SON DAKİKA
Hava Durumu

Hangi Bankalar Asgari Ücretliye Anında Kredi Veriyor?

Haber Giriş Tarihi: 01.07.2019 10:00
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.1969 23:00
https://gazetebanka.com/
Hangi Bankalar Asgari Ücretliye Anında Kredi Veriyor?

Türkiye’de çalışanların büyük bir çoğunluğu çalışmaları karşılığı asgari ücret alarak yaşamlarını devam ettiriyor. Ancak pek çok konuda nakit paraya ihtiyaç duyan vatandaşlar, asgari ücretli çalışan olmaları sebebiyle bankalara başvurduklarında eli boş dönüyor. Her ne kadar ülkemizdeki bankacılık alanında faaliyetlerini sürdüren pek çok banka, asgari ücretli vatandaşlarımıza yüksek miktarlarda kredi vermeseler de bazı bankalar bu durumda olan kişilere yönelik anında yüksek tutarlı kredi desteği sağlıyor. Milyonlarca asgari ücretlinin derdine derman olan bu bankalarla ilgili olarak merak edilen tüm ayrıntıları yazımızda bulabilirsiniz.

Ülkemizde asgari ücret alarak çalışma hayatlarına devam eden ve geçimini bu şekilde sağlayan milyonlarca vatandaş bulunuyor. Söz konusu vatandaşlar, birtakım ihtiyaçlarını gidermede acil olarak nakit paraya ihtiyaç duyduklarında her vatandaşımızın yaptığı gibi soluğu bankalarda alıyor. Ancak ülkemizde bankacılık sektöründe faaliyet gösteren pek çok banka, asgari ücretle çalışan vatandaşların yüksek gelirli olmadığını öne sürerek kredi desteği sunma konusunda olumsuz tavır takınıyor. Bu durumdan mağdur olan asgari ücretli vatandaşlar, bankalardan umduğunu bulamadan eli boş dönüyor. Ancak bu durumda olan asgari ücretli çalışan vatandaşların bazı özel şartları yerine getirmesi halinde bankalardan kredi desteği alabilmesi mümkün oluyor.

Asgari Ücretliye Anında Kredi Veren Bankalar Var Mı?

İhtiyaçlarını karşılamadabankalardan kredi desteği almak isteyen asgari ücretli vatandaşlar, budurumdaki müşterilerine kredi hizmeti sunan bankaların olup olmadığını merakediyor. Nitekim genel itibarıyla bankalar orta ve yüksek gelirli müşterilerinekredi desteği sunduğu için asgari ücretli çalışanlara bu konuda olumsuz cevapveriliyor. Ancak asgari ücretli çalışanların da yararlanabileceği kredidesteklerini sunan bankalar da bulunuyor.

Bu bağlamda kredi sicilinde olumsuz bir durum bulunmayan, kredi kartı borcu dahil olmak üzere tüm borçlarını düzenli olarak ödeyen asgari ücretli çalışan vatandaşlar da kredi kullanabilme fırsatına sahip oluyor. Zira yukarıda belirttiğimiz koşulları sağlayan asgari ücretli vatandaşlar ülkemizdeki bankacılık alanında faaliyet gösteren pek çok bankadan ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi gibi kredi türlerini alabilme imkanından yararlanabiliyor.

Asgari Ücretliye Anında Kredi Veren Bankalar Hangileri?

2019 yılı itibarıyla asgari ücret 2020 TL olarak belirlendiğinden, kredi veren bankalar kredi başvurularında yaptıkları değerlendirmeleri bu tutar üzerinden belirliyor. Bu sebeple normal şartlar altında asgari ücretli çalışan vatandaşların başvuruları bankalar tarafından kabul edilerek değerlendirmeye alınabiliyor. Fakat bu durumda olan vatandaşları yakından ilgilendiren birtakım şartlar da söz konusu olabiliyor. Örneğin daha önce herhangi bir bankadan ihtiyaç, taşıt veya konut kredisi almış olan asgari ücretli vatandaşlara yeniden banka tarafından kredi verilmiyor. Bununla birlikte kredi notu düşük olan ve kredi sicilinde olumsuz rapor gözüken asgari ücretli çalışanlara da bankalar tarafından olumsuz dönüş yapılıyor.

Asgari ücretliye anında kredi veren bankalar, Asgari Geçim İndirimi Dahil Hesaplama tablosundan yararlanarak kredi başvurusunda bulunan vatandaşa olumlu veya olumsuz dönüş yapıyor. Söz konusu Asgari Geçim İndirimi Dahil Hesaplama tablosu ise şu şekilde:

  • Bekar bireyiçin belirlenen ücret: 2.020 TL
  • Evli, eşi çalışmayanbirey için ücret: 2.058,37 TL
  • Evli, eşiçalışmayan 1 çocuklu birey için ücret: 2.087,15 TL
  • Evli, eşiçalışmayan 2 çocuklu birey için ücret: 2.115,93 TL
  • Evli, eşiçalışmayan 3 çocuklu birey için ücret: 2.154,30 TL
  • Evli, eşiçalışan birey için ücret: 2.020 TL
  • Evli, eşiçalışan 1 çocuklu birey için ücret: 2.048,78 TL
  • Evli, eşiçalışan 2 çocuklu birey için ücret: 2.077,56 TL
  • Evli, eşiçalışan 3 çocuklu birey için ücret: 2.115,93 TL
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.