanız, buna göreseçim yapmanız gerekir. Aksi halde sözleşmeye attığınız imza gereği, bankasizden aidat bedelini faizi ile birlikte temin edebilir. Konu hakkında kanunşunu söyler:

 • Kredi kartı yıllık ücreti, müşteriyi yıllıkolarak tahakkuk ettirebilir.
Bankalar YıllıkKullanım Aidatı Olmayan Kart Sunabilir mi?

Kredi kartı için yıllık aidat alınmaması da mümkündür.Özellikle üniversite öğrencileri için hazırlanan kredi kartlarında yıllık aidatücreti olmaz. Kanuna göre, bankalar, müşterilerine yıllık kullanım aidatıolmayan kredi kartlarını sunmak zorundadır. Kanun bu konu hakkında şunu söyler:

 • Kart çıkaran kuruluşlar, müşterilerine yıllıküyelik ücreti bulunmayan bir kredi kartı türünü sunmak zorundadır. Yıllıkücreti bulunmayan kredi kartları ile, diğer kartların limiti aynı koşullaraltında değerlendirilmek zorundadır.

Kredi kartı aidatyasallığı bu noktada hem ücret talep edilmemesi halinde, hem de ücret talepedilmesi halinde geçerli olmaktadır.

Yıllık Kredi KartıAidatı Bulunan Kartı, Aidatsız Kredi Kartına Dönüştürmek

Kredi kartınıaidatsız türe çevirmek mümkündür. Yıllık aidat bedel ödemek istemeyen müşterilerbu yola başvurabilirler. Talep edilmesi halinde, bankanın size sunmuş olduğukoşulları yerine getiriyorsanız, banka talebinize olumlu yanıt vermekzorundadır. Kanun bu talepler hakkında şunu söyler:

 • Finansal tüketim yapan kişilerin, limitdeğişikliği talebi olmaksızın, yanlıca yıllık kullanım ücreti bulunmayan kredikartına geçme hakları bulunur. Bu talebin yapılması halinde kart veren kurumunisteği yerine getirmesi gerekmektedir.
Banka Kartları içinKredi Kartı Aidatı Alınır mı?

Banka kartına kredi kartı aidatı alınması mümkündeğildir. Bu konuda kanun, banka kartları ya da sanal kredi kartlarından yıllıküyelik ücreti alınamayacağını net bir şekilde belirtmiştir.

Aktif Olmayan KrediKartları için Yıllık Üyelik Aidatı Alınır mı?

Aktif olmayan kredikartına aidat bedeli alınmaz. Kanuna göre eğer kredi kartınızı 180 gündenberi kullanmıyorsanız, banka sizden yıllık üyelik ücreti talebinde bulunamaz.Bu kartlara hareketsiz kart adı verilir ve kartın hareketsiz kalması halinindevam etmesi süresi boyunca aidat ödenmez. Kredi kartını veren kuruluş, kartsahibi ile önceden iletişime geçmek koşulu ile, bu kartları kapatma hakkınasahiptir.

Bankalar Neden KrediKartı Aidatı Alır?

Kredi kartı aidatının alınma nedeni konu hakkındaverilen Yargıtay kararında açıklanmıştır. Bankalar, kar amacı güderek kurulmuşkuruluşlar arasında yer alır. Bu nedenle verdikleri hizmet karşılığında ücrettalep etmeleri normaldir. Kredi kartı kullanımı yapıldığı zaman, banka için budurum risk taşır. Bu nedenle müşterilerine belli bir hizmet bedeli yansıtır. Bubedel kredi kartı aidatı olarak ödenir.

BankalarMüşterilerinden Hangi Aidat Bedellerini Talep Edebilir?

Kredi kartı aidattürleri yönetmeliğin ekinde belirtilmiştir. Eğer siz de bu yönetmeliğiokumak isterseniz, şu başlığı internete yazarak aratabilirsiniz: Finansaltüketicilerden alınacak ücretlere ilişkin usüş ve esaslar hakkında yönetmelik.Bu çerçevede bankalar, bu ücretler dışında aidat talep edemezler. Bu ücretlerşu şekilde sıralanabilir:

 • Yıllık üyelik ücreti aidatı,
 • Kart yenileme ücreti aidatı,
 • Nakit avans çekim ücreti aidatı,
 • Ek kart yıllık üyelik ücreti aidatı.
Yapıkredi WorldCardYıllık Kredi Kartı Aidatı Ne Kadar?

