SON DAKİKA
Hava Durumu

İsviçre Merkez Bankası’ndan global piyasalar için kritik duyuru! İşte bankacılık krizinde son durum!

İsviçre Merkez Bankası Perşembe günü yaptığı açıklamada, İsviçre'de bankacılık krizinin durdurulduğunu ve enflasyonu kontrol altına almak amacıyla dördüncü kez faiz oranlarını artırdığını söyledi. İşte detaylar…

Haber Giriş Tarihi: 24.03.2023 09:15
Haber Güncellenme Tarihi: 24.03.2023 09:15
https://gazetebanka.com/
İsviçre Merkez Bankası’ndan global piyasalar için kritik duyuru! İşte bankacılık krizinde son durum!

İsviçre hükümeti ve finans piyasası düzenleyicisi FINMA ile birlikte, İsviçre Ulusal Bankası (SNB), ülkenin en büyük ikinci bankasının batmasını önlemek için Pazar günü Credit Suisse'in (CS) UBS tarafından acil olarak devralınmasının düzenlenmesine yardımcı oldu.

Merkez bankası yaptığı açıklamada, "Hafta sonu açıklanan önlemler krizi durdurdu" dedi.  Açıklamada, “SNB, İsviçre frangı ve yabancı para birimleri cinsinden büyük miktarlarda likidite yardımı sağlıyor. Bu krediler teminatlı ve faizlidir” ifadeleri yer aldı. Perşembe günkü yarım puanlık zam, İsviçre faiz oranlarını %1,5'e çıkardı ve Reuters ekonomistler anketindeki tahminlerin çoğuyla uyumluydu.

İSVİÇRE’DE ENFLASYONDA HEDEF %0,2!

İsviçre enflasyonu, İsviçre Ulusal Bankası'nın hedef aralığı olan %0-2'nin çok üzerinde, %3,4 seviyesinde bulunuyor. İsviçre Merkez Bankası, “Enflasyondaki son artış, temel olarak elektrik, turizm hizmetleri ve gıda fiyatlarındaki artıştan kaynaklanıyor. Ancak fiyat artışları artık tabana yayılıyor” dedi. Merkez Bankası yetkilileri, “Orta vadede fiyat istikrarını sağlamak için SNB politika faizinde ek artışların gerekli olacağı göz ardı edilemez” cümleleriyle faiz artırımına devam edeceklerinin sinyalini verdi.

İSVİÇRE’YE YAYILAN KRİZ, KÜRESEL FİNANS SEKTÖRÜNDE KARGAŞAYA YOL AÇTI

Bununla birlikte, küresel bir gerileme riski ve "küresel finans sektöründeki kargaşanın olumsuz etkileri" göz önüne alındığında, İsviçre ekonomisinin görünümü oldukça belirsiz. Credit Suisse, geçen hafta İsviçreli yetkililerin ilk olarak merkez bankasından acil durum kredisi aldı. Ardından bankanın daha büyük rakibi tarafından satın alınması için çılgın müzakerelerin başlatılmasıyla çöküşün eşiğinden döndü.

Pazar gecesi bu hızlı kurtarış, bankacılık krizinin tırmanmasını engellemiş olabilir, ancak aynı zamanda İsviçreli vergi mükelleflerini olası kayıplar konusunda zor durumda bıraktı. İsviçre, hızlı aldığı önlemler ve faiz artışı kararıyla bankacılık krizine başlamadan son verdi. FED’in de açıkladığı 25 baz puan artışla küresel bir bankacılık krizinin eşiğinden dönüldü. Bankacılık sektöründe işlerin yoluna girmesinin ardından piyasalar normalleşmeye başladı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.