Yapıkredi WorldCard kredi kartı aidatı 104 TL olarakbelirlenmiştir. Kredi kartına sahip olan kişiler başvuru yapmaları halindeanında 250 TL ödül para yani puan kazanmış olurlar. Buna ek olarak 15 bin TL’yekadar olan nakit ihtiyaçlarınızı kart sahibi olduğunuz için 12 vade yaparakgeri ödeyebilirsiniz.

QNB Finansbank CardFinans Yıllık Kredi Kartı Aidatı Ne Kadar?

QNB Finansbank CardFinans kredi kartı aidatı 117 TL olarak belirlenmiştir. Karta başvuruyaptığınız zaman anında 50 TL değerinde ödül para ya da puan kazanırsınız.

Akbank Axess YıllıkKredi Kartı Aidatı Ne Kadar?

Akbank Axess kredi kartı aidatı 109 TL olarakhesaplanmıştır. Banka başvuru yapan kişilere anda 50 TL puan hediye etmektedir.

Ek Kredi KartlarınınYıllık Aidatı Var mı?

Ek kredi kartı aidatıbankanıza bağlı olarak bulunabilir. Fakat bu ek kart için talepedilebilecek olan yasal miktar yönetmelik ile belirlenmiştir. Sahip olduğunuzasıl kartın iki katından fazla ek kartın yıllık aidatı olamaz. Örnek vermekgerekirse, asıl kartınız için 200 TL değerinde yıllık aidat ödemesiyapıyorsanız, ek kartınız için ödediğiniz miktar 100 TL’nin üzerine çıkamaz.

Kart Yenilemeleriiçin Aidat Bedeli Alınabilir mi?

Kart yenilemesi için aidat talebiyasal değildir. Hesap özeti gösterimi, sanal kart oluşturma vebunun gibi hizmetler banka tarafından ücretsiz olarak yapılmak zorundadır.Fakat burada da bir limit olduğunu bilmenizde fayda var. Bir yıl içinde enfazla 2  kere yapacağınız kartyenilemeleri ücretsiz olacak. Kartınızın çalınması ya da kayıp olması halinde,aidat bedeli ödemeksizin, kartınızın yenilenmesini talep edebilirsiniz. 2kerenin üzerinde yapacağınız yenilemeler için bankaya ekstra para ödemenizgerekebilir.

Kredi Kartı içinÖdenen Yıllık Aidat Bedeli Geri Alınabilir mi?

Kart aidat bedeligeri alınması maalesef söz konusu değildir. 2014 yılının Ekim ayındaverilen karar ile birlikte, her bankanın yıllık ücret bedeli olmadan kart sunmazorunluluğu bulunur. Aidat ödemek istemeyen kişilerin bu kartlardanfaydalanması gerektiğinden, bankaya ödenen ücretlerin geri alınması söz konusuolamaz. Bu nedenle kredi kartı başvurusu yapmadan önce, kartın özellikleriniiyi araştırın.

Kredi Kartı AidatıOlmayan Kartlar Hangileridir?

Kart aidat bedeli olmayan kartlardan faydalanarak yıllık bedel ödeme yükümlülüğünden faydalanabilirsiniz. Bu kartlar aşağıda yer almaktadır:

 • İş Bankası Maximum aidatsız kart,
 • Akbank Free Card,
 • Yapı Kredi World Eko Kart,
 • Garanti Bankası Flexi Card,
 • Finansbank Free Card,
 • Ve bankaların üniversite öğrencilerine özelhazırlamış oldukları kredi kartları.

Bu kredi kartları, aidat ödenen kredi kartlarından farklıdeğildir. Yani aidat ödemediğiniz kredi kartınızı kullanarak da,alışverişlerinizde taksit yapabilir, size özel hazırlanmış kampanyalardanfaydalanabilir, harcama yaptıktca hesabınıza yatan para puanlar ile birikimyapmaya devam edebilirsiniz. Söz konusu bu puanlar TL değerinde olacak olup,para harcamanıza gerek kalmadan alışveriş yapmanızı sağlayacak.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.